Jama brzuszna i miednica - przygotowanie do badania

 • Na badanie tomografii komputerowej brzucha i miednicy dodatkowo należy oczyścić jelita przy pomocy preparatów farmakologicznych:

   

  • Fortrans – rozpuszczone w 2 litrach wody 2 saszetki preparatu Fortrans wypić wieczorem przeddzień badania (dokładne wskazówki w ulotce dołączonej do preparatu)
  • Fleet Phospho-soda - 1 opakowanie płynnego preparatu rozcieńczyć w 1/2 szklanki wody i wypić przeddzień badania (postępować zgodnie z ulotką dołączoną do preparatu – wybrać sposób przygotowania zależny od planowanej godziny badania)

   

  Po przyjęciu preparatów przeczyszczających nie przyjmować stałych pokarmów.

  Można i należy przyjmować dużo płynów.

  W dniu badania trzeba pozostawać na czczo, można pić do 2 godzin przed badaniem.

   

   

  Na badanie należy zgłosić się ok. 30 min. przed wyznaczoną godziną; należy przynieść ze sobą 1,5l niegazowanego płynu (może być przegotowana woda). W zakładzie przygotowany będzie roztwór środka kontrastowego do wypicia w celu wypełnienia jelit. W razie wskazań klinicznych tuż przed badaniem będzie wykonana również wlewka doodbytnicza z środkiem kontrastującym.

Artykuły powiązane

18.11 2019

Prosty przepis na odporność? Odpowiednia dieta, wypoczynek, aktywność fizyczna, a dla śmiałków: hartowanie. Lekarze z CM Medyceusz podpowiadają, jak wzmocnić się przed infekcjami.

Więcej
06.11 2019

W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z otyłością przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Otyli rodzice przyprowadzają do gabinetów lekarskich swoje otyłe dzieci. Dr Izabela Haduch – Pietruszka, specjalistka wewnętrznych i diabetologii z CM Medyceusz mówi, że 80 procent wszystkich pacjentów trafia do niej z powodu chorób wywołanych otyłością.

Więcej
30.10 2019

Ponad trzy miliony Polaków zachorowało w  sezonie 2018/2019 na grypę. Ilu z tych zakażeń można by uniknąć, gdybyśmy lepiej dbali o higienę, zwłaszcza higienę dłoni? Dokładne mycie rąk w sezonie grypowym jest najlepszym – poza szczepionkami – zabezpieczeniem przed chorobą. Ale jak dokładnie myć dłonie? Przeczytaj.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.