Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

NIE BÓJMY SIĘ SWOICH PIEGÓW, ALE KONTROLUJMY ZNAMIONA

Piegi to niewielkie, brązowe lub czerwonawe plamy na skórze, które pojawiają się głównie na twarzy, ramionach i dekolcie. Są uwarunkowane genetycznie i związane z nadmierną produkcją melaniny - barwnika odpowiadającego za kolor skóry, włosów i oczu. Piegi nasilają się pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego zwykle są bardziej widoczne latem niż zimą. Nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być uciążliwe dla osób, które nie lubią swojego wyglądu.

Dermatolodzy zalecają osobom z piegami stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić skórę przed uszkodzeniami i starzeniem. Można też próbować rozjaśniać piegi za pomocą kremów wybielających, które zawierają substancje hamujące syntezę melaniny, np. kwas azelainowy, kwas kojowy, arbutynę lub witaminę C12. Jednak należy pamiętać, że takie preparaty mogą podrażniać skórę i nie dawać trwałych efektów.

Osoby, które chcą się całkowicie pozbyć piegów, mogą skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, takich jak laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja czy mezoterapia. Zabiegi te polegają na usunięciu lub uszkodzeniu warstwy naskórka, w której znajdują się komórki barwnikowe. Wymagają one jednak konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą mieć skutki uboczne, takie jak blizny, przebarwienia, infekcje czy reakcje alergiczne.

Piegi nie należą do znamion barwnikowych, które mogą stanowić zagrożenie nowotworowe. Znamiona to zmiany skórne, które powstają z komórek melanocytów, a nie z nadmiaru melaniny. Znamiona mogą być wrodzone lub nabyte, różnią się kształtem, wielkością i kolorem. Większość znamion jest niegroźna, ale niektóre mogą ulegać zezłośliwieniu i przekształcić się w czerniaka - najgroźniejszego raka skóry.

Dlatego ważne jest, aby regularnie obserwować swoje znamiona i zgłaszać się do dermatologa w przypadku jakichkolwiek zmian, takich jak asymetria, nieregularny brzeg, niejednolite zabarwienie, średnica większa niż 6 mm, krwawienie, swędzenie, bolesność czy owrzodzenie. Lekarz może ocenić ryzyko nowotworowe znamion i zdecydować o ich usunięciu lub monitorowaniu. Aby zapobiegać powstawaniu nowych znamion i zmianom w istniejących, należy unikać nadmiernego opalania, stosować kremy z wysokim filtrem UV i nosić odpowiednią odzież ochronną.

Piegi i znamiona to dwa różne rodzaje zmian skórnych, które mają różne przyczyny i konsekwencje. Piegi są łagodnymi przebarwieniami, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale mogą być nieestetyczne. Znamiona są zmianami melanocytowymi, które mogą być niebezpieczne i wymagają bacznej obserwacji. W obu przypadkach ważna jest ochrona skóry przed słońcem i regularna wizyta u dermatologa.

Umów się do dermatologa w CM Medyceusz

https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/dermatolog

Przed sezonem urlopowym zbadaj znamiona
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/398-przed-sezonem-urlopowym-zbadaj-znamiona

Uważaj na upał
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/278-uwazaj-na-upal

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo