Akinezja – cicha przeciwniczka zdrowego stylu życia
Akinezja, czyli brak ruchu, staje się coraz większym problemem współczesnego społeczeństwa. Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, nie zdając sobie sprawy z negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą brak aktywności fizycznej. Dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi zwraca uwagę na konieczność regularnego treningu i jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
- W bezruchu żyje się nam znacznie gorzej, chociaż ciężko nam sobie z tego zdać sprawę. Nasze ciało stworzone jest do ruchu, wtedy czuje się najlepiej. Zabierając mu tę możliwość, sprawiamy, że poza oczywistymi spadkami wydolności, zmianami w układzie krążenia czy metabolizmie, zmianom ulega elastyczność i siła mięśniowa – mówi dr Agata Błońska.
Znaczenie odpowiedniego treningu
Trening, niezależnie od jego rodzaju, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. - Najważniejsze jest nie przekraczać 60 minut dziennie, ponieważ dłuższe treningi będą powodowały wydzielanie się kortyzolu – hormonu stresu, co może zaburzyć gospodarkę całego organizmu – podkreśla dr Agata Błońska.
Początkujący powinni zaczynać od krótszych sesji, na przykład 30 minut, i stopniowo zwiększać czas trwania treningu w miarę wzrostu wydolności. Idealnym rozwiązaniem jest trening 2-3 razy w tygodniu, co pozwala na regenerację organizmu między sesjami. Ważne jest także, aby każdy trening poprzedzony był rozgrzewką, a zakończony wyciszeniem organizmu.
Rodzaj treningu
Wybór rodzaju treningu jest sprawą indywidualną i powinien być dostosowany do naszych upodobań oraz stanu zdrowia. - Najważniejsza w treningu jest przyjemność – jeżeli robimy coś na siłę, to nigdy nie będzie to dla nas dobre – radzi dr Błońska. Różnorodność dostępnych form aktywności, takich jak spacer, nordic walking, jazda na rowerze, taniec, bieganie, zajęcia fitness , joga czy trening siłowy, pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.
Aktywność dla osób siedzących
Dla osób prowadzących siedzący tryb życia, dr Agata Błońska zaleca rozpoczęcie aktywności od pływania. - Pływanie znacząco wpływa na nasze mięśnie, układ krążenia, układ oddechowy, sylwetkę oraz paradoksalnie poprawia nasz nastrój. Ponieważ pływanie odciąża kręgosłup, będzie najlepszą formą treningu dla osób borykających się z problemami bólów pleców – dodaje.
Negatywne skutki akinezji
Brak aktywności fizycznej ma wiele negatywnych konsekwencji. - Po 6 tygodniach unieruchomienia widzimy zaniki mięśniowe oraz mamy utrudnione ruchy. Jeżeli dotyczy to kończyny dolnej, może dojść do sytuacji, że nie będziemy mogli chodzić. Przy braku aktywności fizycznej dochodzi też do zmniejszenia gęstości kości, co prowadzi do osteoporozy – ostrzega dr Błońska. Trening wzmacnia cały układ więzadłowo-stawowy, poprawia równowagę, koordynację i postawę ciała, a także wpływa pozytywnie na naszą psychikę. Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie – zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.
Zapisz się na wizytę
https://centramedycznemedyceusz.pl/kontakt
Ćwiczmy z głową
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/547-cwiczmy-z-glowa
Skontroluj organizm
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/248-cwiczysz-albo-chcesz-cwiczyc-skontroluj-organizm