Sprawdź internetowe konto pacjenta - przewodnik?

Tylko w ostatnim tygodniu lutego grypa wystąpiła u ponad 158 tysięcy pacjentów w Polsce – podaje Państwowy Zakład Higieny. Jak widać, wciąż jesteśmy w pełni okresu infekcji. Wielu z nas czuje się źle i nie wie czy to grypa czy przeziębienie? Postaramy się pomóc.

Objawy grypy

Często gorączka powyżej 380C, silny ból głowy, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia i znużenia. Rzadko katar i kaszel. Od momentu zakażenia może rozwijać się długo, nawet w tydzień. Główne objawy występują przez 3 – 5 dni.

Objawy przeziębienia

Rzadko gorączka powyżej 380C, rzadko ból głowy. Brak uczucia zmęczenia oraz bólu mięśni i stawów. Silny kaszel, katar i ból gardła. Od momentu zakażenia pojawia się bardzo szybko, nawet w ciągu jednego  dnia. Może trwać ponad tydzień.

Zarówno przeziębienie, jak i grypę powodują wirusy. Jednak trzeba pamiętać, że wirusy grypy są dla nas znacznie groźniejsze. Gdy podejrzewamy u siebie grypę warto zgłosić się do lekarza jak najszybciej, abyśmy zażyli leki hamujące mnożenie się wirusów. To nie znaczy, że powinniśmy bagatelizować przeziębienie, jednak osobom nie chorującym przewlekle i poniżej 65 roku życia zaleca się przede wszystkim pozostanie w domu i odpoczynek. Koniecznie jednak trzeba iść do lekarza, gdy objawy choroby utrzymują sie o takim samym nasileniu przez ok. 4 dni oraz gdy  , pojawiają się wymioty, temperatura ciała przekracza 39°C, pojawia się ból ucha, ból w klatce piersiowej, ból węzłów chłonnych pod pachami oraz w okolicy szyi, pojawia się bardzo gęsta wydzielina z dróg oddechowych lub krew.

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zachorowań na grypę warto pamiętać, że szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej: kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszy, przewlekle chorym.

Artykuły powiązane

09.01 2020

Angielscy sportowcy są szkoleni z… dokładnego mycia rąk. To element przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Federacja sportowa tłumaczy: tamtejsza flora wirusowa jest inna od europejskiej, a do tego prognozuje się bardzo wysokie temperatury sprzyjające szybkiemu rozwojowi chorób zakaźnych, które mogą skutecznie wyeliminować sportowców z igrzysk. To pokazuje jak ważne jest mycie rąk w obronie przed drobnoustrojami.

Więcej
09.01 2020

Grypa daje dość specyficzne objawy, a mimo to bywa bardzo często mylona z innymi chorobami.

Więcej
08.01 2020

Początek Nowego Roku to doskonała okazja, aby troszkę w życiu „posprzątać”, złamać niedobre nawyki, podjąć pozytywne wyzwania – najlepiej te, które poprawią nasze zdrowie i samopoczucie. Oto kilka rad lekarzy z CM Medyceusz, jakie zmiany wprowadzić od 2020. Gwarantujemy, że wprowadzając je w życie, poczujecie się znacznie lepiej.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.