Drenaż uszu, drenaż wentylacyjny ucha

 

Co to jest drenaż wentylacyjny ucha środkowego?

 

Częstą przyczyną pogorszenia słuchu jest zgromadzenie się płynu w jamie bębenkowej. Jeśli pomimo stosowania leczenia zachowawczego płyn wciąż pozostaje w jamie bębenkowej wskazane jest leczenie zabiegowe – nacięcie błony bębenkowej i założenie drenu wentylacyjnego.

Dren wentylacyjny zakładany jest po uprzednim nacięciu błony bębenkowej i odprowadzeniu płynu. Dreny wentylacyjne są małymi tubkami wykonanymi z obojętnych metali (tytan/złoto/srebro) lub tworzyw sztucznych, które po umieszczeniu w błonie bębenkowej umożliwiają dopływ powietrza do ucha środkowego.

Dreny mogą być utrzymane w uchu do 6 miesięcy lub dłużej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w trakcie wizyty zabiegowej.

 

Informacje o zabiegu drenażu ucha:

 

Podczas zabiegu drenażu ucha środkowego lekarz wykonuje nacięcie błony bębenkowej chorego ucha z użyciem mikronoża pod kontrolą mikroskopu operacyjnego lub endoskopu, a następnie wprowadza specjalny dren wentylacyjny.

W Centrach Medycznych Mdeyceusz używamy drenów tytanowych pozłacanych, które następnie utrzymywane są w uchu przez okres od  3 do 6 miesięcy.

Poprawa słuchu następuje poprzez odpływ zalegającego płynu przez wprowadzony dren, bezpośrednio po zabiegu pacjent udaje się do domu.

 

Znieczulenie podczas drenażu ucha:

 

Zabieg drenażu uszu przeprowadzamy w CMM w warunkach gabinetu zabiegowego (znieczulenie miejscowe) lub w znieczuleniu ogólnym. 

 

Wskazania do zabiegu drenażu ucha:

 

Drenaż wentylacyjny ucha środkowego wskazany jest u osób z przewlekłym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego i niedosłuchem.

 

Przygotowanie do drenażu ucha:

 

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania

 

Po zabiegu drenażu ucha:

 

Ochrona ucha operowanego przed wodą i wiatrem. Konieczne są wizyty kontrolne aby utrzymać drożność drenu oraz upewnić się czy dren nie przemieścił się na zewnątrz. Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy przez krótki okres po założeniu drenu zalecane jest, aby nie wracać samemu samochodem. Należy unikać przedostania się wody do ucha przez cały okres, w którym założony jest dren do ucha. W pierwszych 3 dniach drenażu należy ostrożnie wydmuchiwać nos. Konieczna jest regularna kontrola laryngologiczna aby określić czy dren jest drożny.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo