Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Spirometria – badanie dla każdego palacza

Każda osoba, która nałogowo pali papierosy, powinna regularnie robić spirometrię. To badanie pozwala zdiagnozować POChP – Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc, która zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie. Warto zastanowić się nad swoim zdrowiem szczególnie w kontekście obchodzonego 31 maja Światowego Dnia Bez Papierosa.

W Polsce z powodu POChP co roku umiera 17 tysięcy osób. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to postępujące osłabienie wydolności oddechowej, prowadzące do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji – do śmierci. Powoduje ją głównie długotrwałe palenie papierosów, ale także bierne palenie, zanieczyszczenie powietrza i praca w trudnych warunkach, jak kontakt ze środkami chemicznymi czy w zapyleniu. Niestety, pierwsze objawy POChP są niepozorne: - Choroba najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia i objawia się obniżoną sprawnością fizyczną i zadyszką, np. przy wchodzeniu po schodach. Wówczas pacjenci myślą, że po prostu się starzeją. Ale jeśli dodatkowo objawom towarzyszy przewlekły kaszel, to z dużym prawdopodobieństwem możemy sądzić, że to POChP – tłumaczy dr Jadwiga Szymańska, pulmonolog z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Jednak do prawidłowej diagnozy potrzebne jest badanie spirometryczne, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Badanie jest bezbolesne, natomiast dość wymagające dla osób mających problem z oddychaniem. Wykonuje się je w dwóch etapach – bez leków, a następnie po podaniu medykamentów rozszerzających oskrzela. – Tzw. próba rozkurczowa ma za zadanie pokazać, czy mamy do czynienia z POChP. To choroba nieuleczalna, przewlekła, ale dzięki odpowiedniej diagnozie, prawidłowym lekom i tzw. gimnastyce oddechowej można zahamować jej rozwój – przekonuje dr Jadwiga Szymańska.

Osoby po 40 r.ż. palące nałogowo papierosy powinny wykonywać spirometrię raz na dwa lata. W Centrum Medycznym Medyceusz przy ul. Bazarowej 9 w Łodzi badanie można zrobić w ramach umowy z NFZ lub prywatnie (kosztuje 30 zł). Potrzebne jest skierowanie.

Jednak spirometria nie jest jedynym badaniem, które powinni wykonać palacze. Oczywiście ogromnym zagrożeniem dla osób palących jest nowotwór płuc. W Polsce rak płuc jest najczęstszą przyczynę śmierci spośród chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Rak płuc odpowiada aż za jedną trzecią zgonów spowodowanych rakiem u mężczyzn i około jedną dziesiątą u kobiet. W profilaktyce nowotworów płuc niezwykle istotna jest kontrola radiologiczna.  – Regularne, coroczne wykonywanie zdjęć RTG klatki piersiowej oraz tomografii pozwalają odpowiednio wcześnie zdiagnozować zmiany nowotworowe i powstrzymać chorobę – dodaje dr Szymańska.

Te badania można wykonywać w aż czterech placówkach CM Medyceusz: Bazarowa 9, Sporna 83, Herlinga-Grudzińskiego 61 oraz Batalionów Chłopskich 14.

 

medyceusz spirometria

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo