Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Rezonans magnetyczny płodu i łożyska w CM Medyceusz

To ultradokładne badanie pozwalające na najbardziej szczegółową ocenę zdrowia mamy i oczekiwanego potomka. W CM Medyceusz wykonujemy je zarówno bezpłatnie w ramach umowy z NFZ, jak i prywatnie na warunkach komercyjnych w ciągu 48 godzin.

 

 

Ciąża jest niepowtarzalnym czasem w życiu każdej kobiety. Te wyjątkowe miesiące wiążą się również ze szczególną dbałością o zdrowie. To naturalne: wszystko podporządkowane jest przecież temu, aby mama czuła się dobrze, a dziecko rozwijało właściwie. Nam w CM Medyceusz chodzi dokładnie o to samo, nic dziwnego, że nasze możliwości diagnostyki ciąży stają się coraz lepsze i dokładniejsze. Wprawdzie badanie USG ciąży było i jest najczęściej wykorzystywaną metodą  (na czym ono polega i dlaczego warto je ściśle stosować przeczytacie Państwo POD TYM LINKIEM) jednak istnieje badanie, które daje o wiele dokładniejszy obraz – jest to właśnie rezonans magnetyczny płodu i łożyska. Dlaczego?

Badanie płodu w rezonansie magnetycznym pozwala na dokładną  i powtarzalną w porównaniu  z innymi metodami ocenę. Jest absolutnie nieinwazyjne i bezpieczne ze względu na brak szkodliwego promieniowania jonizującego. Jak widać jest doskonałą metodą potwierdzającą, uzupełniającą lub korygującą wyniki badania USG.

Warunki przystąpienia do badania

Nie wymaga ono specjalnych przygotowań i przypomina „normalne” badanie rezonansem magnetycznym (pod tym linkiem znajdziecie Państwo dokładne informacje o badaniu rezonansem w CM Medyceusz – KLIKNIJ TUTAJ) . Do wykonania badania potrzebne jest skierowanie od ginekologa po wcześniejszym badaniu genetycznym USG wykazujące odstępstwa od normy płodu w danym tygodniu ciąży.  Prosimy o dostarczenie również wyniku ostatniego badania USG, kartę ciąży oraz pozostałą dokumentację jej przebiegu. Samo badanie zalecane jest w 5- 6 miesiącu ciąży, trwa 20 – 40 minut. Przez cały czas pacjentka znajduje się pod nadzorem naszego lekarza.

Do czego wykorzystuje się to badanie?

Przede wszystkim jego celem jest szczegółowa ocena anatomii miednicy matki i morfologii łożyska. Jest niezbędne przy podejrzeniu jakikolwiek anomalii rozwojowych płodu, stwierdzonych na podstawie badania ultrasonograficznego. Pozwala na dokładne i konkretne określenie stanu rozwoju dziecka, na wykrycie jakikolwiek wad, a tym samym podjęcie odpowiednich kroków. Może w diametralny sposób zmienić postępowanie w trakcie ciąży.

W jakich przypadkach wskazane jest badanie rezonansem:

 • przy utrudnionym badaniu płodu przy pomocy USG (na przykład ze względu na otyłość pacjentki, małowodzie, wielowodzie)
 • niejasny obraz USG
 • obciążenia chorobami genetycznym mamy lub rodzeństwa
 • ciąża w późnym wieku.
 • cukrzyca u matki dziecka,
 • poronienia we wcześniejszych ciążach
 • powikłania zakażeń wewnątrzmacicznych
 • diagnostyka wad ośrodkowego układu nerwowego.
 • planowanie wewnątrzmacicznego zabiegu operacyjnego,
 • natychmiastowej interwencji po urodzeniu oraz sposobu rozwiązania ciąży, zarówno w przypadku wad płodu, jak i patologii łożyska.
 • w przypadku schorzeń narządów jamy brzusznej i miednicy małej kobiety ciężarnej, szczególnie w przypadku niejasnego obrazu ultrasonograficznego
 • ocena patologii łożyska (przodujące, wrośnięte lub przerośnięte)
 • ocena wady przed planowanym leczeniem oraz celem podjęcia decyzji o sposobie rozwiązania ciąży

Przeciwskazania

 • pierwszy trymestr ciąży
 • kardiostymulator (sztuczny rozrusznik serca) lub kardiowerter-defibrylator u przyszłej mamy

Badania wykonywane są w:

CM Medyceusz Limanowskiego 47

 

Wszystkie Panie zainteresowane rezonansem magnetyczny płodu i łożyska zapraszamy do kontaktu:

Zapisy telefoniczne

42 613 69 00

Zapisy przez SMS

Wyślij do nas SMS - oddzwonimy w ciągu tego samego dnia!  Rezonans Magnetyczny 664-908-504. W treści umieść tylko RODZAJ BADANIA (RM, TK lub USG) i przygotuj numer PESEL.

Zapisy przez e-mail 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo