Sprawdź internetowe konto pacjenta - przewodnik?
Tylko w ostatnim tygodniu lutego grypa wystąpiła u ponad 158 tysięcy pacjentów w Polsce – podaje Państwowy Zakład Higieny. Jak widać, wciąż jesteśmy w pełni okresu infekcji. Wielu z nas czuje się źle i nie wie czy to grypa czy przeziębienie? Postaramy się pomóc.
Objawy grypy
Często gorączka powyżej 380C, silny ból głowy, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia i znużenia. Rzadko katar i kaszel. Od momentu zakażenia może rozwijać się długo, nawet w tydzień. Główne objawy występują przez 3 – 5 dni.
Objawy przeziębienia
Rzadko gorączka powyżej 380C, rzadko ból głowy. Brak uczucia zmęczenia oraz bólu mięśni i stawów. Silny kaszel, katar i ból gardła. Od momentu zakażenia pojawia się bardzo szybko, nawet w ciągu jednego dnia. Może trwać ponad tydzień.
Zarówno przeziębienie, jak i grypę powodują wirusy. Jednak trzeba pamiętać, że wirusy grypy są dla nas znacznie groźniejsze. Gdy podejrzewamy u siebie grypę warto zgłosić się do lekarza jak najszybciej, abyśmy zażyli leki hamujące mnożenie się wirusów. To nie znaczy, że powinniśmy bagatelizować przeziębienie, jednak osobom nie chorującym przewlekle i poniżej 65 roku życia zaleca się przede wszystkim pozostanie w domu i odpoczynek. Koniecznie jednak trzeba iść do lekarza, gdy objawy choroby utrzymują sie o takim samym nasileniu przez ok. 4 dni oraz gdy , pojawiają się wymioty, temperatura ciała przekracza 39°C, pojawia się ból ucha, ból w klatce piersiowej, ból węzłów chłonnych pod pachami oraz w okolicy szyi, pojawia się bardzo gęsta wydzielina z dróg oddechowych lub krew.
Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zachorowań na grypę warto pamiętać, że szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej: kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszy, przewlekle chorym.