Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

ĆWICZMY Z GŁOWĄ – KORZYŚCI Z TRENINGU NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Natura to nie tylko piękno otaczającego nas świata, ale także doskonała przestrzeń do uprawiania sportu. Wybierając trening na świeżym powietrzu, dbamy nie tylko o ciało, ale też o umysł. Jak ćwiczyć, żeby wyszło na zdrowie doradza dr Agata Błońska z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi.

Wiosna już tuż, tuż! Z każdym dniem coraz więcej osób w Łodzi wychodzi na świeże powietrze, aby uprawiać sport. To nie tylko dowód na poprawę pogody, ale także na to, jak bardzo ta pora roku wpływa na nasze samopoczucie i zachęca do aktywności.

- Ćwiczenia na świeżym powietrzu niwelują stres i lęk, a także wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Bieganie, marsz czy nordic walking to doskonałe formy aktywności, które korzystnie wpływają na nasze serce i krążenie. Do tego ruch na otwartym powietrzu angażuje różne partie mięśniowe i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości – tłumaczy dr Agata Błońska z CM Medyceusz. - Najprostszym i skutecznym sposobem na poprawę kondycji jest bieganie. Wystarczą do tego dobre buty do biegania i chęć do wysiłku. Podobnie z nordic walking, spokojny marsz z kijkami to doskonała alternatywa dla osób preferujących spokojniejszą formę ruchu – dodaje dr Błońska.

Unikaj kontuzji

Kiedy zima ustępuje miejsca wiosennej aurze, nasza energia wzrasta, a chęć aktywności fizycznej na świeżym powietrzu rośnie. Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć kontuzji podczas treningów:

  • Rozgrzewka przed treningiem jest niezwykle ważna. Wykonując łagodne ćwiczenia rozgrzewkowe, zwiększasz przepływ krwi do mięśni, poprawiasz zakres ruchu i zmniejszasz ryzyko naciągnięć i skręceń. Po treningu ważne jest również wykonywanie schłodzenia, które pomaga stopniowo obniżyć tętno i rozluźnić mięśnie.
  • Unikaj gwałtownego zwiększania intensywności treningu. Pamiętaj, że Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację i dostosowanie się do nowego obciążenia. Zaczynając trening, rozpocznij od łagodniejszych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj intensywność w miarę poprawy kondycji.
  • Wykonywanie ćwiczeń z prawidłową techniką jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji. Poproś o pomoc trenera personalnego, jeśli nie jesteś pewien swojej techniki.
  • Czas na odpoczynek i regenerację jest niezbędny dla poprawy wyników treningu. Planuj dni przerwy między intensywnymi treningami i nie zapominaj o jakościowym śnie.
  • Wybór odpowiednich butów i strojów sportowych jest kluczowy. Dostosuj je do rodzaju treningu, aby minimalizować ryzyko urazów.

- Pamiętajmy, że dbając o bezpieczeństwo i stosując się do zasad rozgrzewki oraz właściwej techniki, możemy cieszyć się aktywnością fizyczną bez obaw o kontuzje. Wiosna to doskonały czas, aby ruszyć się na świeże powietrze i czerpać korzyści dla zdrowia – podkreśla dr Agata Błońska z CM Medyceusz.

Centra Medyczne Medyceusz posiadają wykwalifikowany zespół lekarzy, którzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu urazów. To miejsce, gdzie pacjenci mogą uzyskać kompleksową opiekę po wszelkiego rodzaju obrażeniach. W ramach kompleksowej opieki medycznej CM Medyceusz oferuje zaawansowaną diagnostykę obrazową, w tym Rezonans Magnetyczny (RM) oraz Tomografię Komputerową (TK).

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo