Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

ZAPALENIE STAWÓW DA SIĘ LECZYĆ

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba zapalna stawów, która najczęściej rozpoczyna się w młodym lub średnim wieku. Nieleczona choroba może prowadzić do uszkodzenia stawów i innych powikłań. Aktualne metody leczenia pozwalają na utrzymanie sprawności i normalne funkcjonowanie. O RZS opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

- RZS jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy i różne narządy. Najbardziej charakterystycznymi objawami są ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp, ale zapalenie może dotyczyć także innych stawów – mówi dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi. -  Wczesne zastosowanie skutecznego leczenia hamuje postęp choroby, zapobiega jej powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie – dodaje dr. Błońska.

Istotą choroby jest proces zapalny rozpoczynający się wewnątrz stawu. Nieznany czynnik stymuluje błonę maziową wyścielającą staw do odpowiedzi zapalnej. Dochodzi do jej powiększania się i niszczenia przylegających struktur (chrząstki, kości, więzadeł, ścięgien). Przejawami tego są początkowo ból i obrzęk, a następnie nieodwracalne zniszczenie i utrata ruchomości stawu. Uszkodzenie chrząstki i innych struktur stawu przez proces zapalny sprzyja powstawaniu wtórnych zmian zwyrodnieniowych. Przyczyn RZS w pełni nie poznano. Najważniejsze czynniki to obciążenie dziedziczne, defekt układu odpornościowego, płeć (kobiety chorują około 3 razy częściej niż mężczyźni), zakażenie, palenie papierosów oraz silny stres. W krajach rozwiniętych na reumatoidalne zapalenie stawów choruje około 1 na 100 osób, trzykrotnie więcej kobiet niż mężczyzn.

Objawy i leczenie RZS

Najczęstszymi objawami RZS są ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp, ale zapalenie może dotyczyć także innych stawów. Nieleczona choroba prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności, a także do uszkodzenia wielu narządów i przedwczesnego zgonu. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów obejmuje farmakoterapię, rehabilitację oraz leczenie ortopedyczne i chirurgiczne. Głównymi celami leczenia RZS są: złagodzenie bólu, obrzęku i uczucia zmęczenia poprawa czynności stawu zahamowanie progresji zmian stawowych zapobieganie niesprawności. Jednym z elementów leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów jest fizjoterapia, której celem jest zmniejszenie bólu, opanowanie stanu zapalnego, zatrzymanie deformacji stawów, zapobieganie zanikowi i zwiększenie siły mięśniowej.

W leczeniu RZS stosuje się szereg zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, elektrostymulacja TENS, pole magnetyczne i hydroterapia. Skuteczny jest także masaż klasyczny. Fizjoterapia znacznie poprawia jakość życia chorego, zmniejsza nasilenie dolegliwości i wydłuża okresy remisji.

Umów się na wizytę w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/ortopeda

Zadbaj o swój kręgosłup
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/234-dbaj-o-swoj-kregoslup

Trening po czterdziestce
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/395-mniej-znaczy-wiecej-czyli-trening-po-czterdziestce

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo