Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Laryngolog - na problemy z uszami

Szum uszny to odczuwanie dźwięku, którego nie ma w otoczeniu. Według statystyk na szumy uszne cierpi nawet 15% dorosłych ludzi. Szumy w uszach mogą być objawem wielu schorzeń, dotyczących zarówno narządu słuchu, jak i chorób układowych w naszym ciele. Wyróżnia się dwa rodzaje szumów usznych: subiektywne i obiektywne. Częściej obserwuje się szumy subiektywne, które słyszy tylko pacjent. Rzadziej stwierdzane są szumy obiektywne, które słyszy nie tylko chory, ale również lekarz. O przyczynach dolegliwości i ich leczeniu opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

- Przyczyn szumu może być kilka: nieustanne narażenie na hałas, głuchota związana z wiekiem, zapalenie ucha środkowego, choroba Meniere’a, nadmiar woskowiny, niskie lub wysokie ciśnienie krwi, stwardnienie rozsiane, uraz kręgosłupa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wpływ niektórych leków, anemia, cukrzyca, zaburzenia psychiczne, schorzenia nerek, zaburzenia hormonalne oraz miażdżyca. Szumy mogą wiązać się z chorobami związanymi z naszym układem krwionośnym, jak: niedrożność tętnic szyjnych, czy przetoki tętniczo-żylne – wyjaśnia dr Agata Błońska z CM Medyceusz.

Szumy uszne objawiają się także pod postacią różnego rodzaju dźwięków o odmiennym natężeniu: od ledwo odczuwalnych do bardzo głośnych. Chorzy często skarżą się, że słyszą coś w rodzaju stukania,  brzęczenia, pisku lub świstu. Szumy uszne mogą występować zarówno w obu uszach, jak i tylko w jednym. Pacjenci odczuwają je w sposób ciągły, ale także tylko okresowo. Dźwięki te często mają charakter pulsacyjny i są zsynchronizowane z biciem serca. Szumy uszne mogą przeszkadzać w życiu codziennym oraz być przyczyną rozdrażnienia, problemów z koncentracją i zaburzeń snu.

Prawidłowa diagnoza
- Najważniejsze to udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Ważne jest poinformowanie o czasie trwania szumów, jaki mają one charakter, czy są głośne i jak często występują. Laryngolog najczęściej dopytuje pacjenta, czy objawy pojawiły się nagle oraz czy występują w obu uszach. Ważna jest także informacja o przyjmowanych lekach i chorobach współistniejących np. nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, czy nowotworach. Lekarz przeprowadza następnie dokładne badanie audiologiczne, czyli ocenę słuchu. W przypadku części pacjentów konieczne okazuje się również wykonanie dodatkowych badań jak: tomografia, rezonans magnetyczny, czy angiografia tętnic i żył obwodowych – tłumaczy dr Agata Błońska.

Leczenie
Szumy obiektywne często można wyleczyć po przez wyeliminowanie ich źródła, za pomocą zabiegu chirurgicznego. Leczenie opiera się na farmakoterapii lub chirurgii, w zależności od rozpoznania choroby. Dodatkowo lekarze zalecają leczenie chorób współistniejących, jeżeli takie oczywiście występują. Czasem, jeżeli u pacjenta występuje niedosłuch, wystarczy założenie aparatu słuchowego, dzięki któremu odczuwanie szumów usznych zostaje złagodzone. W leczeniu ważna jest także psychoterapia oparta na tzw. metodzie habituacji. Habituacja oznacza przyzwyczajenie się, czyli podwyższenie progu wrażliwości na określony bodziec, jakim może być np. dźwięk. Dzięki tej metodzie możliwe jest zmniejszenie odczuwania objawów.

Badanie uszu
Otoskopia, czyli wziernikowanie ucha, to jedno z najczęściej wykonywanych badań laryngologicznych. Lekarz podczas badania ogląda zewnętrzny przewód słuchowy i ocenia stan błony bębenkowej. Warto wspomnieć tu o czyszczeniu uszu. Najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru woskowiny jest zabieg irygacji przeprowadzony przez lekarza – laryngologa i polega na wprowadzeniu do ucha wody przez strzykawkę i wypłukanie zalegającej wydzieliny.

 

Umów się na wizytę do laryngologa:
https://centramedycznemedyceusz.pl/otorynolaryngologia

Niedosłuch – przetestuj swój słuch:
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/419-przetestuj-swoj-sluch

Sposoby na chrapanie:
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/402-sposoby-na-chrapanie-dieta-wkladki-chirurgia-i-pilka-tenisowa

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo