Dlaczego badanie w I trymestrze ciąży jest najważniejsze?

Dokładna ocena anatomii płodu jest już możliwa między 11 a 13 tygodniem ciąży. Szansa wykrycia wad płodu w I trymestrze waha się między 50% a 80%. Warunek: badanie USG musi być wykonywane według określonych standardów, na wysokiej jakości sprzęcie, przez osobę odpowiednio wyszkoloną. W CM Medyceusz otworzyliśmy jeden z najnowocześniejszych w Łodzi gabinetów USG prenatalnego, w którym przeszkoleni specjaliści prowadzą takie badania.

 

 

Badanie USG w I trymestrze między 11 a 13 tygodniem ciąży jest obecnie najważniejszym badaniem w ciąży. Wśród pacjentek i lekarzy nazywane jest badaniem genetycznym lub prenatalnym.

Dlaczego to badanie jest tak ważne?

Poza oceną liczby płodów oraz określeniem wieku ciążowego badanie ultrasonograficzne w pierwszym trymestrze jest screeningiem dla aneuploidii oraz badaniem, które może wykryć szereg istotnych nieprawidłowości anatomicznych płodu.

Jest to możliwe dzięki ocenie tak zwanych markerów genetycznych, w tym najważniejszej ocenie grubości przezierności karkowej oraz innych markerów ultrasonograficznych. Już podczas tego badania możemy wyliczyć ryzyko wystąpienia u dziecka zespołów genetycznych na przykład zespołu Downa.

W skład kalkulacji ryzyka wchodzą:

  • wiek matki,
  • wynik badania ultrasonograficzne
  • ocena poziomu dwóch substancji we krwi marki – wolnej podjednostki Beta hcg oraz białka PAPP-A (czasem nazywany „testem PAPP-A”).

Poza kalkulacją ryzyka zespołów genetycznych oraz oceną anatomii płodu w trakcie badania między 11 a 13 tygodniem ciąży możemy ocenić także ryzyko powikłań, które mogą wystąpić w trakcie ciąży – na przykład ryzyko stanu przedrzucawkowego w ciąży oraz możliwość wystąpienia zaburzeń wzrostu płodu.

Aby wykrywalność była jak najwyższa, w trakcie badania:

  • oceniamy przepływ krwi w tętnicach macicznych, co pokazuje pracę łożyska w ciąży
  • zbieramy z pacjentką dokładny wywiad medyczny,
  • mierzymy ciśnienie tętnicze
  • oznaczamy we krwi matki łożyskowy czynnik wzrostu - PlGF.

Mamy jeden z najnowocześniejszych w Łodzi gabinetów, w którym prowadzimy pełną diagnostykę ultrasonograficzną w ciąży. JAKĄ? KLIKNIJ I PRZECZYTAJ

Wszystkie Panie zainteresowane pełnym USG prenatalnym zapraszamy do kontaktu: 42 613 69 00

Artykuły powiązane

05.08 2020

Wakacje. Dla większości – czas beztroski. Niestety - nie dla osób mających kłopoty z ciśnieniem tętniczym, a ściślej z jego skokami. Oni bowiem powinni szczególnie na siebie uważać, zwłaszcza podczas upałów. Może to również dotyczyć ciebie. Dlaczego?

Więcej
03.08 2020

Kleszcze występują wszędzie, w całej Polsce. Groźne są zwłaszcza w wakacje dlatego, że to czas wędrówek turystycznych po szlakach i leśnych ścieżkach. Reagujące na ruch i zmianę temperatury kleszcze bardzo często właśnie latem pasożytują na ludziach, roznosząc bardzo groźne choroby w tym najniebezpieczniejszą: boreliozę. Co zrobić, aby się przed nią uchronić?

Więcej
30.07 2020

Mycie rąk chroni przed chorobami i są na to aktualne dowody z czasu pandemii. W tym roku, w Polsce spadła znacznie liczba tzw. chorób brudnych rąk. Ponadto tylko w samej Łodzi, w lipcu było aż o tysiąc mniej przypadków grypy w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego! To uboczny i pozytywny efekt koronawirusa – a raczej akcji edukacyjnych na temat higieny.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.