Foniatra, poradnia foniatryczna

Konsultacje prywatne 

Czym zajmuje się foniatra?

 

Foniatra zajmuje się leczeniem chorób głosu, gardła i krtani. Pacjentami gabinetów foniatrycznych są najczęściej osoby pracujące głosem, a zatem nauczyciele, aktorzy, piosenkarze czy studenci.

 

Do foniatry powinny udać się też osoby, które mają problemy z głosem. Szczególnie, jeśli te kłopoty pojawiły się po jakiejkolwiek operacji chirurgicznej.

 

Kiedy wybrać się do foniatry?

 

Jeśli przez ponad dwa tygodnie męczy nas uporczywa chrypka, która nie ustępuje pomimo zastosowania dostępnych powszechnie lekarstw i metod (np. jeśli stosowanie inhalacji solami fizjologicznymi czy nawilżania gardła nie pomaga).

Warto się wybrać na konsultację do specjalisty jeśli odczuwamy:

  • zaniki głosu,
  • uczucie suchości w gardle,
  • uczucie przeszkody, blokady w gardle,
  • gdy bardzo często pochrząkujemy.

 

Pilnej konsultacji wymagają osoby, które były intubowane w trakcie operacji chirurgicznych (intubowanie to wprowadzenie specjalnej rurki do tchawicy, po to, aby zapewnić drożność dróg oddechowych w czasie zabiegu) i zauważyły u siebie zmianę barwy głosu.

 

Do foniatry winny się też koniecznie udać osoby, które przeszły operacje w obrębie gardła i szyi (na przykład operacje tarczycy czy operacje udrażniające tętnice szyjne) i mają kłopoty z głosem.

 

Operacja usunięcia tarczycy a problemy z głosem

 

W czasie zabiegu usunięcia tarczycy często dochodzi do uszkodzenia lub wciągnięcia w obrzęk nerwu krtaniowego. To może powodować porażenie fałdu głosowego, co prowadzi do utraty głosu, lub nawet do duszności. W takim przypadku konieczna jest pilna konsultacja i interwencja.

 

Bardzo często pacjenci zgłaszają się do foniatry za późno, ponieważ taka zmiana głosu po zabiegu jest często bagatelizowana. Pacjentom tłumaczy się, że nie powinni się nią niepokoić, a wszystko po pewnym czasie wróci do normy. Kłopot w tym, że nie wraca, ale uspokojeni pacjenci odkładają wizytę u specjalisty „na później”. Trafiają do gabinetu foniatry wiele miesięcy po operacji, podczas gdy powinni trafić najpóźniej dwa tygodnie po niej.

 

Foniatra – metody leczenia

 

Jakie są metody leczenia stosowane w chorobach głosu? Oprócz chirurgicznych stosowana jest miedzy innymi fizykoterapia, elektrostymulacje i galwanizacje (czyli zabiegi z użyciem prądu o odpowiednim natężeniu), a nawet terapia logopedyczna dla dorosłych.

 

Foniatra - konsultacje

 

Dr Karolina Gos, foniatra, czeka na Państwa w każdy czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w poradni CM Medyceusz przy ul. Bazarowej. Zapisy na konsultację pod numerem telefonu: 508-216-874 / 42-613-69-16

Cena konsultacji to 150 zł

Artykuły powiązane

20.08 2019

Przed laty uznana za używkę, długo oskarżana o zgubny wpływ na układ krążenia i wywoływanie wielu chorób, trafia ostatnio do… „piramidy żywieniowej” - graficznego przewodnika, w którym dietetycy radzą, co i ile jeść i pić. Statystyczny Polak wypija jej 95 litrów rocznie. Kawa – bo niej mowa – od lat cieszy się niezmienną popularnością: budzi rano i dodaje wigoru w ciągu dnia. Ale jak poza tym wpływa na zdrowie?

Więcej
24.07 2019

Otworzyliśmy kolejne, czwarte, centrum rehabilitacyjne CM Medyceusz w Łodzi. Mieści się w przychodni przy ul. Limanowskiego 47. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę: każdy pacjent, który złoży deklarację do lekarza POZ w tej przychodni otrzyma bezpłatny pakiet specjalny, na który składają się: 10 zabiegów plus wizyta terapeutyczna w centrum rehabilitacji.

Więcej
22.07 2019

Synoptycy zapowiadają nadejście kolejnych fal upałów tego lata. Lekarze z CM Medyceusz radzą unikać wychodzenia z domu, przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie wystawiać skóry na słońce, nawadniać organizm.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.