Usunięcie migdałków podniebiennych, tonislektomia
Informacje o operacji usunięcia migdałków podniebiennych:
Tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków podniebiennych. Zabieg wykonujemy techniką klasyczną lub z zastosowaniem radiokoagulacji, w zależności od warunków operacyjnych. Dokładny przebieg zabiegu omówi z Państwem konsultujący otorynolaryngolog.
Usunięcie migdałków podniebiennych wykonywane jest w CMM w warunkach bloku operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.
Wskazania do usunięcia migdałków:
- celem jest wyeliminowanie nawracających angin oraz utajonego ogniska zakażenia, siejącego na cały organizm.
- nawracające zapalenia gardła występujące kilka razy w ciągu roku
- choroby stawów, nerek i serca
- chrapanie i bezdech senny
Przygotowanie do operacji usunięcia migdałków:
Celem kwalifikacji do operacji usunięcia migdałków podniebiennych zlecone będą również badania laboratoryjne oraz EKG i koniecznie do znieczulenia ogólnego konsultacje specjalistyczne w razie chorób towarzyszących.
Po operacji usunięcia migdałków:
Bezpośrednio po operacji pozostaną Państwo pod obserwacją Oddziału Szpitalnego przez następną dobę. Po operacji nie są zakładane żadne szwy lub opatrunki. Okres rekonwalescencji trwa około 2-3 tygodni, w tym czasie dolegliwości bólowe stopniowo zmniejszają się, a pacjent musi unikać wysiłku, gorących oraz drażniących potraw. Kontrola po zabiegu w Oddziale. Odbiór wyniku histopatologicznego za 10-14 dni i ustalenie dalszego postępowania.
Po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych konieczne jest unikanie spożywania potraw gorących, pikantnych, kwaśnych. Dalsza opieka w Poradni Laryngologicznej. Szczegółowych informacji dotyczących wskazań, powikłań oraz sposobu operacji udzieli Państwu konsultujący otorynolaryngolog.
Wymagana jest kontrolna wizyta po 7 dniach od zabiegu, którą wykonamy dla Państwa w cenie zabiegu.
Zdjęcie – na zdjęciu przedstawiono usuniecie migdałków podniebiennych wspomagane techniką radiokoagulacji RaVoR.