Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Nie olewaj problemu, olej raka! – Idź do urologa!

Każdy mężczyzna po czterdziestym roku życia powinien przynajmniej raz na dwa lata wybrać się do urologa. Nie warto „olewać problemu” i czekać, aż rak zaprosi nas do lekarza. Powinien to zrobić każdy mężczyzna, który ma jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu, czy erekcją. Dlaczego? Wyjaśnia dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

- Panowie po czterdziestce powinni badać się u urologa profilaktycznie, w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia i wykonania badania stężenia PSA. Badanie to wykonuje się na podstawie próbki krwi, a jego wynik pokazuje ryzyko nowotworu gruczołu krokowego, czyli raka prostaty. Warto pamiętać, że najbardziej zagrożeni chorobą są panowie, u których w rodzinie wcześniej pojawiały się problemy urologiczne – wyjaśnia dr Agata Błońska.

Urolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz chorób układu moczowego u kobiet. Najczęściej zajmuje się wrodzonymi i nabytymi chorobami nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego, moczowodów, prącia, jąder i prostaty. Jego specjalizacją są głównie schorzenia męskich narządów płciowych, nerek i pozostałych narządów układu moczowego. Do urologa powinni zgłaszać się mężczyźni, którzy zaobserwują u siebie objawy takie jak: problemy z oddawaniem moczu, pieczenie w okolicach krocza, ból podczas wytrysku, uszkodzenia mechaniczne narządów płciowych, częstomocz, problemy skórne w okolicach narządów płciowych, a także trudności z uzyskaniem erekcji.

Pierwsza wizyta

- Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad i pyta pacjenta o różnego rodzaju objawy i przykre dolegliwości. W dalszej kolejności może skierować na badanie USG, badanie krwi lub oznaczenia odpowiednich markerów. Warto pamiętać, że choroby wykryte we wczesnym stadium rozwoju, dobrze rokują, dlatego tak ważna jest profilaktyka. W badaniu urologicznym lekarz sprawdza prostatę, która – wraz z wiekiem – może zacząć się rozrastać. Przerosty prostaty mogą prowadzić do problemów z oddawaniem moczu oraz powodować raka prostaty. Nowotwór zdiagnozowany szybko, we wcześniej fazie rozwoju, jest najczęściej całkowicie wyleczalny – tłumaczy dr Błońska.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim wszelkiego rodzaju problemy z oddawaniem moczu. Zbyt częste jego oddawanie -częstomocz, to objaw, którego nie powinno się lekceważyć, ponieważ może oznaczać poważną chorobę. Zaniepokoić powinien również ból w podbrzuszu i kroczu. Warto pamiętać, że te dolegliwości nie muszą od razu oznaczać problemów z prostatą. Często mogą oznaczać np. zapalenie dróg moczowych lub problemy z nerkami. Dlatego opłaca się jak najszybciej wyjaśnić przyczynę problemów podczas wizyty u urologa.

Zapisz się do urologa w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/urolog

Profilaktyka raka prostaty
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/333-profilaktyka-raka-prostaty-w-cm-medyceusz

Rosnący męski problem – prostata
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/399-rosnacy-meski-problem-prostata

Rezonans magnetyczny prostaty
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/diagnostyka-obrazowa/rezonans-magetyczny/mr-prostaty

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo