Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

ZAPLANUJ ZDROWĄ CIĄŻĘ

Decyzja o macierzyństwie to jedna z najważniejszych decyzji w życiu kobiety. Dlatego przygotowania do zajścia w ciążę najlepiej zaplanować odpowiednio wcześniej. Kobieta powinna udać się na wizytę kontrolną do ginekologa, wykonać szereg badań i powiadomić lekarza o swoich planach. Planując ciążę ważna jest zmiana stylu życia, poprawa kondycji fizycznej i zmiana nawyków żywieniowych. Ma to na celu właściwe przygotowanie przyszłej mamy do poczęcia i narodzin dziecka. Podpowiadamy, od czego zacząć.

- W pierwszej kolejności warto odwiedzić ginekologa, wykonać badania profilaktyczne piersi, jajników i macicy. Ważne jest także sprawdzenie tarczycy oraz wizyta u dentysty. Co ważne! W ciąży nie wolno robić RTG, stąd możliwości leczenia i diagnostyki m.in. uzębienia jest ograniczona - tłumaczy dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Badania przed zajściem w ciąże
Przygotowując się do ciąży w pierwszej kolejności powinno się wykonać szereg badań. Ma to na celu zabezpieczenie matki i przyszłego dziecka przed ewentualnymi schorzeniami. Wcześniejsze badania umożliwiają rodzicom sprawdzenie swojego stanu zdrowia i ewentualne podjęcie leczenia. Ważna jest także wizyta u ginekologa i rozmowa o wszystkich aspektach związanych z ciążą. Przyszli rodzice powinni także wybrać się do swojego lekarza rodzinnego, który zleci im podstawowe badania np.: morfologię krwi, poziom glukozy, ogólne badanie moczu, poziom antygenu HBs i transaminaz wątrobowych.

Wizyta u ginekologa
Okres planowania ciąży, jak i samo jej prowadzenie powinno odbywać się przy udziale ginekologa. Warto wybrać lekarza, do którego przyszła mama będzie miała zaufanie. W trakcie pierwszej wizyty lekarz powinien dobrze poznać swoją pacjentkę, jej przeszłość medyczną, przebyte choroby, leki, które przyjmowała oraz dokładnie ją zbadać i zlecić wykonanie niezbędnych badań jak np.: cytologia, USG piersi i narządu rodnego, poziom żeńskich hormonów płciowych, grupa krwi, oznaczenie czynnika Rh oraz pomiar ciśnienia i wagi. Ginekolog najczęściej prosi również o wyniki badań, na które przyszłą mamę skierował jej lekarz rodzinny. - Planując ciążę warto wykonać również rozważyć wykonanie badań genetycznych. Należy  mieć na uwadze, że  kobiety po 30 roku życia często są obarczone ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem genetycznym np. zespołem Downa – tłumaczy dr Błońska.

Dentysta
Kobieta planująca ciążę powinna odwiedzić stomatologa, aby sprawdzić swój stan uzębienia. Jest to niezmiernie ważna sprawa, gdyż zęby objęte próchnicą są źródłem groźnych bakterii, które mogą przyczynić się do powstania zakażenia w organizmie. Co ważne, w okresie ciąży nie można wykonywać zabiegów stomatologicznych związanych ze znieczuleniem.

Zdrowe odżywianie
Jadłospis przyszłej mamy powinien być bogaty w witaminy pochodzenia naturalnego. Nie może w nim zabraknąć warzyw, owoców oraz nabiału. Ważnym elementem są również ryby, które dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a te pozytywnie wpływają na poziom cholesterolu. Kobieta planująca ciążę powinna porzucić wszelkie używki jak palenie papierosów i picie alkoholu, ponieważ używki zwiększają ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka. Ważną sprawą oprócz właściwej diety jest także aktywność fizyczna, dzięki której wzmocnimy mięśnie, aby okres ciąży przejść bez niepotrzebnych kontuzji i dolegliwości związanych np. z kręgosłupem. Planując dziecko warto zadbać również i o swoje ciało. Odpowiednio wczesne nawilżenie skóry zmniejszy ryzyko wystąpienia rozstępów, a po porodzie skóra szybciej się zregeneruje.

Zapisz się na wizytę do ginekologa w CMM
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/ginekolog

USG prenatalne czyli ciąża pod kontrolą
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/318-usg-prenatalne-czyli-ciaza-pod-kontrola-w-cm-medyceusz

Dlaczego badanie w I trymestrze ciąży jest najważniejsze

https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/320-dlaczego-badanie-w-i-trymestrze-ciazy-jest-najwazniejsze

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo