Kolonoskopia 

 • Badania z skierowaniem od specjalisty lub lekarza POZ - bezpłatnie w ramach NFZ.
 • Badanie komercyjne:
  • kolonoskopia od 500 zł
  • pobranie 1 wycinka z badaniem histopatologicznym 100 zł
  • pobranie każdego kolejnego wycinka z badaniem histopatologicznym 70 zł

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuły poradnikowe konsultowane z lekarzami CM Medyceusz:

 

Zapisy:

Rejestracja na III piętrze

 

Rejestracja:

czynna 7.30-20.00 poniedziałek - piątek

 

Infolinia:

42 613-69-03

 

  

Co to jest kolonoskopia?

Badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego (tzw. kolonoskopia) pozwala zbadać jelito grube poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego aparatu w kształcie rury o grubości palca wskazującego (kolonoskopu).

Kolonoskop wolno przesuwany jest do przodu przez odbytnicę, a następnie wzdłuż całego jelita grubego.

Kolonoskopia - jak wygląda badanie?

W określonych przypadkach kolonoskop może być wprowadzony do końcowego odcinka jelita cienkiego. Kolonoskopia jest badaniem z reguły dobrze tolerowanym przez pacjentów i rzadko powoduje silne dolegliwości bólowe.

Badaniu może towarzyszyć uczucie rozpierania, wzdęcia oraz skurczów w jamie brzusznej. Lekarz może zlecić podanie środków przeciwbólowych i uspokajających, co pomaga pacjentowi rozluźnić się i lepiej znieść jakikolwiek dyskomfort (jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych). W przypadku uczulenia na leki prosimy o powiadomienie o tym lekarza przed planowanym zabiegiem.

Przebieg badania

W trakcie badania pacjent leży na boku lub plecach, podczas gdy lekarz powoli wprowadza kolonoskop do jelita grubego. Wyprowadzając aparat z jelita, lekarz ocenia jego wygląd i stwierdza ewentualne odchylenia od stanu prawidłowego. Badanie z reguły trwa od 30 do 60 minut. W niektórych przypadkach nie udaje się wprowadzić kolonoskopu do samego końca jelita grubego (tam, gdzie łączy się ono z jelitem cienkim). W takiej sytuacji lekarz może zlecić inne badania dodatkowe lub uznać, że wykonana niepełna kolonoskopia jest wystarczająca.

W przypadku stwierdzenia zmian w obrębie jelita grubego, które wymagają dalszej oceny, lekarz w trakcie kolonoskopii może poprzez aparat wprowadzić niewielkie kleszczyki i pobrać próbki tkanki (wycinki) celem dalszej analizy pod mikroskopem. Pobranie wycinków polega na wprowadzeniu kleszczyków endoskopowych przez kanał roboczy endoskopu i "uszczypnięciu" błony śluzowej. Pobranie wycinków nie boli, a ślady po "uszczypnięciu" goją się bardzo szybko.

Powikłania po badaniu

Kolonoskopia jest z reguły bezpieczną procedurą medyczną. Ważne, aby była przeprowadzana przez lekarzy specjalnie szkolonych i doświadczonych w ich wykonywaniu. Jednym z możliwych powikłań jest przebicie lub rozdarcie ściany jelita grubego, które wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego.W przypadku pobierania wycinków może również dojść do krwawienia, które z reguły jest niewielkie. Najczęściej krwawienie takie ustaje samoistnie.

Przygotowanie do badania

Tydzień przed badaniem należy:

przerwać przyjmowanie następujących leków:

 • preparatów żelaza
 • leków antyagregacyjnych - Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – ale UWAGA! nie wolno przestać ich przyjmować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków
 • leków przeciwzakrzepowych - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe w celu zmiany terapii.

 

3. i 2. dzień przed badaniem:

Dieta lekkostrawna pozbawiona świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie wolno jeść w jakiejkolwiek postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu.

 

1 dzień przed badaniem:

Do godziny 12.00 dieta niezawierająca mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie wolno pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne płyny można pic w dowolnej ilości.

Około 12.00 wypić preparat Fortrans, dostępny na receptę, którą powinien wystawić lekarz zlecający badanie. Receptę na preparat można również uzyskać od lekarza POZ.

Radzimy stosować się do niżej podanych zasad, co stanowi gwarancję dobrego przygotowania do badania. Zawartość 4 saszetek rozpuszczamy w 4 litrach wody mineralnej niegazowanej lub zimnej przegotowanej. Preparat jest niesmaczny, radzimy wypić preparat schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. Cały roztwór prosimy wypić w ciągu 3-5 godzin.

Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nie wolno nic jeść. Można pić dowolną ilość wody mineralnej niegazowanej lub słabej herbaty. Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

Dodatkowo o godz. 22.00 wykonać pierwszą wlewkę doodbytniczą – lewatywę (kupujemy w aptece bez recepty).

 

W dniu badania:

Na czczo (nie wolno nic jeść), można pić wodę niegazowaną. 2 godziny przed badaniem trzeba wykonać drugą lewatywę. Przewlekle przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając małą ilością wody.

Po zakończeniu badania można jeść dietę lekkostrawną. Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować leki rozkurczowe typu No-Spa.

 

Po badaniu:

Po badaniu pacjent może odczuwać wzdęcia i bóle powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu można jeść i powrócić do normalnej aktywności tego samego dnia.

Co jest ważne przy kolonoskopii?

Nowoczesna, w całości automatyczna myjnia endoskopów gwarantuje pacjentom pełnię bezpieczeństwa wykonywanych badań i zabiegów oraz zapobiega wszelkim zakażeniom bakteryjnym, grzybiczym, pierwotniakowym i wirusowym (w tym HIV, HBV, HCV).

Wyniki badania wydawane są w formie kolorowego wydruku HD wraz z opisem badania. Jakość wydruku gwarantuje firma OKI. Wykorzystujemy drukarkę C711dn.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo