Foniatra, poradnia foniatryczna

Konsultacje prywatne 

Czym zajmuje się foniatra?

 

Foniatra zajmuje się leczeniem chorób głosu, gardła i krtani. Pacjentami gabinetów foniatrycznych są najczęściej osoby pracujące głosem, a zatem nauczyciele, aktorzy, piosenkarze czy studenci.

 

Do foniatry powinny udać się też osoby, które mają problemy z głosem. Szczególnie, jeśli te kłopoty pojawiły się po jakiejkolwiek operacji chirurgicznej.

 

Kiedy wybrać się do foniatry?

 

Jeśli przez ponad dwa tygodnie męczy nas uporczywa chrypka, która nie ustępuje pomimo zastosowania dostępnych powszechnie lekarstw i metod (np. jeśli stosowanie inhalacji solami fizjologicznymi czy nawilżania gardła nie pomaga).

Warto się wybrać na konsultację do specjalisty jeśli odczuwamy:

  • zaniki głosu,
  • uczucie suchości w gardle,
  • uczucie przeszkody, blokady w gardle,
  • gdy bardzo często pochrząkujemy.

 

Pilnej konsultacji wymagają osoby, które były intubowane w trakcie operacji chirurgicznych (intubowanie to wprowadzenie specjalnej rurki do tchawicy, po to, aby zapewnić drożność dróg oddechowych w czasie zabiegu) i zauważyły u siebie zmianę barwy głosu.

 

Do foniatry winny się też koniecznie udać osoby, które przeszły operacje w obrębie gardła i szyi (na przykład operacje tarczycy czy operacje udrażniające tętnice szyjne) i mają kłopoty z głosem.

 

Operacja usunięcia tarczycy a problemy z głosem

 

W czasie zabiegu usunięcia tarczycy często dochodzi do uszkodzenia lub wciągnięcia w obrzęk nerwu krtaniowego. To może powodować porażenie fałdu głosowego, co prowadzi do utraty głosu, lub nawet do duszności. W takim przypadku konieczna jest pilna konsultacja i interwencja.

 

Bardzo często pacjenci zgłaszają się do foniatry za późno, ponieważ taka zmiana głosu po zabiegu jest często bagatelizowana. Pacjentom tłumaczy się, że nie powinni się nią niepokoić, a wszystko po pewnym czasie wróci do normy. Kłopot w tym, że nie wraca, ale uspokojeni pacjenci odkładają wizytę u specjalisty „na później”. Trafiają do gabinetu foniatry wiele miesięcy po operacji, podczas gdy powinni trafić najpóźniej dwa tygodnie po niej.

 

Foniatra – metody leczenia

 

Jakie są metody leczenia stosowane w chorobach głosu? Oprócz chirurgicznych stosowana jest miedzy innymi fizykoterapia, elektrostymulacje i galwanizacje (czyli zabiegi z użyciem prądu o odpowiednim natężeniu), a nawet terapia logopedyczna dla dorosłych.

 

Foniatra - konsultacje

 

Dr Karolina Gos, foniatra, czeka na Państwa w każdy czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w poradni CM Medyceusz przy ul. Bazarowej. Zapisy na konsultację pod numerem telefonu: 508-216-874 / 42-613-69-16

Cena konsultacji to 150 zł

Artykuły powiązane

09.01 2020

Angielscy sportowcy są szkoleni z… dokładnego mycia rąk. To element przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Federacja sportowa tłumaczy: tamtejsza flora wirusowa jest inna od europejskiej, a do tego prognozuje się bardzo wysokie temperatury sprzyjające szybkiemu rozwojowi chorób zakaźnych, które mogą skutecznie wyeliminować sportowców z igrzysk. To pokazuje jak ważne jest mycie rąk w obronie przed drobnoustrojami.

Więcej
09.01 2020

Grypa daje dość specyficzne objawy, a mimo to bywa bardzo często mylona z innymi chorobami.

Więcej
08.01 2020

Początek Nowego Roku to doskonała okazja, aby troszkę w życiu „posprzątać”, złamać niedobre nawyki, podjąć pozytywne wyzwania – najlepiej te, które poprawią nasze zdrowie i samopoczucie. Oto kilka rad lekarzy z CM Medyceusz, jakie zmiany wprowadzić od 2020. Gwarantujemy, że wprowadzając je w życie, poczujecie się znacznie lepiej.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.