Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

DEMENCJA I ZABURZENIA PAMIĘCI

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do stopniowej utraty pamięci i innych funkcji poznawczych. Choroba ta jest spowodowana przez uszkodzenie neuronów w mózgu, które prowadzi do zmniejszenia ilości neuroprzekaźników, takich jak acetylocholina. Objawy choroby Alzheimera obejmują problemy z pamięcią, myśleniem i zachowaniem. W miarę postępu choroby, osoby z chorobą Alzheimera mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubieranie się i jedzenie. O czynnikach choroby i sposobach jej leczenia opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale istnieją leki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Leki te działają poprzez zwiększenie ilości neuroprzekaźników w mózgu, co może pomóc w poprawie funkcji poznawczych. Inne sposoby leczenia obejmują terapię zajęciową i usprawnianie, które mogą pomóc w utrzymaniu zdolności do wykonywania codziennych czynności.

Choroba Alzheimera jest chorobą postępującą i nieuleczalną. W miarę postępu choroby, osoby z chorobą Alzheimera mogą wymagać coraz większej opieki i wsparcia ze strony opiekunów i rodziny.

- Czynniki ryzyka choroby Alzheimera obejmują wiek, genetykę, choroby serca i cukrzycę. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone na chorobę Alzheimera niż osoby młodsze. Niestety, nie ma sposobu na zapobieganie chorobie Alzheimera. Jednak zdrowy styl życia, taki jak dieta bogata w owoce i warzywa, regularna aktywność fizyczna i unikanie palenia tytoniu, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera – tłumaczy dr Agata Błońska.

Istnieją badania, które mogą pomóc w diagnozie choroby Alzheimera na wczesnym etapie, zanim pojawią się objawy choroby. Jednym z takich badań jest test na obecność białka beta-amyloidu w mózgu. Innym testem, który może pomóc w diagnozie choroby Alzheimera, jest test na obecność białka tau w płynie mózgowo-rdzeniowym. Badanie to może pomóc w potwierdzeniu diagnozy choroby Alzheimera u osób z podejrzeniem choroby. Jednakże, te testy są kosztowne i nie są dostępne dla każdego. Obecnie, diagnoza choroby Alzheimera opiera się głównie na stwierdzeniu objawów i wykluczeniu innych przyczyn zaburzeń poznawczych.

Różnica pomiędzy demencją a chorobą Alzheimera
Demencja to ogólny termin, który odnosi się do utraty zdolności poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i rozumowanie. Choroba Alzheimera jest jednym z wielu rodzajów demencji. Inne rodzaje demencji obejmują chorobę Parkinsona, chorobę Huntingtona i chorobę Creutzfeldta-Jakoba. Choroba Alzheimera jest spowodowana przez uszkodzenie neuronów w mózgu, które prowadzi do zmniejszenia ilości neuroprzekaźników, takich jak acetylocholina. Objawy choroby Alzheimera obejmują problemy z pamięcią, myśleniem i zachowaniem. W miarę postępu choroby, osoby z chorobą Alzheimera mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubieranie się i jedzenie.

Zbilansowana dieta pomaga w chorobie
Dieta może wpłynąć na rozwój choroby Alzheimera. Badania sugerują, że dieta bogata w owoce, warzywa, orzechy i ryby może pomóc w zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera. Z kolei dieta bogata w tłuszcze nasycone i cholesterol może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Inne badania sugerują, że dieta śródziemnomorska, która składa się z dużej ilości warzyw, owoców, orzechów, nasion, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb i oliwy z oliwek, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera.

Umów się na wizytę do neurologa w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/neurolog

Nie lekceważ Alzheimera!
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/195-choroba-alzheimera-nie-lekcewaz-sprawdz

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo