Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Zbadaj dziecku bioderka

Preluksacja to bardzo szczegółowe badanie USG bioderek noworodka. Po ocenie USG lekarz może podać rodzicom noworodka zalecenia, które pozwolą zapobiec lub zminimalizować następstwa wad wrodzonych i rozwojowych. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne wykonywane ultrasonografem. Składa się ono z dwóch części, pierwsza to badanie ortopedyczne, a druga to badanie USG. Na czym polega preluksacja i kiedy należy ją wykonać wyjaśniają specjaliści z CM Medyceusz w Łodzi.

W trakcie badania oceniana jest budowa układu kostno-stawowego oraz obraz przekroju bioder z USG. Pozwala to na dokonanie odpowiednich pomiarów. Preluksację należy wykonać w  pierwszych sześciu tygodniach życia noworodka, a kolejne, powtórzyć w trzecim i szóstym miesiącu życia dziecka

Dlaczego należy wykonać badanie?
- U noworodka kształtują się stawy biodrowe, dlatego wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości podczas badania pozwala na ich całkowite wyleczenie. Często u młodych rodziców wystarczy zmiana przyzwyczajeń pielęgnacyjnych dziecka, w których zastosować mogą na przykład: szerokie pieluchowanie, czy specjalistyczne szelki.

Jakie są wskazania do badania USG bioderek noworodka?
Deformacja stawów biodrowych (dysplazja) u noworodka polega na niedostatecznym rozwoju kości i elementów, które tworzą staw biodrowy. Prowadzi to do wysunięcia kości udowej z panewki poza staw. Dysplazja może pojawić się zarówno w czasie ciąży, podczas porodu jak i nawet kilka miesięcy po urodzeniu. Przyczyną tej deformacji może być m. in. niewłaściwe położenie dziecka w macicy. Schorzenie to częściej występuje u dziewcząt niż u chłopców. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest brak zdolności do poruszania udami w zewnętrzną stronę w chwili urodzenia, różnice w długości nóg dziecka lub strzyknięcia słyszane przez lekarza w trakcie poruszania udami dziecka podczas badania.

Przebieg badania USG bioderek niemowlaka
Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i trwa około kilkunastu minut. Warto jednak przed nim nakarmić dziecko, aby było spokojniejsze podczas jego wykonywania. Wskazane jest również ubranie dziecka w luźny strój, który łatwo można zdjąć oraz sprawdzenie, czy dziecko ma czystą pieluszkę, ponieważ przed badaniem jest ona zdejmowana, a brzuch odsłaniany. Samo badanie polega na ułożeniu dziecka na plechach lub na boku na specjalnym stole. W okolicach biodra noworodka rozprowadzany jest żel, do którego przykładane jest urządzenie USG.

Jak zadbać o bioderka noworodka?
W przypadku niewielkich nieprawidłowości ortopeda dziecięcy może zalecić układanie dziecka na brzuszku oraz szerokie pieluchowanie. Ważne jest również odpowiednie noszenie niemowlaka (okrakiem na biodrze), tak aby dziecko miało rozchylone nogi. Należy także pozwolić dziecku jak najczęściej fikać nóżkami oraz często zmieniać jego pozycję, aby mogło ćwiczyć koordynację ruchów i kształtować stawy.

Skierowanie do poradni
Do poradni preluksacyjnej potrzebne jest skierowanie, które ważne jest przez cały czas leczenia. Do zapisania dziecka na wizytę potrzebne są wszystkie dane niemowlaka, takie jak nazwisko i imię, pesel, adres i nr telefonu rodzica. Dodatkowo pesel rodzica/opiekuna prawnego. W Centrach Medycznych Medyceusz wykonujemy badania preluksacyjne zarówno w ramach NFZ, jak i komercyjnie. Badania wykonywane są przez lekarzy ortopedów. W ramach NFZ wymagane jest tylko skierowanie do Poradni Preluksacyjnej.

Zapisy do poradni preluksacyjnej w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/diagnostyka-obrazowa/usg/poradnia-preluksacyjna

Superfood dla niemowlaków
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/181-superfood-dla-niemowlakow

Porady dla młodej mamy
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/463-porady-dla-mlodej-mamy

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo