Sprawdź internetowe konto pacjenta - przewodnik?

Tylko w ostatnim tygodniu lutego grypa wystąpiła u ponad 158 tysięcy pacjentów w Polsce – podaje Państwowy Zakład Higieny. Jak widać, wciąż jesteśmy w pełni okresu infekcji. Wielu z nas czuje się źle i nie wie czy to grypa czy przeziębienie? Postaramy się pomóc.

Objawy grypy

Często gorączka powyżej 380C, silny ból głowy, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia i znużenia. Rzadko katar i kaszel. Od momentu zakażenia może rozwijać się długo, nawet w tydzień. Główne objawy występują przez 3 – 5 dni.

Objawy przeziębienia

Rzadko gorączka powyżej 380C, rzadko ból głowy. Brak uczucia zmęczenia oraz bólu mięśni i stawów. Silny kaszel, katar i ból gardła. Od momentu zakażenia pojawia się bardzo szybko, nawet w ciągu jednego  dnia. Może trwać ponad tydzień.

Zarówno przeziębienie, jak i grypę powodują wirusy. Jednak trzeba pamiętać, że wirusy grypy są dla nas znacznie groźniejsze. Gdy podejrzewamy u siebie grypę warto zgłosić się do lekarza jak najszybciej, abyśmy zażyli leki hamujące mnożenie się wirusów. To nie znaczy, że powinniśmy bagatelizować przeziębienie, jednak osobom nie chorującym przewlekle i poniżej 65 roku życia zaleca się przede wszystkim pozostanie w domu i odpoczynek. Koniecznie jednak trzeba iść do lekarza, gdy objawy choroby utrzymują sie o takim samym nasileniu przez ok. 4 dni oraz gdy  , pojawiają się wymioty, temperatura ciała przekracza 39°C, pojawia się ból ucha, ból w klatce piersiowej, ból węzłów chłonnych pod pachami oraz w okolicy szyi, pojawia się bardzo gęsta wydzielina z dróg oddechowych lub krew.

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zachorowań na grypę warto pamiętać, że szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej: kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszy, przewlekle chorym.

Artykuły powiązane

23.05 2019

Kiedyś, jeśli ktoś miał grypę, obowiązkowo kładł się na kilka dni do łóżka. Ale w ciągu ostatnich 20-30 lat wielu z nas uznało, że nie może sobie pozwolić na chorowanie. Chodziliśmy z grypą do pracy i nie chcieliśmy słuchać, że w ten sposób sporo ryzykujemy. Na szczęście te czasy już mijają i łóżko – jako ważne, a może najważniejsze lekarstwo na grypę – wraca do łask. Dlaczego w przypadku grypy łóżko jest niezastąpione?

Więcej
21.05 2019

Szpital CM Medyceusz powiększył się o oddział otorynolaryngologiczny. Pacjenci trafią pod opiekę doskonałych lekarzy, którzy wiedzę i doświadczenie zdobywali w renomowanych Harvard Medical School w Bostonie czy Fisch International Microsurgery Foundation w Zurychu. Umieszczani są w świetnie wyposażonych, komfortowych salach.

Więcej
17.05 2019

Udar, zawał, miażdżyca, niewydolność serca i nerek, cukrzyca, trwałe uszkodzenie siatkówki oka - to wszystko efekty nadciśnienia tętniczego, które stało się prawdziwą plagą, przestało być chorobą osób starszych, bo cierpią na nie już dwudziestolatkowie - przestrzegają lekarze z CM Medyceusz. Szacuje się, że w Polsce nadciśnienie ma blisko 10 milionów ludzi. Prawie połowa je ignoruje.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.