Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Języczek u wagi, czyli uwaga na język

Czy wiecie jak ułożony jest wasz język w stanie spoczynku? Jak we właściwy sposób powinien spoczywać w jamie ustnej podczas snu? To ważne. Nieprawidłowe ułożenie języka u dziecka kończy się wieloma komplikacjami zdrowotnymi. Jak i po co sprawdzić czy język dziecka znajduje się we właściwym miejscu w stanie spoczynku - odpowiada Olga Muszyńska, logopeda Centrów Medycznych Medyceusz.

 

Gdzie powinien znajdować się język?

 

- Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka wcale nie jest taka oczywista. Okazuje się, że wiele osób ma duży problem z właściwą odpowiedzią na pytanie, gdzie język powinien się znajdować, gdy „nic nie robi” – tłumaczy Olga Muszyńska. – Otóż wbrew pozorom język nie powinien leżeć, a raczej spoczywać właśnie będąc przyklejonym do podniebienia. Czubek języka winien znaleźć się za przednimi, górnymi zębami.

 

Dlaczego język, zwłaszcza u dzieci, znajduje się w innej pozycji?  Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różnorakie, na przykład anatomiczne. Dziecko może mieć od urodzenia skrócone wędzidełko języka. Innym powodem może być zbyt słabe napięcie mięśniowe, co oznacza -  kolokwialnie mówiąc -  że język jest za słaby, żeby „wisieć” i opierać się na podniebieniu, więc opada na dół. Jest to bardzo niebezpieczny symptom problemu wykraczającego poza komplikacje logopedyczne. - Często oznacza, że owo napięcie jest ogólnie za słabe w całym ciele i również mięśnie brzucha czy nóg również są także osłabione – mówi Olga Muszyńska.

 

Czym grozi brak reakcji w przypadku ułożenia języka w wadliwej pozycji spoczynkowej?

 

Negatywne konsekwencje mogą być różnorakie, a wynikają one głównie z tego, że dziecko podczas snu ma otwartą buzię. Otwarte usta u śpiącego dziecka - o ile nie jest to spowodowane konkretną przyczyną, np. chwilową infekcją nosa -  to niestety nie jest prawidłowy czy neutralny dla młodego organizmu objaw. Oznacza, że język znajduje się w nieprawidłowej pozycji.

Po pierwsze w takiej sytuacji nie działa u niego w pełni naturalny filtr człowieka, jakim jest  nos, przez co dziecko łatwiej „łapie” infekcje oraz jest narażone na alergie. Po drugie: wbrew pozorom organizm takiego dziecka jest niedotleniony. - Nosem wydychamy około 5-6 litrów powietrza na minutę, a przez usta około 10-15 litrów, więc to jest bardzo duża różnica – mówi Olga Muszyńska.

Konsekwencje? Niedotleniony organizm to nieustannie złe samopoczucie malucha, kłopoty z koncentracją, w efekcie większe problemy w nauce i ustawiczne problemy ze snem.

Ponadto takie dzieci charakteryzują problemy logopedyczne i mają szereg wad wymowy, ponieważ język znajdujący się na dole jamy ustnej po prostu źle pracuje.

Istnieje jeszcze jedna, istotna konsekwencja wynikająca z nieprawidłowego ułożenia języka – jest to najczęściej wada estetyczna, na którą uczulone są zwłaszcza mamy. Otóż dzieciom śpiącym z otwartymi ustami w naturalny sposób wydłuża się twarz, pozostawiając często wrażenia gapiowatości malucha. Dzieje się tak,  ponieważ żuchwa rośnie szybko, bo tylko do 8 – 9 roku życia, a spanie z otwartą buzią ma na ten rozrost wpływ oczywisty i bardzo konkretny. To zresztą ma także konsekwencje nie tylko estetyczne, ale także stomatologiczne ze względu na zbyt duże stłoczenie zębów i częste wady zgryzu.

 

Jak sprawdzić czy dziecko ma język w pozycji prawidłowej?

 

Każdy rodzic może to zrobić w bardzo prosty sposób, w domu podczas snu dziecka.

- Gdy dziecko śpi, to po prostu odchylamy mu w dół brodę – tłumaczy Olga Muszyńska. - Jeżeli język znajduje się w prawidłowej pozycji, to powinien się odkleić od podniebienia. Czasem z charakterystycznym kląśnięciem, a czasem bez.  Krótko mówiąc ruch prawidłowo ułożonego języka z góry na dół powinien być wyraźnie widoczny. Jeśli tak nie jest i dziecko śpi z otwartymi ustami, to trzeba na początek zastanowić się nad przyczyną tego stanu rzeczy. Bo może oddycha przez buzię dlatego, że ma język w złej pozycji, albo wręcz przeciwnie, ma język w złej pozycji, ponieważ oddycha przez buzię.

 

Tak czy inaczej, w takiej sytuacji wizyta u logopedy jest w zasadzie niezbędna. Opracuje on, na podstawie indywidualnych predyspozycji dziecka, terapię celowaną. - Najczęściej zaczynamy od wyrabiania podstawowych, odpowiednich nawyków, uczymy się na przykład właściwego oddychania – mówi Olga Muszyńska.Czyli jak widać potrzebne są podstawy.

 

Jak się zapisać na konsultacje logopedyczne z dzieckiem?

 

Dzwoniąc na infolinię Centrów Medycznych Medyceusz, czyli 42 613-69-00 lub wysyłając sms o treści „logopeda” na numer 664-908-504. Przed umówionym terminem logopeda zadzwoni do Ciebie, aby należycie przygotować się do spotkania z dzieckiem.

Podczas rozmowy z rodzicami chcemy dowiedzieć się wszystkiego o rozwoju, poziomie komunikacji dziecka oraz problemie, który go dotyczy, z którym mamy pracować – mówi Olga Muszyńska, logopeda Centrów Medycznych Medyceusz. – Chodzi o to, aby należycie przygotować się na pierwsze spotkanie, dobrać odpowiednie narzędzia czy arkusze. Nasze zajęcia są całkowicie zindywidualizowane, nie mogą opierać się na jakichkolwiek założeniach ogólnych, są skierowane do konkretnego dziecka, a więc uwzględniają jego wyjątkowość, jego osobowość, jego potrzeby, jego wiek, jego rozwój, jego zakres kompetencji komunikacyjnych. Ta pierwsza rozmowa z rodzicami pozwala nam mniej kluczyć w pracy z dzieciakami, a ponadto po prostu dowiadujemy się jak najwięcej o dziecku.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo