Foniatra, poradnia foniatryczna

Konsultacje prywatne 

Czym zajmuje się foniatra?

 

Foniatra zajmuje się leczeniem chorób głosu, gardła i krtani. Pacjentami gabinetów foniatrycznych są najczęściej osoby pracujące głosem, a zatem nauczyciele, aktorzy, piosenkarze czy studenci.

 

Do foniatry powinny udać się też osoby, które mają problemy z głosem. Szczególnie, jeśli te kłopoty pojawiły się po jakiejkolwiek operacji chirurgicznej.

 

Kiedy wybrać się do foniatry?

 

Jeśli przez ponad dwa tygodnie męczy nas uporczywa chrypka, która nie ustępuje pomimo zastosowania dostępnych powszechnie lekarstw i metod (np. jeśli stosowanie inhalacji solami fizjologicznymi czy nawilżania gardła nie pomaga).

Warto się wybrać na konsultację do specjalisty jeśli odczuwamy:

  • zaniki głosu,
  • uczucie suchości w gardle,
  • uczucie przeszkody, blokady w gardle,
  • gdy bardzo często pochrząkujemy.

 

Pilnej konsultacji wymagają osoby, które były intubowane w trakcie operacji chirurgicznych (intubowanie to wprowadzenie specjalnej rurki do tchawicy, po to, aby zapewnić drożność dróg oddechowych w czasie zabiegu) i zauważyły u siebie zmianę barwy głosu.

 

Do foniatry winny się też koniecznie udać osoby, które przeszły operacje w obrębie gardła i szyi (na przykład operacje tarczycy czy operacje udrażniające tętnice szyjne) i mają kłopoty z głosem.

 

Operacja usunięcia tarczycy a problemy z głosem

 

W czasie zabiegu usunięcia tarczycy często dochodzi do uszkodzenia lub wciągnięcia w obrzęk nerwu krtaniowego. To może powodować porażenie fałdu głosowego, co prowadzi do utraty głosu, lub nawet do duszności. W takim przypadku konieczna jest pilna konsultacja i interwencja.

 

Bardzo często pacjenci zgłaszają się do foniatry za późno, ponieważ taka zmiana głosu po zabiegu jest często bagatelizowana. Pacjentom tłumaczy się, że nie powinni się nią niepokoić, a wszystko po pewnym czasie wróci do normy. Kłopot w tym, że nie wraca, ale uspokojeni pacjenci odkładają wizytę u specjalisty „na później”. Trafiają do gabinetu foniatry wiele miesięcy po operacji, podczas gdy powinni trafić najpóźniej dwa tygodnie po niej.

 

Foniatra – metody leczenia

 

Jakie są metody leczenia stosowane w chorobach głosu? Oprócz chirurgicznych stosowana jest miedzy innymi fizykoterapia, elektrostymulacje i galwanizacje (czyli zabiegi z użyciem prądu o odpowiednim natężeniu), a nawet terapia logopedyczna dla dorosłych.

 

Foniatra - konsultacje

 

Dr Karolina Gos, foniatra, czeka na Państwa w każdy czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w poradni CM Medyceusz przy ul. Bazarowej. Zapisy na konsultację pod numerem telefonu: 508-216-874 / 42-613-69-16

Cena konsultacji to 150 zł

Artykuły powiązane

23.05 2019

Kiedyś, jeśli ktoś miał grypę, obowiązkowo kładł się na kilka dni do łóżka. Ale w ciągu ostatnich 20-30 lat wielu z nas uznało, że nie może sobie pozwolić na chorowanie. Chodziliśmy z grypą do pracy i nie chcieliśmy słuchać, że w ten sposób sporo ryzykujemy. Na szczęście te czasy już mijają i łóżko – jako ważne, a może najważniejsze lekarstwo na grypę – wraca do łask. Dlaczego w przypadku grypy łóżko jest niezastąpione?

Więcej
21.05 2019

Szpital CM Medyceusz powiększył się o oddział otorynolaryngologiczny. Pacjenci trafią pod opiekę doskonałych lekarzy, którzy wiedzę i doświadczenie zdobywali w renomowanych Harvard Medical School w Bostonie czy Fisch International Microsurgery Foundation w Zurychu. Umieszczani są w świetnie wyposażonych, komfortowych salach.

Więcej
17.05 2019

Udar, zawał, miażdżyca, niewydolność serca i nerek, cukrzyca, trwałe uszkodzenie siatkówki oka - to wszystko efekty nadciśnienia tętniczego, które stało się prawdziwą plagą, przestało być chorobą osób starszych, bo cierpią na nie już dwudziestolatkowie - przestrzegają lekarze z CM Medyceusz. Szacuje się, że w Polsce nadciśnienie ma blisko 10 milionów ludzi. Prawie połowa je ignoruje.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.