Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

ZASZCZEP SIĘ NA GRYPĘ

Grypa to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy. Choroba jest bardzo zaraźliwa i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, a nawet śmierć. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi. O sposobach leczenia i o tym czy warto się szczepić opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

- Szczepienia na grypę są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę. Szczepionki przeciw grypie zapewniają ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami pogrypowymi. Charakteryzują się one również najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych – tłumaczy dr Agata Błońska. - Objawy niepożądane są zwykle łagodne i ustępują samoistnie – dodaje dr Błońska.

Jakie objawy mogą wystąpić?
- Ewentualne efekty niepożądane to przede wszystkim zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Może pojawić się również niewielki wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy oraz złe samopoczucie – tłumaczy dr Agata Błońska.

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u mniej więcej 40-70 proc. szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Szczepienia należy powtarzać co roku, ponieważ na każdy sezon epidemiczny opracowywany jest nowy preparat odpowiadający krążącym aktualnie szczepom wirusa grypy. Warto pamiętać, że szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi.

Podsumowując, szczepienia na grypę są skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę. Szczepionki przeciwko grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Objawy niepożądane są zwykle łagodne i ustępują samoistnie. Optymalny czas na szczepienie przeciw grypie to miesiące wrzesień, październik i listopad, ponieważ wyprzedzają one szczyt zachorowań na grypę.

Przeciwwskazania do szczepienia

Głównym przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko grypie jest ciężka reakcja alergiczna na jakikolwiek składnik szczepionki lub po jej wcześniejszym podaniu. Jeśli u pacjenta występuje ostra choroba o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu z towarzyszącą gorączką, lekarz odroczy szczepienie do czasu ustąpienia objawów. Warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o szczepieniu, zwłaszcza jeśli pacjent ma jakieś choroby przewlekłe lub przyjmuje leki.

W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciw grypie: Vaxigrip Tetra oraz Influvac Tetra. Vaxigrip Tetra można podawać dzieciom od 6. miesiąca życia. Influvac natomiast jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci, które ukończyły 3 lata. Dla niektórych grup osób szczepionka jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Łóżko – główny lek na grypę
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/273-lozko-glowny-lek-na-grype

Grypa czy przeziębienie?
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/265-grypa-czy-przeziebienie

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo