Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

KAMIENIE MIGDAŁKOWE

Kamienie migdałkowe to niewielkie grudki, które gromadzą się w kryptach migdałków. Tworzą się w nieregularnej strukturze migdała i mają postać białych złogów, którym jednocześnie towarzyszy przewlekły nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. O objawach choroby opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

- Kamienie migdałkowe powstają w wyniku często powtarzających się infekcji w obrębie gardła, przewlekłego zapalenia czy urazu. Zmiany te przyczyniają się do utrudnienia naturalnej migracji śluzu, zmywającego z powierzchni migdałka martwe komórki nabłonka, odpornościowe, resztki pokarmowe, drobnoustroje – tłumaczy dr Agata Błońska. Tak powstaje właśnie czop, czyli debris – martwa materia organiczna, uwięziona w zatkanej krypcie oraz liczne bakterie, dla których jest ona doskonałą pożywką – dodaje dr Błońska.

Wśród objawów wskazujących na obecność kamieni migdałkowych wymienia się: uczucie narastającej przeszkody, „guli” w gardle, niesmak w ustach (niezależny od pory dnia), posmak metaliczny, przy większym złogu, któremu częściej może towarzyszyć infekcja - zniekształcenie obrysu migdałka, jego powiększenie, zaczerwienienie, ból (nieraz promieniujący do ucha), napady kaszlu, trudności z przełykaniem. Najczęściej jednak kamień migdałkowy nie daje żadnych wyraźnych objawów lub jego jedyną manifestacją jest nieprzyjemny oddech.

Kamienie migdałkowe są zwykle bezobjawowe, zwłaszcza te o niewielkich rozmiarach. Jednak większe, mogą dawać następujące objawy: nawracająca halitoza (nieświeży oddech), nieprzyjemny (metaliczny) posmak w ustach, ból gardła, czasem promieniujący do ucha, uczucie przeszkody w gardle i trudności w połykaniu.

Aby zapobiegać kamieniom migdałkowym, warto przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, takich jak:

  • Regularne szczotkowanie zębów i języka.
  • Płukanie jamy ustnej wodą lub płynami do płukania jamy ustnej.
  • Unikanie palenia tytoniu.
  • Unikanie spożywania alkoholu.
  • Unikanie spożywania pokarmów, które mogą powodować powstawanie kamieni migdałkowych, takich jak nabiał, cukier, słodycze, mięso, tłuste potrawy, fast food, produkty zbożowe, pieczywo, kawa, herbata, napoje gazowane, napoje energetyczne, napoje alkoholowe.
  • Jeśli podejrzewasz, że masz kamienie migdałkowe, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zalecić leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.

Umów się na wizytę do otolaryngologa w CM Medyceusz w Łodzi
https://centramedycznemedyceusz.pl/otorynolaryngologia

Nie lekceważ chrypki
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/242-nie-wolno-lekcewazyc-chrypki

Sposoby na chrapanie
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/402-sposoby-na-chrapanie-dieta-wkladki-chirurgia-i-pilka-tenisowa

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo