Zabiegi laryngologiczne na oddziale Otorynolaryngologii

Zabiego laryngologiczne odbywają się w Szpitalu Centrów Medycznych Medyceusz. Wykonujemy m.in. zabiegi w obrębie nosa, gardła, ucha, nowoczesne operacyjne leczenie chrapania i usuwanie zmian błony śluzowej techniką RaVoR. Znakomici i doświadczeni specjaliści wywodzący się z Łódzkich klinik mający do dyspozycji nowoczesny i unikalny sprzęt taki jaki: mikroskop laryngologiczny, endoskopy czy RaVoR. Operacje wykonywane według najnowszej wiedzy zdobytej w szpitalach o międzynarodowej sławie (Fisch International Microsurgery Foundation w Zurychu czy Harvard Medical School w Bostonie). Oddział Laryngologiczny Szpitala CM Medyceusz to także komfortowe warunki pobytu w eleganckim otoczeniu. 

 


Zabiegi laryngologiczne w obrębie nosa

 
Leczenie operacyjne chorób nosa i zatok przynosowych wykonywane jest zarówno w znieczuleniu ogólnym (narkozie), jak i znieczuleniu miejscowym chirurgii jednego dnia. Zabiegi w obrębie nosa poprawiają drożność górnych dróg oddechowych, mogą być zalecane osobom chrapiącym lub alergikom.

+ Operacja przegrody nosa (septoplastyka)

+ Konchoplastyka

+ Plastyka małżowin nosowych dolnych


Zabiegi laryngologiczne w obrębie gardła

 
Leczenie operacyjne chorób gardła wskazane jest w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków lub ich przeroście. Powiększone migdałki mogą być odpowiedzialne za nawracające stany zapalne gardła, upośledzenie oddychania nosem lub chrapanie.

+ Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillectomia)

+ Adenotomia

 


Zabiegi laryngologiczne w obrębie ucha

 
Leczenie operacyjne chorób gardła wskazane jest w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków lub ich przeroście. Powiększone migdałki mogą być odpowiedzialne za nawracające stany zapalne gardła, upośledzenie oddychania nosem lub chrapanie.

+ Drenaż wentylacyjny ucha środkowego

 


Technologia RaVoR w otorynolaryngologii

 

Nowatorska technologia redukcji objętości tkanek częstotliwością fal radiowych RaVoR została opracowana z myślą o minimalnie inwazyjnych zabiegach w obrębie nosa, jamy ustnej i gardła.

W stosowanych dotychczas technologiach plastyki tkanek nosa i jamy ustnej elektrokoagulacji do obkurczenia tkanki dochodziło poprzez indukowanie oparzenia powierzchniowego operowanych tkanek, które następnie oddzielały się od zdrowej tkanki w ten sposób zmniejszając lub usztywniając operowaną tkankę. Technologia RaVoR poprzez krótkie i selektywne podśluzówkowe podgrzewanie wybranych obszarów powoduje w nich wystąpienie jałowego stanu zapalnego, w efekcie którego dochodzi do powstania ściągających blizn.

 

Zabiegi z wykorzystaniem techniki RaVoR stosowane są często u chorych z upośledzoną drożnością nosa lub chrapaniem, zakres przeprowadzonego zabiegu każdorazowo określa konsultujący laryngolog.

 

Początkowo dochodzi do obrzęku operowanej tkanki, dlatego zanim pacjent odczuje poprawę często mija od 1 do 2 tygodni. W wyniku powstania ściągających blizn wewnątrztkankowych dochodzi do poprawy drożności nosa i górnych dróg oddechowych.

 

Technika RaVoR w otorynolaryngologii znalazła zastosowanie w następujących zabiegach, które oferujemy Państwu również w CMM:

 • Redukcja małżowin nosowych – szczególnie podkreśla się wartość technologii RaVoR w tym zabiegu, ze względu na zachowanie funkcji błony śluzowej.
 • Redukcja nasady języka i migdałka językowego
 • Redukcja podniebienia miękkiego (palatoplastyka)
 • Redukcja języczka
 • Usuwanie zmian błony śluzowej

 

Zabieg nie trwa dłużej niż 15 minut i jest prawie bezbolesny dla pacjenta. Wykonywane jest znieczulenie miejscowe, zabieg przeprowadza się w ambulatorium. Procedura nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu oraz leków wpływających na krzepliwość krwi. Przeciwwskazaniem do poddania się zabiegom RaVoR jest posiadanie rozrusznika serca.

+ Operacyjne leczenie chrapania techniką RaVoR

+ Usuwanie zmian błony śluzowej techniką RaVoR

 


Informacja dla pacjentów kwalifikowanych do planowego laryngologicznego zabiegu operacyjnego

 

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu odbywa się w gabinetach specjalistycznych. Lekarz, który będzie prowadził leczenie musi zbadać pacjenta, zapoznać się z badaniami dodatkowymi lub zlecić ich wykonanie, oraz omówić szczegóły planowanego postępowania.

 

Prosimy zastosować się do poniższych zaleceń:

1. Przygotowanie do zabiegu.

Przed planowanym zabiegiem operacyjnym osobom niezaszczepionym zalecane jest wykonanie szczepień ochronnych przeciw WZW B. Cykl szczepień powinien rozpocząć się co najmniej na 6 tygodni przed planowaną operacją.

Podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu operacyjnego należy poinformować lekarza o:

 • chorobach współistniejących,
 • lekach zażywanych na stałe w tym lekach przeciwzakrzepowych,
 • uczuleniach na leki, pokarmy itp.

Na około tydzień przed zabiegiem operacyjnym należy wykonać badania laboratoryjne, zlecone przez lekarza prowadzącego:

 • morfologia,
 • APTT, PT,
 • jonogram,
 • poziom cukru (glukozy),
 • poziom mocznika,
 • TSH (w przypadku chorób tarczycy!),
 • EKG.

Na około 2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać zlecony przez lekarza prowadzącego:

 • wymaz z nosa na obecność Gronkowca złocistego MRSA.

 

W określonych przypadkach wskazana jest konsultacja specjalistyczna w celu usunięcia poszczególnych ognisk zapalnych mających powikłać przebieg pooperacyjny.

Po zabiegach ortopedycznych często wymagane jest zaopatrzenie ortopedyczne, np. kule łokciowe, ortezy, temblak. W taki sprzęt ortopedyczny pacjent powinien się zaopatrzyć przed zabiegiem operacyjnym, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Przed przyjęciem należy zadbać o stan skóry operowanego miejsca. Prosimy unikać wizyt w salonach kosmetycznych, a w szczególności zabiegów obejmujących skórę w okolicach planowanego zabiegu operacyjnego. Uwaga powyższa dotyczy również okresu pooperacyjnego.

Prosimy nie golić miejsca operowanego!!!
Czynność tę wykonacie Państwo po przyjęciu do szpitala, w oddziale.
Zmiany skórne miejsca operacyjnego, tj. otarcia i zranienia skóry, krosty, ropnie i inne zmiany skórne w fazie aktywnej dyskwalifikują pacjenta zgłaszającego się do zabiegu.

W dniu poprzedzającym zabieg operacyjny i w dniu zabiegu należy:

 • zmyć lakier z paznokci, usunąć tipsy, akryl; dotyczy rąk i stóp; nie stosować makijażu,
 • w przypadku leków zażywanych na stałe, np. nasercowe należy zażyć je najpóźniej do g. 7:00 rano i popić łykiem wody; o fakcie tym należy poinformować podczas przyjmowania do oddziału oraz lekarza anestezjologa podczas kwalifikacji anestezjologicznej,
 • pacjent chorujący na cukrzycę nie powinien podawać sobie rannej dawki insuliny, o ile lekarz nie zalecił inaczej,
 • w przypadku informacji o schorzeniach kardiologicznych, endokrynologicznych, należy na zabieg zgłosić się z konsultacją specjalistyczną i zgodą na zabieg,
 • przez minimum 6 godzin przed zabiegiem nie jeść i nie pić.

 

2. Przyjęcie do szpitala

Prosimy zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty
 • NIP zakładu pracy (w przypadku konieczności wypisania zwolnienia lekarskiego),
 • wyniki badań laboratoryjnych oraz potwierdzoną grupę krwi,
 • wypełnioną dokumentację, jeśli wydano do wypełnienia,
 • listę aktualnie zażywanych leków/środków medycznych. Leki te należy zabrać ze sobą w oryginalnych opakowaniach,
 • przybory toaletowe, pantofle, szlafrok,
 • okulary do czytania (jeśli potrzeba!).

Informujemy, że W SZPITALU OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ PALENIA PAPIEROSÓW!

 

Ważne:

Należy mieć ze sobą badania obrazowe tj. USG, zdjęcia RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, wypisy szpitala i inną dokumentację medyczną, dotyczącą aktualnego schorzenia będącego celem zabiegu operacyjnego.

W PRZYPADKU BRAKU TEJ DOKUMENTACJI ZABIEG MOŻE BYĆ ODWOŁANY.

W dniu zabiegu pacjent zgłasza się przynajmniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem.

Artykuły powiązane

12.12 2019

Czy możliwe jest wzmocnienie dziecięcej odporności na tyle, aby maluch nie zapadał na jesienne infekcje? To pytanie zadaje sobie teraz wielu rodziców, gdy trwa „infekcyjny” szczyt w przedszkolach. Odpowiada na nie nasz pediatra, dr Anna Łęgowik – Bąk.

Więcej
09.12 2019

Jemy za dużo cukru, prawie 45 kilo rocznie! Właśnie z powodu nadmiernego spożycia cukru Narodowy Fundusz Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż o jedną trzecią wzrośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, z powodu zbyt dużej wagi ciała przybędzie 23% cierpiących na zwyrodnienia kolan i aż o 68% wzrośnie liczba pacjentów z niealkoholową, stłuszczeniową chorobą wątroby. Czym grozi przesłodzone życie – tłumaczy Anetta Skomiał, dietetyk CM Medyceusz.

Więcej
28.11 2019

Tylko poprzez uścisk dłoni na przywitanie, każdy zarażona wirusem grypy osoba, może „przekazać go” dalej co najmniej 14 ludziom. Nasze dłonie to siedliska bakterii, a także wirusów. Dlatego trzeba dbać o ich higienę zawsze, a zwłaszcza teraz, w sezonie grypowym.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.