Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Mycie rąk jest kluczowe w walce z chorobami

Mycie rąk to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Właściwe mycie rąk może pomóc w ochronie przed wirusami i bakteriami, które nas otaczają. Jak prawidłowo myć ręce, aby nie roznosić zarazków? Czym różnią się higieniczne mycie rąk oraz chirurgiczne mycie rąk? Podpowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Higieniczne a chirurgiczne mycie rąk

- Dłonie można dezynfekować na dwa sposoby. Higieniczne mycie rąk trwa z reguły 20-30 sekund, jest to ogół czynności wykonywanych przez nas każdego dnia – np. przed jedzeniem lub po dotykaniu zwierząt domowych – tłumaczy dr Agata Błońska. Tymczasem chirurgiczne mycie rąk trwa zwykle 90 sekund, procedura mycia rąk jest niezbędna, gdy istnieje duże ryzyko zakażenia, np. po kontakcie z pacjentem. - Higieniczne mycie rąk jest zalecane, gdy ręce są wyraźnie brudne lub tłuste – dodaje dr Błońska.

Mycie rąk jest konieczne także: przed, podczas i po przygotowaniu jedzenia (w szczególności, gdy miał miejsce kontakt z surowym mięsem); po dotknięciu karmy dla zwierząt, klatek zwierzęcych lub odpadów zwierzęcych; po sprzątaniu; po skorzystaniu z toalety; po wydmuchaniu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu; po zabawach z domowymi zwierzętami; po zmianie pieluch u dziecka. Warto też każdorazowo umyć ręce po przyjściu do domu. Należy też dbać o czystość często dotykanych przedmiotów jak np. telefon, klawiatura laptopa, czy pilot do telewizora.

Jak prawidłowo myć ręce?

Na czym polega prawidłowe mycie rąk? Oto najważniejsze zasady mycia rąk: technika mycia rąk polega na myciu dłoni przez około 30 sekund; należy użyć mydła i ciepłej wody; należy dokładnie umyć dłonie, w tym przestrzenie między palcami, końce palców, kciuki, nadgarstki i dłonie; należy dokładnie spłukać dłonie pod bieżącą wodą; należy osuszyć dłonie czystym ręcznikiem lub papierowym ręcznikiem.

Jakie są najczęstsze choroby przenoszone przez brudne ręce?
Brudne ręce mogą przenosić wiele chorób, w tym wirusowe zapalenie wątroby typu A, owsicę, tasiemczyce i salmonellozę. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą wywoływaną przez wirusa HAV, który przenosi się drogą fekalno-oralną, czyli przez zanieczyszczone jedzenie lub wodę. Owsica jest chorobą wywoływaną przez pasożyta, który przenosi się przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami. Tasiemczyca jest chorobą wywoływaną przez pasożyta, który przenosi się przez spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody. Salmonelloza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, które przenoszą się przez zanieczyszczone jedzenie lub wodę. Pamiętajmy, że właściwe mycie rąk to podstawa higieny osobistej i pomaga w ochronie przed chorobami.

Czy mycie rąk może pomóc w zapobieganiu COVID-19?
Mycie rąk jest jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, mycie rąk powinno trwać co najmniej 30 sekund, a mydło powinno być w płynie. W przypadku braku dostępu do wody i mydła, można użyć środka dezynfekującego na bazie alkoholu

Fakty i mity dotyczące mycia rąk:

Fakty:

  • Mycie rąk ciepłą wodą i mydłem jest skuteczne w usuwaniu zarazków.
  • Dezynfekcja rąk jest skuteczna w usuwaniu zarazków, ale nie zawsze jest konieczna.
  • Mycie rąk powinno trwać co najmniej 20 sekund.

Mity:

  • Mycie rąk zimną wodą jest równie skuteczne co mycie rąk ciepłą wodą.
  • Dezynfekcja rąk jest równie skuteczna co mycie rąk.
  • Wystarczy szybko przetarcie dłoni, aby pozbyć się bakterii.

Umów się na wizytę w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/kontakt

Jak dokładnie umyć ręce
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/291-jak-myc-dokladnie-rece

Mycie rąk chroni przed grypą
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/266-mycie-rak-chroni-przed-grypa

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo