Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Zaburzenie funkcjonowania migdałków sprawia, że w organizmie może dochodzić do częstych infekcji. Ponadto choroba tego niewielkiego narządu może mieć także wpływ na niedosłuch u człowieka oraz zaburzenia mowy. Liczne powikłania w tym zakresie sprawiają, że wiele osób chętnie godzi się na wycięcie migdałów, aby doznać ulgi. Należy jednak dokładnie przeanalizować, w jakich sytuacjach warto migdałki wyciąć, a w jakich nie. Pozbawienie się pewnego elementu ciała nigdy nie powinno wynikać z pochopnej decyzji, bowiem migdałki także spełniają w organizmie pewne funkcje.

W jakich sytuacjach konieczne może okazać się wycięcie migdałków?

Jeszcze kilka lat temu wycinanie migdałków było dość powszechne i często zalecane przez lekarzy. Dziś jednak na podstawie badań przeprowadzonych w kręgu osób po tym zabiegu, można stwierdzić kilka bardzo niekorzystnych następstw. Dzieci bez migdałków mocno tracą na odporności, podobnie jak osoby dorosłe. Może dochodzić w ich przypadku częściej do różnego rodzaju infekcji wirusowych czy też bakteryjnych.

Są jednak sytuacje, które mogą być poważnym powodem do usunięcia migdałków. Pod uwagę bierze się między innymi występowanie angin. Jeśli ktoś przebył aż trzy anginy w trakcie roku lub też pięć w trakcie ostatnich dwóch lat, wówczas pretenduje do zabiegu. W przypadku podejrzenia nowotworu, przerostu migdałków powodującego bezdech czy też utrzymującego się niemiłego zapachu z ust ( po wykluczeniu wszystkich innych możliwych przyczyn) - także zaleca się ich wycięcie. Wystąpienie powikłań w postaci ropnia okołomigdałkowego, zaburzeń w mowie oraz przełykaniu, oraz stanu zapalnego, również może powodować, iż zabieg będzie konieczny. Jak jednak można zauważyć, obecnie lekarze pod uwagę biorą jedynie naprawdę bardzo poważne zaburzenia, utrudniające życie codzienne i zagrażające bezpośrednio zdrowiu. Jeśli takie przesłanki nie występują, migdałki bez wątpienia nie powinny zostać usunięte.

Jak przebiega zabieg wycięcia migdałków?

Zabieg ten pomimo teoretycznie małej inwazyjności, jest zabiegiem dość poważnym. Nim zostanie on zalecony, stwierdza się czy przerost migdałków jest jedynie tymczasowy, czy też może ma charakter stały. Przed wykonaniem go realizuje się badania w zakresie morfologii krwi, krzepliwości krwi oraz z moczu. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego można nazwać go bezbolesnym. Samo wybudzenie trwa kilka godzin, około pięciu. Pacjent musi później zostać jeszcze na obserwacji. Przez tydzień po zabiegu powinno przyjmować się leki przeciwbólowe, a przez dwa tygodnie unikać wysiłku fizycznego. Ciało bowiem mimo wszystko jest osłabione. Zabieg ten należy zatem traktować poważnie.

Jak należy postępować po zabiegu?

Powyżej opisany przebieg zabiegu, wygląda tak samo w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Po zabiegu należy postępować z uwzględnieniem pewnych zaleceń, wymienionych w małym zakresie powyżej. Dodatkowo pacjent powinien obserwować swój organizm. W przypadku gdy w miejscu migdałków zacznie pojawiać się biały nalot, nie należy się niepokoić. Jest to objaw tego, iż rana goi się w prawidłowy sposób. Ponadto należy wtedy unikać również gorących miejsc. Zrezygnować z gorących kąpieli, a już w szczególności z korzystania z sauny. Dieta po zabiegu powinna być lekkostrawna, najlepiej by nie znajdowało się w niej zbyt dużo przypraw. Niekoniecznie musi być ona płynna, jednak w pierwszych dniach po zabiegu zaleca się spożywanie posiłków chłodnych i zmiksowanych. Posiłki zatem muszą mieć dość miękką formę.

 

Zabiegi wycinania migdałków przeprowadzane są w naszych oddziałach! Dowiedz się więcej klikając w link

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo