Jak myć dokładnie ręce?

Ponad trzy miliony Polaków zachorowało w sezonie 2018/2019 na grypę. Ilu z tych zakażeń można by uniknąć, gdybyśmy lepiej dbali o higienę, zwłaszcza higienę dłoni? Dokładne mycie rąk w sezonie grypowym jest najlepszym – poza szczepionkami – zabezpieczeniem przed chorobą. Ale jak dokładnie myć dłonie? Przeczytaj.

Statystyki są bezlitosne. Okazuje się, że wciąż co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce nie myją rąk po wyjściu z toalety. W naszym kraju wciąż nie wykształcił się powszechny nawyk mycia rąk po przyjściu do domu. A właśnie tą drogą – na dłoniach – przenoszą się bakterie i wirusy - również wirusy grypy. Wystarczy potem potrzeć nos, oko czy okolice ust, żeby wprowadzić go do swojego organizmu.

 Główny Inspektorat Sanitarny namawia, aby – zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym - myć ręce kilkanaście razy dziennie: przed posiłkami, po przyjściu do miejsca pracy, po podróży komunikacją miejską, po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu.

Jak dokładnie myć ręce?

  • Najpierw namydl i umyj dokładnie spód dłoni
  • Następnie spodnią częścią rąk umyj wierzchy dłoni i przestrzenie między palcami
  • Umyj wierzchołki palców
  • Umyj kciuki
  • Namydl i umyj nadgarstki
  • Jeśli jesteś w publicznej toalecie wytrzyj ręce w papierowy ręcznik (jeśli jest)
  • Zakręć kran dotykając go przez papierowy ręcznik lub zablokuj używając łokcia – nie dotykaj go umytymi przed chwilą dłońmi.

Staraj się myć dłonie dokładnie, w ciepłej wodzie. Poświęć na to przynajmniej pół minuty. Być może dzięki tej krótkiej czynności unikniesz w tym roku grypy.

Film Światowej Organizacji Zdrowia, pokazujący jak właściwie myć ręce znajdziesz TUTAJ

Artykuły powiązane

23.02 2020

Na depresję choruje co najmniej półtora miliona Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że za 10 lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W CM Medyceusz zdajemy sobie sprawę, że osoba cierpiąca na depresję potrzebuje szybkiej pomocy: bezpłatna wizyta u psychiatry w ramach NFZ odbywa się u nas max. 2 tygodnie od rejestracji, wizyty komercyjne znacznie szybciej, nawet z dnia na dzień.

Więcej
21.02 2020

Podczas gdy uwaga całego świata skupiona jest na koronawirusie z chińskiego Wuhan, w naszym kraju znacznie groźniejsza jest wciąż „zwykła” grypa. Zwykłą umieszczamy z rozmysłem w cudzysłowie, ponieważ corocznie wirus grypy jest inny i bardzo groźny. Corocznie też przypominamy, żeby się zaszczepić, aby uniknąć powikłań.

Więcej
14.02 2020

Kiedy „ktoś wpada Ci w oko”, rodzi to osobliwy, cudny, choć nienaturalny stan organizmu, którego najsilniejszym przejawem jest szybkie bicie serca i rosnące tętno. I choć z medycznego punktu widzenia – miłość nie rodzi się w sercu – lekarze z CM Medyceusz radzą: w Walentynki zmierz sobie tętno. A dlaczego?

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.