Drenaż wentylacyjny ucha środkowego

Informacje o zabiegu:

Drenaż wentylacyjny ucha środkowego - podczas zabiegu pod kontrolą mikroskopu operacyjnego lub endoskopu lekarz wykona nacięcie błony bębenkowej chorego ucha z użyciem mikronoża, a następnie wprowadzi specjalny dren wentylacyjny. W CMM używamy drenów tytanowych pozłacanych, które następnie utrzymywane są w uchu przez 3-6 miesięcy. Poprawa słuchu następuje poprzez odpływ zalegającego płynu przez wprowadzony dren, bezpośrednio po zabiegu pacjent udaje się do domu.

Czym są dreny wentylacyjne?

  • Częstą przyczyną pogorszenia słuchu jest zgromadzenie się płynu w jamie bębenkowej
  • Jeśli pomimo stosowania leczenia zachowawczego płyn wciąż pozostaje w jamie bębenkowej wskazane jest leczenie zabiegowe – nacięcie błony bębenkowej i założenie drenu wentylacyjnego.
  • Dren wentylacyjny zakładany jest po uprzednim nacięciu błony bębenkowej i odprowadzeniu płynu
  • Dreny wentylacyjne są małymi tubkami wykonanymi z obojętnych metali (tytan/złoto/srebro) lub tworzyw sztucznych, które po umieszczeniu w błonie bębenkowej umożliwiają dopływ powietrza do ucha środkowego.
  • Dreny mogą być utrzymane w uchu do 6 miesięcy lub dłużej, jeśli zachodzi taka potrzeba
  • Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w trakcie wizyty zabiegowej.

Znieczulenie:

Zabieg ten przeprowadzamy w CMM w warunkach gabinetu zabiegowego (znieczulenie miejscowe) lub w znieczuleniu ogólnym. 

 

Wskazania:

Drenaż wentylacyjny ucha środkowego wskazany jest u osób z przewlekłym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego i niedosłuchem.

 

Przygotowanie do zabiegu:

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać.  

 

Po zabiegu:

Ochrona ucha operowanego przed wodą i wiatrem. Konieczne są wizyty kontrolne aby utrzymać drożność drenu oraz upewnić się czy dren nie przemieścił się na zewnątrz. Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy przez krótki okres po założeniu drenu zalecane jest, aby nie wracać samemu samochodem. Należy unikać przedostania się wody do ucha przez cały okres, w którym założony jest dren do ucha. W pierwszych 3 dniach drenażu należy ostrożnie wydmuchiwać nos. Konieczna jest regularna kontrola laryngologiczna aby określić czy dren jest drożny.

Artykuły powiązane

08.01 2019

Żebyś był pewny, że naprawdę jesteś zdrowy. Ta rada dotyczy każdego z nas, bez względu na płeć i wiek. Nie powinieneś jej lekceważyć – szczególnie, jeśli jesteś facetem po pięćdziesiątce i dotąd, jeśli tylko mogłeś, unikałeś kontaktu z służbą zdrowia. Powinieneś zacząć się regularnie badać nawet wtedy, gdy dobrze się odżywiasz i prowadzisz aktywny tryb życia. Dlaczego?

 

Więcej
03.01 2019

Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

Więcej
27.12 2018

Każdy, kto jest aktywny fizycznie, uprawia jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie albo zamierza zacząć ćwiczyć może w CM Medyceusz w Łodzi wykonać badania, sprawdzające stan zdrowia. Medyceusz proponuje tej grupie osób specjalny pakiet badań laboratoryjnych pod nazwą: Aktywni fizycznie.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.