Chrapanie, operacyjne leczenie chrapania

Chrapanie jest popularną dolegliwością występującą w czasie snu, która może świadczyć o poważniejszym schorzeniu, jakim jest obturacyjny bezdech senny.

Informacje o leczeniu chrapania techniką RaVoR:

 

Na chrapanie może mieć wpływ wiele czynników, niektóre z nich można korygować chirurgicznie. Zastosowanie w tych przypadkach ma technika radiokoagulacji RaVoR. Technika RaVoR polega na wprowadzeniu przez błonę śluzową do operowanej tkanki specjalnych elektrod, które poprzez wykorzystanie fal radiowych powodują kontrolowane oparzenie tkanki, do której zostały wprowadzone. W ten sposób dochodzi do powstania jałowego stanu zapalnego, w wyniku którego powstają ściągające zmiany włókniste, a operowana tkanka zmniejsza się zachowując swoją fizjologiczną funkcję. Jednocześnie, zastosowanie koagulacji radiowej powoduje hamowanie krwawienia, dlatego zabiegi te są bezkrwawe.

Zabieg ten wykonywany jest w ramach chirurgii jednego dnia w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu miejscowym.

 

Wskazania do leczenia chrapania:

 

Zabiegi z wykorzystaniem techniki RaVoR stosowane są często u chorych z upośledzoną drożnością nosa lub chrapaniem, zakres przeprowadzonego zabiegu każdorazowo określa konsultujący laryngolog.

 

Przygotowanie do zabiegu techniką radiokoagulacji RaVoR:

 

Przed zabiegiem nie należy spożywać  leków wpływających na zmniejszenie krzepliwości krwi. Na cztery godziny przed wizytą nie należy spożywać posiłków oraz napojów. Przed zabiegiem pacjentowi powinien wykonać podstawowe badania krwi uwzględniające krzepliwość, powinien również posiadać aktualne szczepienie przeciwko WZW typu B. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania procedury metodą RaVoR jest posiadanie przez osobę poddawaną zabiegowi rozrusznika serca.

 

Po zabiegu techniką radiokoagulacji RaVoR:

 

Po zabiegu zalecane jest częste stosowanie roztworu soli fizjologicznej do nawilżania nosa oraz oleistych preparatów donosowych.

 

W Centrach Medycznych Medyceusz wykonujemy szereg zabiegów techniką RaVoR, które mogą być ze sobą łączone w zależności od zakresu operacji:

  • Uvuloplastyka – operacja przerośniętego języczka
  • Palatoplastyka – operacja wiotkiego podniebienia miękkiego
  • Plastyka małżowin nosowych – operacja przerośniętych małżowin nosowych
  • Koagulacja naczyń błony śluzowej nosa w przypadku nawracających krwawień z nosa
  • Usuwanie zmian błony śluzowej z wykorzystaniem elektrody pętlowej RaVoR.

Szczegółowych informacji dotyczących wskazań, powikłań oraz sposobu operacji udzieli Państwu konsultujący otorynolaryngolog.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo