Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Ćwiczysz albo chcesz ćwiczyć – skontroluj organizm!

Każdy, kto jest aktywny fizycznie, uprawia jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie albo zamierza zacząć ćwiczyć może w CM Medyceusz w Łodzi wykonać badania, sprawdzające stan zdrowia. Medyceusz proponuje tej grupie osób specjalny pakiet badań laboratoryjnych pod nazwą: Aktywni fizycznie.

Dlaczego zmuszając swój organizm do wysiłku powinniśmy się badać? Chodzi o to, żeby być pewnym, że podejmując jakiś rodzaj ćwiczeń nie będziemy sobie szkodzić, że wysiłek wyjdzie nam na zdrowie, a nie zdrowiu zaszkodzi. A jeśli już ćwiczymy,  z tych samych powodów nie tylko warto, ale należy sprawdzać – minimum raz w roku – czy wszystko jest w porządku, czy organizm funkcjonuje właściwie.    

Taki test zdrowotny jest szczególnie ważny, jeśli do tej pory długo nie podejmowaliśmy żadnego wysiłku, nie wychodziliśmy nawet na spacery, a teraz postawiliśmy, że będziemy na przykład trzy razy w tygodniu biegać po kilka kilometrów. W takim przypadku trzeba być pewnym, że organizm poradzi sobie z nagłym intensywniejszym wysiłkiem, że sobie nie zaszkodzimy, nie nabawimy się kontuzji. Badania wykryją, czy nie mamy jakichś ukrytych schorzeń, wad, które mogą wykluczać dany rodzaj aktywności fizycznej.

Warto wykonać między innymi badania krwi (morfologia), badania oceniające stan serca (w tym EKG), sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi, stężenie elektrolitów, glukozy we krwi. I skonsultować te wyniki badań z lekarzem rodzinnym, poprosić go – jeśli to konieczne – o pomoc w dobraniu odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej. Pamiętajmy też, by zaczynać od niezbyt intensywnych ćwiczeń, stopniowo zwiększać obciążenie organizmu. Dojść do wyznaczonego celu – np. kilkukilometrowego biegu w dobrym tempie – po kilku tygodniach marszobiegu, truchtu.

Z kolei osoby, które już uprawiają jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie powinny raz w roku skontrolować swoje zdrowie. Tu też będą potrzebne badania laboratoryjne, kompleksowo sprawdzające kondycję organizmu. W pakiecie Aktywni fizycznie CMM Medyceusz  oferują – oprócz morfologii krwi i badania moczu – badania, na podstawie których można dokonać podstawowej oceny pracy serca, ocenić pracę wątroby, nerek i innych narządów, skontrolować, jak organizm  gospodaruje elektrolitami i ważnymi dla zdrowia pierwiastkami, jak wygląda gospodarka lipidowa. Wyniki takich kontrolnych testów również dobrze jest skonsultować z lekarzem,  który – jeśli będzie taka potrzeba – może zlecić wykonanie dodatkowych badań, skorygować rodzaj lub intensywność podejmowanego przez nas wysiłku fizycznego.

CM Medyceusz oferują nie tylko jeden specjalistyczny pakiet badań laboratoryjnych, przeznaczony dla osób aktywnych, uprawiających sporty, ale także badań nakierowanych na diagnostykę np. wątroby, nerek, układu krążenia, pakiety badań o profilu gastrologicznym, reumatologicznym, badań dla mężczyzn i kobiet, dla kobiet w ciąży. Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej: pakiety medyczne

 

Na badania zapraszamy do poradni przy ul. Limanowskiego 47 w Łodzi, w godzinach: 8.00-9.30 od poniedziałku do piątku (tel. 42 613-69-47 – informacja, rejestracja).

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo