Nie trać prawa jazdy, lecz bezdech w CM Medyceusz
7 procent wypadków w Europie i przynajmniej pół tysiąca w Polsce, spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. Zaśnięcia z kolei mają bezpośredni związek z obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego – zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej – kierowcy, którzy cierpią na bezdech i go nie leczą, mogą stracić prawo jazdy. Tymczasem bezdech da się szybko usunąć dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w Centrach Medycznych Medyceusz.
Jaki jest związek bezdechu z zaśnięciami podczas jazdy? Bezpośredni. Otóż bezdech to nic innego jak wielokrotne zatrzymanie oddechu i zaburzenie snu w ciągu jednej nocy. Rekordziści - najczęściej mężczyźni z nadwagą – są dosłownie wyrywani ze snu blisko 100 razy! Ale to nie koniec, ponieważ zabójczym związkiem okazuje się bezdech i otyłość. Dlaczego? Niedospanie związane z bezdechem połączone ze złą pracą przepony osoby otyłej za kierownicą prowadzi do niedotlenienia mózgu, które osłabia koncentrację, obniża refleks, a w najgorszych przypadkach kończy się niekontrolowanymi, nagłymi zaśnięciami. Większość mężczyzn uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Tymczasem globalne badania przyczyn niedoboru snu, przeprowadzone na zlecenie PHILIPS w 13 krajach świata, wykazały, że aż 36% Polaków ma problem z opanowaniem senności w pracy i miejscach publicznych[1].
Bezdech daje się szybko usunąć. Jego powodem jest zamykanie ścian górnego przewodu oddechowego. Lekarze z CM Medyceusz sięgnęli po najczęściej stosowaną metodą leczenia bezdechu na świecie[2] - Metodę CPAP. Dzięki niej utrzymywane jest dodatnie ciśnienie powietrza w drogach oddechowych. Prościej mówiąc zapewnia ona łagodny oddech i stały przepływ powietrza przez gardło, a w efekcie skutecznie zapobiega opadaniu ścian górnych dróg oddechowych podczas snu i eliminuje bezdech.
Cały proces od diagnozy po wybór sposobu leczenia odbywa się w jednym miejscu: Poradnia Otolaryngologiczna w CM Medyceusz przy ul. Bazarowej 9.
[1] Lepszy sen, lepsze zdrowie: Globalna analiza przyczyn niedoboru snu. 2018. http://incenter.medical.philips.com/doclib/enc/16353932/%25u0139_wiatowy_Dzie%25u0139__Snu_2018_-_raport.pdf%3ffunc%3ddoc.Fetch%26nodeid%3d16353932
[2] Źródło: National Heart, Lung and Blood Instytute, National Institutes of Health