Uważaj na upał
Synoptycy zapowiadają nadejście kolejnych fal upałów tego lata. Lekarze z CM Medyceusz radzą unikać wychodzenia z domu, przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie wystawiać skóry na słońce, nawadniać organizm.
Z jednej strony mamy lato, wakacje, czas urlopów. Każdy chce cieszyć się słoneczną pogodą, przebywać na świeżym powietrzu, wystawiać ciało na słońce. Z drugiej strony do Polski docierają falami upały, które po prostu mogą być śmiertelnie niebezpieczne. I to dosłownie. Dlaczego?
- Z lekarskiego punktu widzenia, podczas takich upałów, z którymi mieliśmy do czynienia na przełomie czerwca i lipca, między godzinami 11 a 13 trzeba bezwzględnie skracać czas przebywania na słońcu, a tym bardziej nie powinniśmy się opalać, bo to jest po prostu szkodliwe – tłumaczy dr Izabela Haduch – Pietruszka, lekarz CM Medyceusz. - Grozi nam odwodnienie, wahania ciśnienia, zawroty głowy z omdleniami włącznie. Nie zapominajmy ponadto o szkodliwym działaniu promieniowana na skórę, dotyczy to zwłaszcza osób o jasnej karnacji i tych, które mają wiele zmian skórnych, nazywanych popularnie pieprzykami.
Dr Haduch – Pietruszka przestrzega ponadto: osoby starsze i dzieci powinny w takie dni zrezygnować z wychodzenia z domu w czasie największego nasłonecznienia. Jeśli to jest niemożliwe, seniorzy powinni wychodzić z domu wyłącznie z asystą kogoś, kto może im pomóc w razie pogorszenia się samopoczucia. Uważajmy na każdą zmianę: ogólne osłabienie, suchość w ustach, zawroty głowy, mroczki przed oczami – podczas takich ekstremalnych upałów, to są bardzo niebezpieczne symptomy.
W taką pogodę nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu. Osoba zdrowa, w sile wieku, nie mająca chorób kardiologicznych czy nefrologicznych powinna wypić minimum dwa i pół litra wody na dobę.
Oto kilka rad, które warto zastosować podczas nadchodzących upałów:
- Unikaj opalania się lub długiej ekspozycji skóry na słońcu („jednorazowo” bez ochrony w cieniu, nie dłużej niż kwadrans)
- Unikaj wychodzenia na słońce w godz. 11 – 15, nie powinni tego robić zwłaszcza seniorzy i dzieci
- Jeśli wychodzisz z domu załóż nakrycie głowy lub weź parasol
- Zakładaj przewiewne ubrania z naturalnych tkanin (bawełna, len)
- Staraj się jak najczęściej przebywać w cieniu
- Noś okulary przeciwsłoneczne
- Przed wyjściem zastosuj kremy z filtrem ochronnym, ponieważ podczas ekstremalnych upałów indeks UV wynosi 7 i 8 czyli wysoki i bardzo wysoki (skala kończy się na 11)
- Pij wodę – najlepiej 2,5 litra regularnie przez cały dzień w „mniejszych dawkach”, unikaj picia dużo „na raz”
- Jeśli możesz weź na drogę zraszacz (np. do prasowania, do kwiatów) i co jakiś czas zwilżaj twarz, głowę i kark
- Osoby starsze powinny wychodzić z asystą, zwłaszcza w godz. 11 - 15
- Nie uprawiaj aktywności fizycznej na powietrzu między godz. 10 a 18
- Jedz więcej niż zwykle owoców i warzyw