Rezonans pacjentów z metalowymi implantami tylko w CM Medyceusz 

Centra Medyczne Medyceusz są jedyną placówką w Łodzi, w której badanie rezonansem magnetycznym mogą wykonać osoby, mające wszczepiony metalowy implant. Medyceusz dysponuje unikalnym, jednym z trzech tego typu w Polsce i jedynym w naszym mieście 32-kanałowym aparatem do rezonansu magnetycznego, który umożliwia diagnozowanie tej grupy pacjentów.

W przypadku obrazowania rezonansem osób z metalowymi implantami problem nie leżał w tym, że w polu magnetycznym, które jest wykorzystywane w tego rodzaju badaniu, nie powinny się znaleźć rzeczy wykonane z metalu. Implanty są bowiem produkowane z tak zwanych metali niemagnetycznych, takich jak np. tytan, które – umieszczone w polu magnetycznych – nie powodują zagrożenia dla pacjenta, pole magnetyczne na nie oddziałuje. Zagrożenie powodują przedmioty wykonane z ferromagnetyków, np. z żelaza – tych nie wolno mieć podczas badania.

Jednak choć metale niemagnetyczne nie stwarzają zagrożenia w polu magnetycznym, to pacjentów z wykonanymi z nich implantami nie można było do niedawna diagnozować rezonansem magnetycznym, badając tkanki w okolicy implantu. W tym przypadku niemożliwe było bowiem – mówiąc w dużym uproszczeniu – uzyskanie czytelnego wyniku badania. Można je było wykonać, ale implant, choć niemagnetyczny, wprowadza takie zakłócenia w jednorodnym polu magnetycznym aparatu, że uzyskiwany podczas badania obraz jest – z medycznego punktu widzenia – bezwartościowy. Zakłócenia powodowane przez implant „zamazują” obraz tkanek, które chce obejrzeć lekarz. I tak jest zawsze, kiedy badany jest pacjent z implantem. Jak zatem z tym problemem radzi sobie aparat do rezonansu magnetycznego w Medyceuszu? Jakim sposobem można wykonać w pełni wartościowe badanie pacjenta z metalowym implantem?

Unikalny aparat, który pracuje w CM Medyceusz, jest wyposażony w skomplikowane, specjalistyczne  oprogramowanie, które służy do obróbki wyniku badania rezonansem magnetycznym. Potrafi ono rozpoznać zakłócenia powodowane przez implant i je zredukować, usunąć z obrazu badania, jakie dostaje diagnosta, pacjent. Badania na aparacie, którym jako jedyny w Łodzi dysponuje  Medyceusz są szczególnie przydatnie u osób, którym wszczepiono implanty, a u których podejrzewa się m.in. powikłania pooperacyjne, np. ropnie czy zbierający się płyn w tkankach otaczających implant, uszkodzenia więzadłowe,  nawroty przepuklin  w przypadku kręgosłupa, ponowne zerwanie więzadeł czy ścięgien.

Pacjent z metolowym implantem, który jest kierowany na rezonans magnetyczny, musi mieć potwierdzenie, że element metalowy wszczepiony w ciało  nadaje się do obrazowania w polu o sile indukcji pola 1,5T (może to być np. tak zwany paszport  implantu lub informacja od lekarza operatora). Przeciwwskazaniem do badania są nadal implanty naczyniowe, czyli założone, wszczepione na duże naczynia krwionośne (tętnice) – tu badanie rezonansem byłoby zbyt ryzykowne.

Rezonans magnetyczny to znak rozpoznawczy Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi. W szerokiej  ofercie proponowanych tu badań rezonansem, stosowanych w diagnostyce chorób nowotworowych, układów: nerwowego, ruchu, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, jest także unikalna w Łodzi możliwość wykonania badania angiograficznego aorty oraz kończyn dolnych bez konieczności podania kontrastu. Jest to badanie dedykowane pacjentom nie kwalifikującym się do badania tomografii komputerowej z uwagi na chorobę nerek.

 

Artykuły powiązane

08.01 2019

Żebyś był pewny, że naprawdę jesteś zdrowy. Ta rada dotyczy każdego z nas, bez względu na płeć i wiek. Nie powinieneś jej lekceważyć – szczególnie, jeśli jesteś facetem po pięćdziesiątce i dotąd, jeśli tylko mogłeś, unikałeś kontaktu z służbą zdrowia. Powinieneś zacząć się regularnie badać nawet wtedy, gdy dobrze się odżywiasz i prowadzisz aktywny tryb życia. Dlaczego?

 

Więcej
03.01 2019

Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

Więcej
27.12 2018

Każdy, kto jest aktywny fizycznie, uprawia jakiś sport amatorsko czy profesjonalnie albo zamierza zacząć ćwiczyć może w CM Medyceusz w Łodzi wykonać badania, sprawdzające stan zdrowia. Medyceusz proponuje tej grupie osób specjalny pakiet badań laboratoryjnych pod nazwą: Aktywni fizycznie.

Więcej

Współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.