Tympanometria

Tympanometria (audiometria impedancyjna) - badanie ucha środkowego, które umożliwia ocenę podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

W czasie badania mierzy się odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym co umożliwia określenie sztywności błony bębenkowej, sztywności układu kosteczek, istnienie bezpowietrzności lub płynu w jamie bębenkowej.

Wskazaniem do badania jest niedosłuch przewodzeniowy.

Przed wykonaniem tympanometrii pacjent musi zostać zbadany przez lekarza laryngologa w celu oceny przewodu słuchowego zewnętrznego, a także powinien mieć wykonaną audiometrię tonalną.

Pacjent w czasie badania siedzi, do przewodu słuchowego zewnętrznego wprowadzana jest sonda pomiarowa uszczelniająca przewód. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębęnkowej rejestrowane przez tympanometr, a następnie są obrazowane w postaci wykresów.

Podczas badania pacjent nie może mówić ani przełykać. Badanie jest bezbolesne i trwa ok 5 minut.

Artykuły powiązane

08.01 2019

Żebyś był pewny, że naprawdę jesteś zdrowy. Ta rada dotyczy każdego z nas, bez względu na płeć i wiek. Nie powinieneś jej lekceważyć – szczególnie, jeśli jesteś facetem po pięćdziesiątce i dotąd, jeśli tylko mogłeś, unikałeś kontaktu z służbą zdrowia. Powinieneś zacząć się regularnie badać nawet wtedy, gdy dobrze się odżywiasz i prowadzisz aktywny tryb życia. Dlaczego?

 

Więcej
03.01 2019

Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

Więcej
27.12 2018

Każdy, kto jest aktywny fizycznie, uprawia jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie albo zamierza zacząć ćwiczyć może w CM Medyceusz w Łodzi wykonać badania, sprawdzające stan zdrowia. Medyceusz proponuje tej grupie osób specjalny pakiet badań laboratoryjnych pod nazwą: Aktywni fizycznie.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.