Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

ZADBAJ O PŁUCA
Według najnowszych danych w Polsce zarejestrowano 167 tys. 500 przypadków nowotworów złośliwych. Na raka płuc choruje ponad 21 tysięcy osób rocznie, a umiera ponad 23 tysiące pacjentów. Około 15 procent spośród nich, czyli ponad 3 tysiące osób, mają drobnokomórkowego raka płuca. Zachorowalność u mężczyzn zmniejsza się w ostatnich latach, ale niekorzystnym zjawiskiem jest znaczne zwiększenie zachorowalności u kobiet.

Rak płuc to choroba nowotworowa, która rozwija się w tkankach płucnych. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych na całym świecie. W Polsce rak płuc jest drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn i trzecim u kobiet. Choroba rozwija się stopniowo i może nie dawać żadnych objawów przez długi czas. W miarę jej postępu, mogą pojawić się takie objawy jak: kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, czy utrata masy ciała.

Leczenie raka płuc zależy od stadium choroby i może obejmować operację, radioterapię, chemioterapię lub terapię celowaną. Wczesne wykrycie raka płuc jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi.

Objawy raka płuc zależą od wielkości i lokalizacji guza. Najczęściej występującymi objawami są:

  • Kaszel utrzymujący się powyżej 2 tygodni.
  • Uczucie duszności i świszczący oddech.
  • Odkrztuszanie wydzieliny z krwią (krwioplucie).
  • Utrzymująca się chrypka.
  • Zmęczenie, osłabienie i znużenie.
  • Ból w klatce piersiowej.
  • Zmiany charakteru kaszlu.

Warto pamiętać, że objawy te są nieswoiste i mogą występować również w innych chorobach układu oddechowego. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Leczenie
Leczenie raka płuc zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj komórek, z których wywodzi się guz, stopień zaawansowania choroby i stan ogólny chorego. W raku niedrobnokomórkowym, podstawą radykalnej terapii jest zabieg chirurgiczny, a gdy guz jest nieoperacyjny stosuje się radioterapię, chemioterapię i leczenie objawowe. W przypadku rozpoznania drobnokomórkowego raka płuca, podstawą jest leczenie radio/chemioterapią prowadzone przez onkologa, a w przypadku raka niedrobnokomórkowego, w zależności od stopnia zaawansowania, główną formą leczenia radykalnego jest leczenie chirurgiczne. Wczesne stadium raka płuca często nie daje żadnych objawów, a symptomy mogące świadczyć o obecności choroby to na przykład kaszel, duszność, krwioplucie i świszczący oddech.

Chemioterapia to metoda leczenia nowotworów złośliwych, w której stosuje się leki cytostatyczne. Cytostatyki niszczą komórki nowotworowe poprzez blokowanie podziału komórek i zaburzanie ich metabolizmu. Chemioterapia działa na organizm na trzy sposoby: zmniejsza objętość guza, niszczy komórki rakowe, także w przypadku remisji lub przerzutów oraz uzupełnia i wzmacnia działanie innych metod terapeutycznych, np. hormonoterapii, radioterapii lub zabiegu operacyjnego. W zależności od rodzaju nowotworu i jego zaawansowania, chemioterapia może być stosowana jako jedna z metod leczenia lub jako uzupełnienie innych metod terapeutycznych.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc

  • Palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka raka płuc. Jeśli palisz, zastanów się nad rzuceniem palenia. W Polsce istnieją programy pomagające w rzuceniu palenia, takie jak np.: Dobry Start.
  • Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z czynników ryzyka raka płuc. W Polsce zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie w miastach. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc, warto unikać zanieczyszczonego powietrza. Można to zrobić poprzez unikanie miejsc o dużym natężeniu ruchu samochodowego, korzystanie z transportu publicznego, a także poprzez korzystanie z filtrów powietrza w domu.
  • Regularne badania mogą pomóc w wykryciu raka płuc na wczesnym etapie. W Polsce istnieje Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK). Program ten ma na celu nie tylko wzrost wiedzy na temat raka płuc, ale i wykrywanie go na wczesnym etapie. Program ten jest dla osób w wieku 50-74 lat, które palą papierosy nałogowo lub były narażone na działanie substancji rakotwórczych.

Umów się na wizytę do pulmonologa w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/pulmonolog

Spirometria – badanie każdego palacza
https://centramedycznemedyceusz.pl/blog/107-spirometria-badanie-dla-kazdego-palacza

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo