Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Mniej znaczy więcej czyli trening po czterdziestce

Na rozpoczęcie aktywności fizycznej nigdy nie jest za późno. Jednak na czterdziestce powinna je poprzedzić wizyta u fizjoterapeuty, konsultacja z trenerem personalnym i kompleksowe, kierunkowe badania. Osobom aktywnym fizycznie i pragnącym rozpocząć treningi proponujemy  komplet badań przygotowanych z myślą o osobach w każdym wieku, uprawiających sport rekreacyjnie lub profesjonalnie. Umożliwia on ocenę wpływu treningu na stan organizmu.

Czy chcemy czy nie po czterdziestym roku życia w naszym organizmie zachodzą zmiany, których nie da się nie zauważyć, a tym bardziej zignorować, ponieważ wpływają na ogólną kondycję fizyczną, sprawność i wydolność. To one powodują, że podbiegnięcie do autobusu czy wbiegnięcie na trzecie piętro po czterdziestce nie jest już takie proste, jak dekadę wcześniej. Nie chodzi jednak o to, aby machnąć ręką i zrezygnować z ruchu. Aktywność fizyczna jest dziś uznawana przez wszystkich ekspertów żywieniowych i medycznych za fundament zdrowego trybu życia – bez względu na metrykę. W tym wieku jednak rozpoczęcie treningów winny poprzedzić planowanie i konsultacje.

Każdy, kto ćwiczy, a więc zmusza swój organizm do wysiłku, powinien kontrolować stan zdrowia pod kątem: dotlenienia tkanek, w tym komórek mięśniowych, równowagi hormonalnej, gospodarki lipidowej, metabolizmu cukrów, mikroelementów i elektrolitów oraz prawidłowej pracy wątroby i nerek. Statystyki pokazują, że u osób aktywnych fizycznie często zauważa się niedobory mikro i makroelementów, które znacząco wpływają na kondycję oraz stan zdrowia organizmu. Korzystając z Pakietu Aktywni Fizycznie to diagnostyka pracy wątroby, nerek innych narządów, ocena gospodarki elektrolitowej i pierwiastkowej organizmu, podstawowa kontrola pracy serca, sprawdzenie gospodarki lipidowej.

- Jeśli decydujemy się rozpocząć treningi musimy odpowiedzieć sobie na dwa bardzo ważne pytania. Po pierwsze o motywacje, jaka nami kierują, po drugie o stawiany przed sobą cel treningowy – mówi fizjoterapeutka z Centrów Medycznych Medyceusz przy ul. Limanowskiego 47. – Niech rozpoczęcie treningu nie będzie uzależnione od otoczenia, słowem, nie decydujmy się na to, bo wszyscy chodzą na siłownię. Naprawdę jest wiele form aktywności fizycznej i wśród nich każdy może znaleźć coś, co będzie mu sprawiało przyjemność.

Drugi aspekt czyli cel treningowy jest jeszcze ważniejszy. Pierwszy trening często związany jest się z konkretną deklaracją, zazwyczaj są to: spalenie tkanki tłuszczowej, budowa masy mięśniowej, podniesienie ogólnej wydolności organizmu. Te trzy powody nie idą ze sobą w parze, ponieważ nie możemy jednocześnie budować masy mięśniowej i spalać tkanki tłuszczowej. Właśnie z tego powodu i w tym wieku przed rozpoczęciem treningu na siłowni dobrze zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub trenera personalnego. Oni podpowiedzą, jakie ćwiczenia będą najlepsze dla osiągnięcia celu treningowego, a także wytłumaczą metodykę ich wykonywania.

To bardzo ważne zwłaszcza, jeśli decydujemy się po czterdziestce na siłownię. Należy pamiętać, że ćwiczenia trzeba wykonywać z uwzględnieniem prawidłowej pozycji ciała, z prawidłowym napięciem mięśniowym czy odpowiednim zakresem ruchu. Fizjoterapeuci radzą: mniej znaczy więcej i dodają, że od liczby powtórzeń ważniejsza jest  jakość i precyzja ruchu. Osoby zaczynające i wracające na siłownię po przerwie powinny pamiętać o tym, żeby wdrażać trening stopniowo, ponieważ rozpoczęcie od katorżniczego treningu może skończyć się tylko kontuzją. Jaką?

- Najczęściej zgłaszają się do nas pacjenci z naciągniętymi mięśniami oraz z przeciążonym odcinkiem lędźwiowym bądź szyjnym kręgosłupa. Inne bardzo częste kontuzje to naderwania mięśni, zablokowania i skręcenia stawów oraz  bóle w okolicy barków, nadgarstków i kolan.

Przyczyny kontuzji? Cztery główne: zbyt krótka rozgrzewka, zbyt duże obciążenia, zbyt forsowny oraz zbyt częsty trening. Zwłaszcza brak rozgrzewki jest bardzo częstym powodem kontuzji.

W przypadkach takich urazów w naszym centrum rehabilitacyjnym przy ul. Limanowskiego 47 stosujemy najczęściej kinezyterapię, czyli różnego rodzaju ćwiczenia o odpowiedniej sile i natężeniu bo trzeba szybko przywrócić funkcje kontuzjowanego narządu, czasem masaże lecznicze i fizykoterapię nastawioną na zwalczenie bólu i ewentualnego obrzęku np. krioterapię.

Osoba po 40. roku życia powinna oprócz doboru odpowiednich ćwiczeń, spojrzeć całościowo na swój tryb życia. Wraz z upływem lat nie wystarczy już bowiem sam trening. Trzeba też się wysypiać, dawać sobie czas na regenerację, a także prawidłowo się odżywiać. Dopiero zharmonizowanie wszystkich wymienionych warunków da szybkie i wyłącznie pozytywne efekty.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo