Ćwiczysz albo chcesz ćwiczyć – skontroluj organizm!

Każdy, kto jest aktywny fizycznie, uprawia jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie albo zamierza zacząć ćwiczyć może w CM Medyceusz w Łodzi wykonać badania, sprawdzające stan zdrowia. Medyceusz proponuje tej grupie osób specjalny pakiet badań laboratoryjnych pod nazwą: Aktywni fizycznie.

Dlaczego zmuszając swój organizm do wysiłku powinniśmy się badać? Chodzi o to, żeby być pewnym, że podejmując jakiś rodzaj ćwiczeń nie będziemy sobie szkodzić, że wysiłek wyjdzie nam na zdrowie, a nie zdrowiu zaszkodzi. A jeśli już ćwiczymy,  z tych samych powodów nie tylko warto, ale należy sprawdzać – minimum raz w roku – czy wszystko jest w porządku, czy organizm funkcjonuje właściwie.    

Taki test zdrowotny jest szczególnie ważny, jeśli do tej pory długo nie podejmowaliśmy żadnego wysiłku, nie wychodziliśmy nawet na spacery, a teraz postawiliśmy, że będziemy na przykład trzy razy w tygodniu biegać po kilka kilometrów. W takim przypadku trzeba być pewnym, że organizm poradzi sobie z nagłym intensywniejszym wysiłkiem, że sobie nie zaszkodzimy, nie nabawimy się kontuzji. Badania wykryją, czy nie mamy jakichś ukrytych schorzeń, wad, które mogą wykluczać dany rodzaj aktywności fizycznej.

Warto wykonać między innymi badania krwi (morfologia), badania oceniające stan serca (w tym EKG), sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi, stężenie elektrolitów, glukozy we krwi. I skonsultować te wyniki badań z lekarzem rodzinnym, poprosić go – jeśli to konieczne – o pomoc w dobraniu odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej. Pamiętajmy też, by zaczynać od niezbyt intensywnych ćwiczeń, stopniowo zwiększać obciążenie organizmu. Dojść do wyznaczonego celu – np. kilkukilometrowego biegu w dobrym tempie – po kilku tygodniach marszobiegu, truchtu.

Z kolei osoby, które już uprawiają jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie powinny raz w roku skontrolować swoje zdrowie. Tu też będą potrzebne badania laboratoryjne, kompleksowo sprawdzające kondycję organizmu. W pakiecie Aktywni fizycznie CMM Medyceusz  oferują – oprócz morfologii krwi i badania moczu – badania, na podstawie których można dokonać podstawowej oceny pracy serca, ocenić pracę wątroby, nerek i innych narządów, skontrolować, jak organizm  gospodaruje elektrolitami i ważnymi dla zdrowia pierwiastkami, jak wygląda gospodarka lipidowa. Wyniki takich kontrolnych testów również dobrze jest skonsultować z lekarzem,  który – jeśli będzie taka potrzeba – może zlecić wykonanie dodatkowych badań, skorygować rodzaj lub intensywność podejmowanego przez nas wysiłku fizycznego.

CM Medyceusz oferują nie tylko jeden specjalistyczny pakiet badań laboratoryjnych, przeznaczony dla osób aktywnych, uprawiających sporty, ale także badań nakierowanych na diagnostykę np. wątroby, nerek, układu krążenia, pakiety badań o profilu gastrologicznym, reumatologicznym, badań dla mężczyzn i kobiet, dla kobiet w ciąży. Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej: pakiety medyczne

 

Na badania zapraszamy do poradni przy ul. Limanowskiego 47 w Łodzi, w godzinach: 8.00-9.30 od poniedziałku do piątku (tel. 42 613-69-47 – informacja, rejestracja).

Artykuły powiązane

23.05 2019

Kiedyś, jeśli ktoś miał grypę, obowiązkowo kładł się na kilka dni do łóżka. Ale w ciągu ostatnich 20-30 lat wielu z nas uznało, że nie może sobie pozwolić na chorowanie. Chodziliśmy z grypą do pracy i nie chcieliśmy słuchać, że w ten sposób sporo ryzykujemy. Na szczęście te czasy już mijają i łóżko – jako ważne, a może najważniejsze lekarstwo na grypę – wraca do łask. Dlaczego w przypadku grypy łóżko jest niezastąpione?

Więcej
21.05 2019

Szpital CM Medyceusz powiększył się o oddział otorynolaryngologiczny. Pacjenci trafią pod opiekę doskonałych lekarzy, którzy wiedzę i doświadczenie zdobywali w renomowanych Harvard Medical School w Bostonie czy Fisch International Microsurgery Foundation w Zurychu. Umieszczani są w świetnie wyposażonych, komfortowych salach.

Więcej
17.05 2019

Udar, zawał, miażdżyca, niewydolność serca i nerek, cukrzyca, trwałe uszkodzenie siatkówki oka - to wszystko efekty nadciśnienia tętniczego, które stało się prawdziwą plagą, przestało być chorobą osób starszych, bo cierpią na nie już dwudziestolatkowie - przestrzegają lekarze z CM Medyceusz. Szacuje się, że w Polsce nadciśnienie ma blisko 10 milionów ludzi. Prawie połowa je ignoruje.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.