USG prenatalne czyli ciąża pod kontrolą w CM Medyceusz

W maju uruchamiamy jeden z najnowocześniejszych w Łodzi gabinetów, w którym będziemy prowadzić pełną diagnostykę ultrasonograficzną w ciąży. Zapewniamy w nim doskonałą, profesjonalną opiekę lekarską oraz bezpieczne i dokładne badania na najwyższej jakości sprzęcie.

 

Lekarze

Co najważniejsze badania ultrasonograficzne wykonuje lekarz certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz FMF (to skrót od The Fetal Medicine Foundation, specjalizującym się w ocenach ryzyka wystąpienia wad genetycznych m.in. zespołu Downa).

Nasze badania

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przeprowadzamy przynajmniej trzy badania ultrasonograficzne w trakcie ciąży:

 • między 11 a 14 tygodniem ciąży
 • między 18 a 22 tygodniem ciąży
 • między 28 a 32 tygodniem ciąży

Co sprawdzamy na poszczególnych badaniach?

Pierwsze badanie między 11 a 14 tygodniem ciąży

To tak zwane badanie genetyczne, o bardzo dużym znaczeniu. Co określa?

 • Wiek ciążowy i liczbę płodów
 • Wykrywa ewentualne wady genetyczne oraz anatomiczne. W jego trakcie ocenia się markery nieprawidłowości genetycznych (między innymi zespołu Downa) takie jak przezierność karkowa (NT), obecność kości nosowej, przepływ przez przewód tętniczy oraz zastawkę trójdzielną. W badaniu uwzględniany jest wiek matki, markery ultrasonograficzne oraz markery biochemiczne z krwi matki (wolna podjednostka Beta-Hcg oraz białko PAPP-A). W przypadku wysokiego ryzyka pacjentka może zdecydować o wykonaniu badania wolnego DNA płodowego bądź diagnostyki inwazyjnej (biopsja kosmówki lub amniopunkcja).
 • Badanie pierwszego trymestru poza kalkulacją ryzyka wystąpienia zespołów genetycznych pozwala także na wykrycie wielu wad płodu nawet takich jak wady serca, rozszczep kręgosłupa lub rozszczep podniebienia.

Drugie badanie między 18 a 22 tygodniem ciąży

​W trakcie tego badania sprawdzamy dokładnie anatomię całego płodu od głowy aż po stópki. Wnikliwie oceniamy serce płodu. Badamy ponadto:

 • wzrastanie płodu
 • lokalizację łożyska i wód płodowych
 • pomiar szyjki macicy.

Trzecie badanie między 28 a 32 tygodniem ciąży

​Podczas tego badania dokonujemy oceny

 • wzrostu dziecka
 • ilości wód płodowych
 • przepływów dopplerowskich.

Ze względu na to, że niektóre nieprawidłowości mogą się ujawnić dopiero w 3 trymestrze ciąży ponownie oceniamy anatomię płodu. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zaburzeń wprowadzamy ścisły i stały nadzór ciąży, po to aby zakończyła się ona szczęśliwym rozwiązaniem.

Co ponadto badamy?

 • Wykonujemy badania ciąży bliźniaczej z pełną oceną przepływów dopplerowskich u płodów.
 • W trakcie badania pierwszego oraz podczas drugiego trymestru oceniamy przepływ w tętnicach macicznych u matki.
 • Wykonujemy także echo serca płodu

Wszystkie Panie zainteresowane pełnym USG prenatalnym zapraszamy do kontaktu:

42 613 69 00

Artykuły powiązane

19.05 2020

W maju uruchamiamy jeden z najnowocześniejszych w Łodzi gabinetów, w którym będziemy prowadzić pełną diagnostykę ultrasonograficzną w ciąży. Zapewniamy w nim doskonałą, profesjonalną opiekę lekarską oraz bezpieczne i dokładne badania na najwyższej jakości sprzęcie.

Więcej
11.05 2020

Wznawiamy szczepienia dzieci wynikające z Programu Szczepień Ochronnych. Ze względu na epidemię zapewniamy rodzicom i dzieciom maksimum bezpieczeństwa - aby temu sprostać wprowadzamy kilka nieskomplikowanych zasad.

Więcej
30.04 2020

Zgodnie z postanowieniami rządu znoszone są kolejne obostrzenia wprowadzone z powodu epidemii. Dzięki temu od poniedziałku 4 maja przywracamy większość usług medycznych do stanu sprzed epidemii.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.