Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Profilaktyka raka prostaty w CM Medyceusz

Zaawansowany wiek, niezdrowy tryb życia, ciągły stres oraz obciążenie rodzinne – to cztery czynniki mogące wpływać na wywołanie raka prostaty. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn w Polsce. Specjaliści z CM Medyceusz przestrzegają: wczesna diagnoza to szansa na normalne i długie życie, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania mężczyzn po 50. roku życia. W CM Medyceusz przygotowaliśmy w tym celu specjalny pakiet badan dla panów w tym wieku: Pakiet Mężczyzna 50+.

 

 

Niestety w Polsce liczba chorych – również ze względu na starzenie się społeczeństwa – rośnie lawinowo. W porównaniu z latami 90. ubiegłego wieku wzrosła aż 30-krotnie! 15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Dlaczego warto się badać?

Rozrost czy też przerost prostaty, czyli kolistego gruczołu krokowego zlokalizowanego za pęcherzem moczowym związany jest z wiekiem. Dotyka panów po 50. i 60. roku życia. Nie ma całkowitej pewności co do jego powodów: wiąże się go między innymi z pojawiającymi się wraz z wiekiem zaburzeniami wytwarzania testosteronu ale również pojawiają się głosy na temat silnego wpływu złej diety, podnoszącej poziom cholesterolu. Te niejasności uzmysławiają jak ważne są dla panów po „pięćdziesiątce” systematyczne badania profilaktyczne. Dowiedziono, że aż 70 procent przypadków raka prostaty można wykryć dzięki prostemu badaniu tego gruczołu per rectum czyli palcem przez odbytnicę wykonywanym przez lekarza urologa czy lekarza pierwszego kontaktu. Niestety – bariera wstydu przed tego typu badaniem jest w Polsce niemal powszechna wśród mężczyzn, dlatego wiele przypadków wykrywa się za późno (ponad 5 tysięcy panów umiera rocznie z tego powodu).

 

  • Sprawdź, jakie badania wykonujemy w ramach Pakietu Mężczyzna 50+ KLIKNIJ
  • Dlaczego warto się badać? Jakie są objawy? Jak zapobiegać? Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w artykule o rezonansie magnetycznym prostaty.

 

Niepokojące objawy

Do tego – niestety - rozrost tego gruczołu może  w początkowej fazie przebiegać bezobjawowo. Z czasem pojawiają się charakterystyczne symptomy takie jak częste oddawanie moczu (np. kilka razy w ciągu jednej nocy), kłopoty podczas oddawania moczu (m.in. ból, przerywane oddawanie moczu, wąski strumień) czy nagłe lub ciągłe parcie na pęcherz. W zaawansowanych stadiach pojawia się ból w okolicach nerek czy ból podbrzusza.

Z tych dwóch powodów – niepewności co do przyczyn raka prostaty oraz początkowego, bezobjawowego przebiegu – systematyczna profilaktyka jest absolutnie kluczowa. Widać to doskonale po statystyce zachorowań w Europie: gdzie liczba chorych – odwrotnie jak w Polsce - spada, a ostatnie dane mówią o spadku na poziomie 7 procent. To właśnie efekt wczesnej diagnostyki pozwalającej na szybkie wszczęcie odpowiedniego i skutecznego leczenia. Wcześnie wykryty rozrost prostaty daje wielkie szanse na normalne życie. Jednym z popularniejszych badań diagnozujących nowotwór prostaty jest sprawdzenie poziomu antygenu PSA we krwi. We krwi zdrowych mężczyzn jest go bardzo mało, wyższe stężenie może oznaczać podejrzenie nowotworu. Próbkę krwi pobiera się z palca.

Jak zapobiegać?

Specjaliści wskazują ponadto na duży wpływ odpowiedniego trybu życia oraz zdrowej diety na hamowanie rozrostu prostaty. Okazuje się, że nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów to poważne czynniki przyrostu prostaty. Warto zatem odstawić obie używki – zwłaszcza, że rodzą one szereg innych zagrożeń poważnych komplikacji zdrowotnych. Ponadto okazuje się, że ważnym elementem profilaktyki chorób prostaty jest odpowiednia dieta. Specjaliści radzą ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a znacznie częściej sięgać po warzywa, owoce, ryby, witaminy E i D, selen, pełnowartościowe białko obecne w jogurtach czy kefirach. Podkreślają również wartość pomidorów w diecie, ze względu na wysoką zawartość silnego antyoksydantu jakim jest likopen. Warto także jeść pestki dyni oraz orzechy włoskie. 

Wreszcie – jak podkreślają lekarze – w profilaktyce raka prostaty bardzo ważny jest aktywny tryb życia. Badania potwierdzają relację między regularnym ruchem, a zapadalnością na rozrost tego gruczołu. W skrócie: uprawiając sport, poprawiasz nie tylko dobre samopoczucie, ale zmniejszasz ryzyko raka prostaty.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo