Endoskopia górnych dróg oddechowych (fiberoendoskopia)

 

Fiberoendoskopia:

Badanie nosa, gardła i krtani wykonywane za pomocą specjalnego, giętkiego endoskopu, czyli światłowodu zakończonego kamerą.

 

Przebieg badania:

Używany do diagnostyki giętki nasofaryngoskop posiada układ soczewek gwarantujący doskonałą widoczność i jasność badanych obszarów. Cały przewód ma zaledwie 3.5mm grubości, jest giętki i elastyczny, zaś końcówka jest ruchoma. Giętki układ optyczny pozwala najnowocześniejszym fiberoendoskopom rejestrować obraz badania nosa, nosogardła i krtani oraz w czasie rzeczywistym przesyłać go do komputera i na ekran monitora. Dzięki temu pacjent może obserwować własne badanie, zaś laryngolog może wskazać na zmiany chorobowe.

Używany w CMM fiberoendoskop EndoCompact firmy XION pozwala również na zapisanie i archiwizację obrazów celem porównania obrazu krtani między wizytami.

Ponadto, nasz zestaw endoskopkowy wyposażony został w przystawkę do videostroboskopii, pozwalającą na ocenę funkcji fałdów głosowych w trakcie wydawania dźwięku (fonacji).

Badanie odbywa się w pozycji siedzącej z głową przygiętą do przodu. Jest bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Przeprowadzane jest przez specjalistę z zakresu otorynolaryngologii i zazwyczaj trwa kilka minut.

 

Wskazania do badania:

 • ocena wielkości trzeciego migdałka u dzieci,
 • brak możliwości pełnej, wiarygodnej oceny pacjenta w zwykłym badaniu laryngologicznym,
 • podejrzenie procesu nowotworowego, przede wszystkim w trudnych do oceny lokalizacjach,
 • kontrola po leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową,
 • pacjenci z nietypowymi dolegliwościami, jak uczucie ciała obcego, zaburzenia połykania, uczucie przeszkody, przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie gardła,
 • zaburzenia drożności nosa (polipy nosa, alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa, zmiany rozrostowe)
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • upośledzenie drożności trąbek słuchowych,
 • zaburzenia głosu (chrypka) i połykania – reflux żołądkowo - przełykowy, uczucie ciała obcego w kratni, porażenie strun głosowych, zmiany rozrostowe)
 • bóle w okolicy gardła dolnego i krtani (wykluczenia nowotworu, np. raka krtani oraz zmian zapalnych),
 • guzy szyi w celu wykluczenia pierwotnego ogniska choroby nowotworowej w okolicy krtani i gardła dolnego.

 

Przygotowanie do badania:

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania.

 

Badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj jednak nie jest potrzebne żadne znieczulenie.

 

 

Artykuły powiązane

08.01 2019

Żebyś był pewny, że naprawdę jesteś zdrowy. Ta rada dotyczy każdego z nas, bez względu na płeć i wiek. Nie powinieneś jej lekceważyć – szczególnie, jeśli jesteś facetem po pięćdziesiątce i dotąd, jeśli tylko mogłeś, unikałeś kontaktu z służbą zdrowia. Powinieneś zacząć się regularnie badać nawet wtedy, gdy dobrze się odżywiasz i prowadzisz aktywny tryb życia. Dlaczego?

 

Więcej
03.01 2019

Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

Więcej
27.12 2018

Każdy, kto jest aktywny fizycznie, uprawia jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie albo zamierza zacząć ćwiczyć może w CM Medyceusz w Łodzi wykonać badania, sprawdzające stan zdrowia. Medyceusz proponuje tej grupie osób specjalny pakiet badań laboratoryjnych pod nazwą: Aktywni fizycznie.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.