Audiometria tonalna 

Audiometria tonalna, czyli metoda badania słuchu, służąca do oceny progu słyszenia. Pozwala określić rodzaj i stopień ubytku słuchu.

Badanie polega na emitowaniu tonu o określonej częstotliwości i głośności przez zestaw słuchawkowy do jednego ucha.

Pacjent zgłasza za pomocą przycisku przy jakiej głośności słyszy ton generowany przez urządzenie. Badanie przeprowadza się w specjalnie izolowanym i wytłumionym pomieszczeniu.

Badanie audiometrii tonalnej daje odpowiedź na pytanie jaki jest próg słyszenia dźwięku. Poprzez zastosowanie różnych zestawów słuchawkowych – klasycznych oraz przetworników na przewodnictwo kostne, pozwala badać dwa rodzaje przewodzenia dźwięku: przewodnictwo powietrzne oraz kostne.

Na podstawie analizy krzywych przewodnictwa powietrznego i kostnego laryngolog może ustalić, czy przyczyna niedosłuchu zlokalizowana jest w obrębie ucha środkowego, czy też niedosłuch ma charakter odbiorczy (nerwowy) i związany jest z uszkodzeniem ucha wewnętrznego lub dalszych elementów drogi słuchowej.

 

Najczęstsze wskazania do wykonania tego badania słuchu to:

  • podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego
  • podejrzenie niedosłuchu odbiorczego
  • urazy głowy z podejrzeniem złamania kości skroniowej lub urazu kosteczek słuchowych

Artykuły powiązane

08.01 2019

Żebyś był pewny, że naprawdę jesteś zdrowy. Ta rada dotyczy każdego z nas, bez względu na płeć i wiek. Nie powinieneś jej lekceważyć – szczególnie, jeśli jesteś facetem po pięćdziesiątce i dotąd, jeśli tylko mogłeś, unikałeś kontaktu z służbą zdrowia. Powinieneś zacząć się regularnie badać nawet wtedy, gdy dobrze się odżywiasz i prowadzisz aktywny tryb życia. Dlaczego?

 

Więcej
03.01 2019

Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

Więcej
27.12 2018

Każdy, kto jest aktywny fizycznie, uprawia jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie albo zamierza zacząć ćwiczyć może w CM Medyceusz w Łodzi wykonać badania, sprawdzające stan zdrowia. Medyceusz proponuje tej grupie osób specjalny pakiet badań laboratoryjnych pod nazwą: Aktywni fizycznie.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.