Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

GORZKA NAJLEPSZA!

Czekolada to nie tylko pyszny deser, ale także źródło wielu korzyści dla zdrowia. Naukowcy odkryli, że kakao, główny składnik czekolady, zawiera związki roślinne o działaniu przeciwutleniającym, zwane flawonoidami. Flawonoidy mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, zapobieganiu pogorszeniu funkcji poznawczych, poprawie przepływu krwi i zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Jednak nie każda czekolada jest równie zdrowa. Im wyższa zawartość kakao, tym większe korzyści. Ciemna czekolada, która zawiera co najmniej 70% kakao, jest bogata w błonnik, żelazo, magnez, miedź, mangan i kilka innych minerałów. Ponadto ciemna czekolada może zawierać mniej tłuszczu i cukru niż czekolada mleczna lub biała.

Oczywiście, czekolada to także produkt wysokokaloryczny i słodki, który należy spożywać z umiarem. Zbyt duża ilość czekolady może prowadzić do nadwagi, próchnicy, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych. Dlatego zaleca się, aby ograniczyć spożycie czekolady do kilku kostek dziennie i wybierać jakościowe produkty z wysoką zawartością kakao.

Czekolada to nie tylko smakołyk, ale także sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia. Jeśli chcesz cieszyć się jej smakiem i właściwościami, wybieraj ciemną czekoladę i jedz ją z rozsądkiem. Twoje serce, mózg i kubki smakowe ci podziękują.

Gorzka czekolada ma wiele właściwości, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Oto niektóre z nich:

  • Gorzka czekolada jest bogata w flawonoidy, związki roślinne o działaniu przeciwutleniającym. Flawonoidy mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, zapobieganiu pogorszeniu funkcji poznawczych, poprawie przepływu krwi i zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
  • Zawiera także wiele minerałów, takich jak magnez, żelazo, miedź, mangan i inne, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • Poprawia nasz nastrój i energię, dzięki zawartości witamin z grupy B, kofeiny i teobrominy. Te substancje pobudzają układ nerwowy, łagodzą stres i zmęczenie.
  • Wspomaga naszą urodę i młodość, ponieważ zawiera witaminę A i witaminę E, które wpływają na poprawę wzroku, wzmacnianie kości, ochronę skóry i spowalnianie procesów starzenia.
  • Zmniejsza stany zapalne skóry, ponieważ zawiera flawonoidy, które hamują aktywność enzymów prozapalnych.
  • Poprawia nawilżenie skóry, ponieważ zawiera tłuszcz kakaowy, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry i zapobiega utracie wody.
  • Chroni skórę przed promieniowaniem UV, ponieważ zawiera polifenole, które neutralizują wolne rodniki i zwiększają odporność skóry na słońce.

Umów się do diabetologa w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/diabetolog

Cukrzyca - nie-czekaj aż się o niej dowiesz
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/258-cukrzyca-nie-czekaj-az-sie-o-niej-dowiesz

Gorzkiego miłego życia
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/397-profilaktyka-cukrzycy-gorzkiego-milego-zycia

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo