Mycie rąk chroni przed grypą

Tylko w ostatnim tygodniu lutego grypa wystąpiła u ponad 158 tysięcy pacjentów w Polsce – podaje Państwowy Zakład Higieny. Jak widać, wciąż jesteśmy w pełni okresu infekcji. Wielu z nas czuje się źle i nie wie czy to grypa czy przeziębienie? Postaramy się pomóc.Jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia mycie rąk zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę aż o 25%. Jest to najprostsza i jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania infekcjom dróg oddechowych. Dlaczego codziennie trzeba pamiętać o higienie rąk?

Ponieważ wbrew obiegowej opinii grypą możemy się zarazić nie tylko wtedy, gdy ktoś kaszlnie lub kichnie w naszą stronę. Wirus grypy przenosi się także, a nawet przede wszystkim „przez dotyk”. Jak? Wystarczy, że przeniesiemy go nieopatrznie najpierw np. przyjmując pieniądze w sklepie, a potem tą samą dłonią trąc oko, noc czy usta. Jeśli uważnie przeanalizujemy nasze czynności okaże się, że w ten sposób jesteśmy narażeni na zarażenie grypą nawet kilkadziesiąt razy dziennie: w środkach transportu, przy przejściach dla pieszych obsługiwanych przyciskiem, w bibliotekach czy publicznych toaletach.

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łodzi radzi, aby  zawsze myć ręce:

  • po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji miejskiej,
  • przed przystąpieniem do posiłku, przed jego przygotowywaniem, 
  • po skorzystaniu z toalety, 
  • po kontakcie ze zwierzętami i przedmiotami należącymi do nich (kuweta, zabawki, smycz itp.), 
  • po kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa, 
  • po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych,
  • po czynnościach porządkowych, wyniesieniu śmieci, 
  • po trzymaniu pieniędzy, 
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu. 

Artykuły powiązane

07.10 2019

To bezpłatna usługa, dzięki której masz stałą, pełną kontrolę nad procesem leczenia, a także zyskujesz wiele ułatwień np. możliwość korzystania z czytelnych e-recept, które wystawiają lekarze CMM Medyceusz. IKP jest bezpłatne i powszechne, czyli dostępne dla każdego. Przeczytaj i sprawdź, jak założyć konto i jakie płyną z tego dla Ciebie korzyści.

Więcej
30.09 2019

Amerykańscy naukowcy dowiedli podczas badań na studentach, że w ciągu trzech godzin dotykamy twarz dłońmi aż 47 razy! Zatem w sezonie wzrostu zachorowań na grypę, aż 15 razy na godzinę sami siebie narażamy na kontakt z wirusem.

Więcej
27.09 2019

W drugiej połowie września do Polski trafią „tegoroczne” szczepionki przeciw grypie. „Tegoroczne” czyli zawierające szczep wirusa, którego spodziewamy się w tym sezonie jesienno – zimowym w Polsce oraz na całej półkuli północnej. Nieco później, bo w październiku, po raz pierwszy w Polsce pojawią się szczepionki podawane donosowo dla dzieci i młodzieży. Szczepionki to najlepsze zabezpieczenie przez grypą i jej powikłaniami.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.