Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jak pomóc w depresji

Na depresję choruje co najmniej półtora miliona Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że za 10 lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Najbardziej widoczny i charakterystyczny objaw depresji, to utrzymujący się długotrwale głęboki smutek, który powoli, ale konsekwentnie wycofuje osobę chorą z poszczególnych aktywności życiowych. Chory rezygnuje ze spotkań, podejmuje coraz mniej działań – wiele osób ogranicza je do koniecznego minimum (np. pracy), bo tylko tyle są w stanie unieść. Niestety, to nie pomaga w zrozumieniu aspektów depresji przez najbliższych, którzy – często z dobrej woli – radzą choremu, aby „wziął się w garść” czy „postawił do pionu”. Niestety, człowiek z depresją nie jest w stanie tego zrobić samodzielnie, a tego typu chęć niesienia pomocy może tylko pogłębiać jego problem – bardzo często bowiem choroba jest efektem m.in. niskiej samooceny i odbiera resztki pewności siebie. Wbrew pozorom depresja dotyka dwa razy częściej mężczyzn niż kobiet. Najwięcej chorych to osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Najlepsze co może zrobić dla chorego na depresję bliska mu osoba, to okazywać zrozumienie dla jego choroby i nakłonić ją do wizyty u psychiatry. Zróbcie to zwłaszcza, gdy ktoś wam bliski:

  • jest stale smutny, przygnębiony, traci zainteresowanie otaczającym go światem
  • zdradza bliską zeru aktywność społeczną
  • separuje się od znajomych
  • cierpi na bezsenność
  • miewa epizody, podczas których nie wstaje z łóżka, bierze często nagłe urlopy
  • nie ma apetytu, mało je.

Im wcześniej chory uda się po pomoc specjalistów tym lepiej. Zwłaszcza, że leczenie depresji to proces długotrwały i wieloaspektowy. Czasem oprócz środków farmakologicznych należy zastosować psychoterapię, która stopniowo uwalnia pacjenta z obciążeń. Nie da się określić, jak długo będzie trwała kuracja osoby z depresją, ponieważ proces powrotu do zdrowia zależy od bardzo wielu indywidualnych aspektów. Depresja to nie grypa, a choćby na działanie środków antydepresyjnych trzeba poczekać co najmniej dwa tygodnie – tyle mniej więcej trwa farmakologiczne pobudzanie ośrodków w mózgu, które odpowiadają za obniżenie nastroju.

23 lutego cały świat obchodzi Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli wśród swoich bliskich znasz osobę, która potrzebuje pomocy, namów ją do jak najszybszej wizyty u psychiatry.

W CM Medyceusz zapisu może dokonać pacjent osobiście lub przez osoby trzecie. Do zapisu potrzebne są wszystkie dane pacjenta, takie jak nazwisko i imię, pesel, adres i nr telefonu.

WAŻNE: na wizytę refundowaną przez NFZ nie trzeba mieć skierowania

Jak zapisać się do lekarza psychiatry? Kliknij: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/psychiatra

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo