Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Hipercholesterolemia – hiper problem?

Hipercholesterolemia to stan, w którym stężenie cholesterolu we krwi jest zbyt wysokie. Jej objawy są zwykle niespecyficzne i nie dają się łatwo zdiagnozować. Często choroba nie daje żadnych objawów, ale może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu. W Polsce choruje około 200 tysięcy osób na hipercholesterolemię rodzinna (hiperlipidemia rodzinna), czyli dziedziczny wysoki poziom cholesterolu. Szacuje się, że na świecie żyje około 10 milionów osób z rodzinną hipercholesterolemią. 40% z nich nie wie o swojej chorobie, a połowa nie jest leczona. Na czym polega to zaburzenie i jak można je leczyć? Wyjaśnia dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi występuje już u 6 na 10 dorosłych pacjentów, a jego pojawienie się wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. - Choroba najczęściej wykrywana jest przypadkowo podczas profilaktycznych badań lub u osób, u których już rozwinęły się powikłania. Hipercholesterolemia sama w sobie nie daje szczególnych objawów, dopiero jej powikłania mogą prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu, a nawet do śmierci. Dlatego warto chociaż raz w roku profilaktycznie  zrobić proste badanie krwi obejmujące lipidogram, aby chorobę wcześnie zdiagnozować- tłumaczy dr Agata Błońska z CM Medyceusz.

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje cholesterolu i dzięki wątrobie potrafi go sam wytwarzać. Cholesterol odgrywa ważną rolę w procesach zachodzących w układzie nerwowym oraz odpornościowym, bierze udział m.in. w syntezie hormonów. Jednak gdy jego poziom we krwi jest zbyt wysoki to zaczyna być groźny dla zdrowia. 

Nieprawidłowe stężenie cholesterolu nie boli, nie daje objawów

Chorzy nie są diagnozowani, ponieważ nie wykonują badań profilaktycznych i kontrolnych. Hipercholesterolemia nie boli, a skoro nie boli, chory nie czuje potrzeby diagnostyki i leczenia. Powikłania obejmują m.in. miażdżycowe zmiany w tętnicach wieńcowych (doprowadzające do choroby niedokrwiennej i zawału serca), szyjnych (doprowadzających do udaru mózgu), kończyn dolnych (doprowadzające do niedokrwienia kończyn dolnych, co może skutkować nawet amputacją kończyny ).

Przyczyny

Przede wszystkim to nieodpowiednia dieta, która polega na spożywaniu zbyt wielu tłuszczy, wysoko przetworzonej żywności oraz zbyt małej ilości błonnika ; do tego otyłość, niewielka aktywność fizyczna lub uwarunkowania genetyczne. Przyczyną powiększonego cholesterolu mogą być także choroby współistniejące jak np. niedoczynność tarczycy.

Objawy hipercholesterolemii

Najczęstsza postać hipercholesterolemii nie prowadzi do pojawiania się jakichkolwiek dolegliwości u pacjentów. Odmienna sytuacja dotyczy natomiast hipercholesterolemii rodzinnej, której objawem może być pojawianie się żółtaków (żółtych zmian skórnych, pojawiających się w okolicy powiek). Choroba może wysyłać pewne sygnały jak np. bóle dławicowe w klatce piersiowej, które są objawem choroby wieńcowej. Hipercholesterolemia zwykle rozwija się bezobjawowo. Pierwszymi symptomami mogą być dopiero objawy nasilonej miażdżycy, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i mowy.

Leczenie i zapobieganie

Jeśli poziom cholesterolu nie jest zbyt wysoki wystarczyć może aktywność fizyczna wraz ze zmianą stylu życia. Chorzy powinni ograniczać spożywanie cholesterolu i tłuszczy nasyconych w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz włączyć do diety świeże warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste . Osobom z nadwagą lub otyłym zaleca się utratę wagi. Innego postępowania wymagają pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, cukrzycą ze znacznym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych oraz z nadciśnieniem. U takich pacjentów poza zmianą nawyków żywieniowych, zdrowym trybem życia  od razu wprowadza się leczenie farmakologiczne.

W profilaktyce bardzo ważna jest kontrola poziomu cholesterolu we krwi przynajmniej raz do roku. 

Zgodnie z opublikowanymi w ubiegłym roku wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczącymi prewencji chorób sercowo-naczyniowych Polacy należą do grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Hipercholesterolemia jest olbrzymim problemem. Dotyczy 60 proc. dorosłych Polaków, czyli ok. 18 mln ludzi. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to będziemy mieli zalew udarów mózgu, zawałów serca.

Umów się na badanie krwi w CM Medyceusz w Łodzi
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/laboratorium

Jak walczyć z otyłością?
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/260-jak-walczyc-z-otyloscia

Jak groźne są tłuszcze trans w diecie?
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/389-jak-grozne-sa-tluszcze-trans-w-diecie

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo