Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Centrum rezonansowe w CMM

• Powstał u nas wyjątkowy w skali kraju diagnostyczny hub rezonansowy. Aż pięć nowoczesnych aparatów do rezonansu magnetycznego (w tym do dokładnego obrazowania 3T) będzie wykonywać badania dla naszych pacjentów. Dzięki temu na badanie czekać się będzie bardzo krótko.

• W jednym miejscu będzie można zdiagnozować schorzenia układu pokarmowego, kręgosłupa oraz zmian w gruczole piersiowym na specjalistycznych aparatach producentów takich jak GE, Siemens, Philips ukierunkowanych do tego typu schorzeń.

• Jako pierwsi w Polsce planujemy od nowego roku rozpocząć szkolenia przyszłych techników radiologów na sprzęcie każdego typu. Specjalistów, którzy umieją obsługiwać pełne spektrum sprzętu po prostu brakuje na rynku pracy.

- Chcemy wyszkolić przyszłych techników, tak aby mogli pracować na sprzętach różnych producentów. Każdy rezonans obsługuje się trochę inaczej.  Można to porównać do posiadania prawa jazdy, potrafimy jeździć samochodem osobowym i znamy prawo ruchu drogowego, ale nie mamy uprawnień na przykład do kierowania samochodem ciężarowym, U nas przyszli technicy otrzymają wiedzę (dodatkowe kategorie), aby obsługiwać maszyny różnych producentów. Tego nie robił do tej pory nikt – mówi Artur Kusak z CM Medyceusz. Szkolenia chcielibyśmy zacząć w 2024 roku – dodaje Artur Kusak.

Nowy rezonans magnetyczny
W Centrum Medycznym przy ul. Limanowskiego 47 zakończyliśmy instalację nowego rezonansu magnetycznego. - Wymieniliśmy trzy aparaty RM na nowe, rozszerzamy diagnostykę pacjentów o wyspecjalizowane aparaty ukierunkowane w różne rodzaje schorzeń. Dzięki temu jako pierwsi w Łodzi posiadamy w sumie 5 aparatów do rezonansu magnetycznego, każdy innego producenta. Zainstalowaliśmy już sprzęt, który wykorzystamy w neuroradiologii i badaniu piersi. Kolejny aparat, który pojawił się w naszym centrum ukierunkowany jest do gastroenterologii, czyli obrazowania schorzeń układu pokarmowego, przełyku, żołądka, jelit, odbytu, wątroby, trzustki oraz dróg żółciowych. Z kolei trzeci aparat RM wykorzystywany jest w obrazowaniu miednicy i kręgosłupa. Pozostałe dwa służą do badania dzieci oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego – wyjaśnia Artur Kusak z CM Medyceusz w Łodzi. – Na badanie RM można zapisać się praktycznie z dnia na dzień, a na opis czeka się średnio do 10 dni – dodaje Artur Kusak.

Nowy mammograf
Nowy sprzęt do mammografii jeszcze dokładniej pokaże wszelkie zmiany w piersi i pomoże w rozpoznaniu zmian w obrębie gruczołu piersiowego (sutka). Dodatkowo przy użycie nowego mammografu wykonać można biopsję i usuwać zmiany w piersi bez zabiegu chirurgicznego. Aparat przeprowadzi również nowoczesne badanie obrazowe piersi 3D z tomosyntezą. Dzięki temu prześwietleniu uzyskamy dokładny obraz, w którym poszczególne struktury nie nakładają się na siebie, co ułatwi postawienie prawidłowej diagnozy.

Bezpłatne znieczulenie, refundowane przez NFZ
Jako pierwsza łódzka medyczna placówka pozaszpitalna, wykonujemy rezonans magnetyczny i tomograf w uśpieniu pacjenta w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Od stycznia zmieniły się przepisy dotyczące znieczuleń dożylnych podczas diagnostyki zdrowotnej - NFZ uznał, że w określonych przypadkach powinny być one refundowane. To oznacza w praktyce, że duża grupa pacjentów może przechodzić takie badanie i za nie nie zapłaci.

Podczas badania rezonansem i tomografem pacjent nie może się ruszać. W przeciwnym wypadku wynik może być zaburzony. Wiek i niektóre schorzenia (np. klaustrofobia, zaburzenia psychiczne, Choroba Alzheimera czy ADHD) uniemożliwiają to pacjentom. Mogą oni je przejść je pomyślnie tylko w uśpieniu, czyli w dożylnym znieczuleniu ogólnym.

Kto jest kwalifikowany do takiego badania?
- Wszystkie dzieci do 12 roku życia – w tym wypadku sam wiek jest wskazaniem do znieczulenia ogólnego, takim dzieciom „z natury” ciężko jest wytrzymać kilkadziesiąt minut nieruchomo. Ostateczny wybór czy badania przejść ze znieczuleniem czy bez, podejmuje lekarz, oczywiście za zgodą rodzica.
- Młodzież do 18 roku życia – Zaburzenia hiperkinetyczne (np. ADHD), fobie, zaburzenia lękowe.
- Dorośli – tu lista wskazań jest długa, to m.in. Choroba Alzheimera czy upośledzenie umysłowe umiarkowanego stopnia.

Co to jest rezonans magnetyczny?
To aparat szeroko stosowany dziś w medycynie, umożliwia w nieinwazyjny sposób badanie wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu, czyli kości, tkanek miękkich, mózgu, serca. Obróbka komputerowa pozwala na stworzenie dokładnych, trójwymiarowych obrazów badanych narządów. Aparatura rezonansu przypomina dużą tubę ze środkowym kanałem, w którym znajduje się pacjent podczas badania. Czas trwania uzależniony jest od diagnozowanego obszaru, najczęściej wynosi między 30 a 90 minut. W trakcie pacjent będąc wewnątrz „tuby”, może słyszeć odgłosy przypominające pracę pralki lub drukarki atramentowej. Badanie jest bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne. Jak wykazały badania, pole elektromagnetyczne rezonansu jest po prostu obojętne dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich czy promieniowania jonizującego wykorzystywanego w przypadku innych badań diagnostycznych. Dlatego też badanie rezonansem można wykonywać wiele razy.

Zapisy:
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/diagnostyka-obrazowa/rezonans-magetyczny

Ultra dokładne i bezpiecznie badanie rezonansem magnetycznym 3T i 1,5 T w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/374-ultra-dokladne-i-bezpiecznie-badanie-rezonansem-magnetycznym-3t-i-1-5-t-w-cm-medyceusz

Rezonans pacjentów z metalowymi implantami tylko w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/230-rezonans-pacjentow-z-metalowymi-implantami-tylko-w-cm-medyceusz

Rezonans magnetyczny płodu i łożyska w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/334-rezonans-magnetyczny-plodu-i-lozyska

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo