Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Dlaczego badanie w I trymestrze ciąży jest najważniejsze?

Dokładna ocena anatomii płodu jest już możliwa między 11 a 13 tygodniem ciąży. Szansa wykrycia wad płodu w I trymestrze waha się między 50% a 80%. Warunek: badanie USG musi być wykonywane według określonych standardów, na wysokiej jakości sprzęcie, przez osobę odpowiednio wyszkoloną. W CM Medyceusz otworzyliśmy jeden z najnowocześniejszych w Łodzi gabinetów USG prenatalnego, w którym przeszkoleni specjaliści prowadzą takie badania.

 

 

Badanie USG w I trymestrze między 11 a 13 tygodniem ciąży jest obecnie najważniejszym badaniem w ciąży. Wśród pacjentek i lekarzy nazywane jest badaniem genetycznym lub prenatalnym.

Dlaczego to badanie jest tak ważne?

Poza oceną liczby płodów oraz określeniem wieku ciążowego badanie ultrasonograficzne w pierwszym trymestrze jest screeningiem dla aneuploidii oraz badaniem, które może wykryć szereg istotnych nieprawidłowości anatomicznych płodu.

Jest to możliwe dzięki ocenie tak zwanych markerów genetycznych, w tym najważniejszej ocenie grubości przezierności karkowej oraz innych markerów ultrasonograficznych. Już podczas tego badania możemy wyliczyć ryzyko wystąpienia u dziecka zespołów genetycznych na przykład zespołu Downa.

W skład kalkulacji ryzyka wchodzą:

  • wiek matki,
  • wynik badania ultrasonograficzne
  • ocena poziomu dwóch substancji we krwi marki – wolnej podjednostki Beta hcg oraz białka PAPP-A (czasem nazywany „testem PAPP-A”).

Poza kalkulacją ryzyka zespołów genetycznych oraz oceną anatomii płodu w trakcie badania między 11 a 13 tygodniem ciąży możemy ocenić także ryzyko powikłań, które mogą wystąpić w trakcie ciąży – na przykład ryzyko stanu przedrzucawkowego w ciąży oraz możliwość wystąpienia zaburzeń wzrostu płodu.

Aby wykrywalność była jak najwyższa, w trakcie badania:

  • oceniamy przepływ krwi w tętnicach macicznych, co pokazuje pracę łożyska w ciąży
  • zbieramy z pacjentką dokładny wywiad medyczny,
  • mierzymy ciśnienie tętnicze
  • oznaczamy we krwi matki łożyskowy czynnik wzrostu - PlGF.

Mamy jeden z najnowocześniejszych w Łodzi gabinetów, w którym prowadzimy pełną diagnostykę ultrasonograficzną w ciąży. JAKĄ? KLIKNIJ I PRZECZYTAJ

Wszystkie Panie zainteresowane pełnym USG prenatalnym zapraszamy do kontaktu: 42 613 69 00

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo