Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Przed sezonem urlopowym zbadaj znamiona

W piątek (12 maja) przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ten złośliwy nowotwór skóry atakuje co roku 3,5 tysiąca Polaków, z czego niestety połowa pacjentów umiera. Jak w przypadku wielu nowotworów, tak i przy czerniaku ważna jest szybka diagnoza, która umożliwia skuteczne leczenie. Dlatego warto obserwować wszelkiego rodzaju zmiany skórne i konsultować je ze specjalistami. 

Statystyki dotyczące zachorowań na czerniaka są alarmujące – mimo programów profilaktycznych i coraz większej wiedzy na temat ochrony przeciwsłonecznej skóry, liczba pacjentów u których diagnozuje się czerniaka rośnie.  Jednak w przypadku odpowiednio wczesnej diagnozy, jest uleczalny w 90. procentach. Dlatego eksperci apelują: wszelkie znamiona barwnikowe warto poddawać  badaniom dermatoskopowym, które są bezbolesne i nieinwazyjne. – Najważniejsze jest obserwowanie skóry przez pacjenta. Warto konsultować z dermatologiem każde znamię, ale już bezwzględnie i natychmiast należy zgłosić się do lekarza, jeśli zmiana ma nieregularny kształt, zaczyna swędzieć, rosnąć lub zmieniać kolor. Czujność pacjenta jest kluczowa we wczesnej diagnostyce czerniaka – wyjaśnia lek. Barbara Felisiak, dermatolog z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Dermatolog bada zmiany skórne dermatoskopem, czyli przenośnym mikroskopem. Badanie trwa kilka minut i nie boli. Jeśli okaże się, że to czerniak, dermatolog kieruje pacjenta do chirurga onkologa.

Czerniak to nowotwór złośliwy, którego głównym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na promieniowanie UV. Dlatego mówiąc o profilaktyce, lekarze apelują o rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych. Szczególnie teraz, u progu sezonu urlopowego, warto pamiętać o zasadach zdrowego wypoczynku. – Osoby z I i II typem skóry, których nie brakuje w naszej szerokości geograficznej, powinny plażować pod parasolem, posmarowane kremami z najwyższymi filtrami. Osoby z III i IV typem nie są tak narażone na wystąpienie czerniaka, natomiast również powinny kierować się rozsądkiem i opalać się wyłącznie w godzinach porannych i po zastosowaniu kosmetyków z filtrami – przypomina lek. Barbara Felisiak.

Warto pamiętać, że od 2015 roku, aby zapisać się do dermatologa, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Centra Medyczne Medyceusz posiadają umowę na poradnię dermatologiczną w ramach NFZ w dwóch lokalizacjach: Centrum Medyczne Medyceusz – Bazarowa oraz Centrum Medyczne Medyceusz – Sporna. Placówka świadczy również porady komercyjnie - cena wizyty 150 zł. Szczegóły na: http://centramedycznemedyceusz.pl

 

medyceusz badanie znamion

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo