Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Bezpieczne opalanie

Zbliża się lato, a wraz z nim sezon na opalanie. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca, jak chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz kiedy iść do lekarza, podpowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

- Oparzenia słoneczne mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zwiększonego ryzyka raka skóry. Edukacja na temat bezpiecznego korzystania ze słońca jest kluczowa dla naszego zdrowia – podkreśla dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Znaczenie ochrony przed promieniowaniem UV

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest głównym czynnikiem ryzyka dla raka skóry, w tym czerniaka, który jest najbardziej agresywną formą tego nowotworu. Nadmierna ekspozycja na słońce przyspiesza także proces starzenia się skóry i może prowadzić do innych problemów skórnych, takich jak oparzenia słoneczne, przebarwienia czy reakcje alergiczne.

Zasady bezpiecznego opalania

  • Używaj filtrów UV

Zawsze stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania (chroniącym zarówno przed UVA, jak i UVB) i SPF co najmniej 30. Nakładaj je na skórę co najmniej 20 minut przed wyjściem na słońce i ponawiaj aplikację co 2 godziny oraz po kąpieli czy intensywnym poceniu się.

  • Unikaj słońca w godzinach szczytu

Staraj się unikać bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach od 10:00 do 16:00, kiedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze.

  • Noś odpowiednią odzież

Zakładaj lekką, długą odzież, kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

  • Szukaj cienia

Jeśli to możliwe, szukaj cienia, zwłaszcza podczas przebywania na plaży czy w innych otwartych przestrzeniach.

- Regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to podstawa ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętajmy, że ochrona skóry nie kończy się na opalaniu – warto dbać o nią przez cały rok" – mówi dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zauważysz na skórze niepokojące zmiany, takie jak nowe znamiona, zmiany w wyglądzie istniejących znamion (np. ich powiększenie, zmiana kształtu czy koloru), owrzodzenia, które nie goją się, lub inne nieprawidłowości, niezwłocznie skontaktuj się z dermatologiem.

Centra Medyczne Medyceusz zachęcają wszystkich do przestrzegania zasad bezpiecznego opalania i regularnych wizyt kontrolnych u dermatologa. Ochrona przed promieniowaniem UV jest kluczowa dla zdrowia naszej skóry. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy udzielą wszelkich informacji oraz pomogą w wyborze odpowiednich środków ochrony.

 

Umów się na wizytę do dermatologa w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/dermatolog

W upały odwodnienie jest śmiertelnie groźne
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/187-w-upaly-odwodnienie-jest-smiertelnie-grozne

Uważaj na upał
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/278-uwazaj-na-upal

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo