Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Nerwica to zaburzenie psychiczne, którego przyczyny są złożone i mogą wynikać z wielu czynników. Wśród nich wymienia się czynniki genetyczne, środowiskowe oraz stres. Zaburzenia nerwicowe często pojawiają się po przeżyciu urazu psychicznego lub jako skutek życia w stresie. Przyczyniają się do tego nadmiar obowiązków i intensywne zmiany życiowe, takie jak przeprowadzka, rozstanie czy nowa praca. Na zaburzenia może wpływać też rodzina, a nawet dzieciństwo. Nerwica objawia się różnymi rodzajami lęku, obsesji, depresji, zmęczenia lub somatyzacji.

Objawy

Objawy nerwicy mogą obejmować: uczucie niepokoju i lęku, natręctwa, powtarzające się czynności, skupianie się na tym, co dzieje się w ciele, zmęczenie, zamartwianie się, trudności ze skupieniem, nastrój depresyjny, przejawy agresji. Uwarunkowania nerwicy są złożone i obejmują czynniki genetyczne, biologiczne, psychologiczne oraz środowiskowe. Do czynników ryzyka należą m.in.: stres, traumy, choroby somatyczne, zaburzenia snu.

Leczenie

Leczenie nerwicy opiera się na psychoterapii, która pomaga w dotarciu do przyczyn choroby. Sposoby leczenia nerwicy obejmują farmakoterapię, psychoterapię oraz sposoby domowe. W zależności od rodzaju, czasu trwania, poziomu nasilenia i współwystępowania objawów oraz szeregu innych czynników diagnostycznych z nimi związanych, leczenie może obejmować między innymi: psychoterapię, leczenie farmakologiczne, psychoedukację na temat tego zaburzenia. Jeśli podejrzewasz u siebie nerwicę lub masz pytania na ten temat, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem.

Oto kilka skutecznych sposobów, które mogą pomóc w walce z nerwicą:

  • Ćwiczenia oddechowe: Wstrzymaj oddech na minimum 10 sekund z wypełnionymi powietrzem płucami lub połóż się wygodnie na plecach na łóżku, materacu lub podłodze.
  • Relaksacja: Naucz się rozluźniać. To podstawa tego jak walczyć z nerwicą. Naucz się technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, czy proste ćwiczenia oddechowe.
  • Zmiana stylu życia: Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Regularnie uprawiaj sport, jedz zdrowo i unikaj używek.
  • Psychoterapia: Skorzystaj z pomocy specjalisty. Psychoterapia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia nerwicy.
  • Leki: W przypadku ciężkiej nerwicy leki mogą być pomocne w leczeniu objawów.
  • Wsparcie bliskich: Nie bój się prosić o pomoc swoich bliskich. Wsparcie rodziny i przyjaciół może być bardzo pomocne w walce z nerwicą.

Rodzaje nerwic:
Nerwica neurasteniczna:
charakteryzuje się drażliwością, pobudliwością, osłabieniem, permanentnym zmęczeniem i męczliwością.
Nerwica natręctw: objawia się obsesyjnymi myślami i powtarzającymi się czynnościami, np. mycie rąk czy sprawdzanie zamknięcia drzwi.
Nerwica hipochondryczna: charakteryzuje się nadmierną troską o własne zdrowie i obawą przed chorobami.
Nerwica lękowa: objawia się nieuzasadnionym lękiem, napadami paniki lub fobiami.
Nerwica depresyjna:
charakteryzuje się obniżeniem nastroju, brakiem radości oraz poczuciem beznadziejności.
Nerwica pourazowa: jest reakcją na ciężki stres, np. wypadek, przemoc lub śmierć bliskiej osoby.
Nerwica wegetatywna: charakteryzuje się zaburzeniami funkcji układu nerwowego, np. bólami głowy, serca, brzucha, nudnościami czy zawrotami głowy.

Umów się na wizytę w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci

Dieta, a dobry nastrój
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/434-dieta-na-dobry-nastroj

Jak pomóc w depresji
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/305-jak-pomoc-w-depresji

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo