Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Lekarz – Specjalista Rehabilitacji Medycznej nie tylko rehabilituje pacjenta, ale pomaga w powrocie do pełni funkcjonowania w społeczeństwie

Rehabilitacja i fizjoterapia choć często używane są jako określenia wymienne, to nie są jednak tym samym. Rehabilitacja zajmuje się przystosowaniem do powrotu do normalnego życia osób, które na wskutek wypadku lub choroby utraciły sprawność fizyczną i /lub psychiczną. Fizjoterapia jest natomiast rodzajem leczenia, które polega na działaniu terapeutycznym poprzez ćwiczenia, zabiegi fizykoterapii i pracy manualnej. Rehabilitacja jest pojęciem o wiele szerszym i zawiera w sobie fizjoterapię. Nie zawsze udając się do fizjoterapeuty otrzymamy taką pomoc, jak w przypadku lekarza rehabilitacji.

Lekarz rehabilitacji zajmuje się prowadzeniem pacjenta w zakresie doboru zabiegów fizykoterapii  (urządzenia) oraz kinezyterapii (odpowiednich ćwiczeń), jak również planowaniem miejsca odbywania rehabilitacji (zlecenie na zabiegi w poradni, skierowanie do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej czy na Oddział Rehabilitacyjny, kriokomorę, rehabilitację w warunkach domowych czy skierowanie do odbycia rehabilitacji w Ramach Prewencji Rentowej ZUS). Te działania  mają na celu pomóc pacjentowi w powrocie do funkcjonowania. Lekarz rehabilitacji może wystawić receptę na niezbędne leki potrzebne pacjentowi w czasie rehabilitacji. Ma uprawnienia do wystawienia zwolnienia lekarskiego (ZUS-ZLA), zwolnienia z zajęć WF dla młodszych pacjentów. Może diagnozować pacjenta w zakresie badań  specjalistycznych (RM, TK, RTG, EMG), może skierować pacjenta na konsultację czy leczenie do innego specjalisty, zlecać zaopatrzenie ortopedyczne w pełnym zakresie.  Lekarz rehabilitacji prowadzi leczenie pacjenta w oparciu o szczegółowy wywiad,  ogólną wiedzę na temat wszystkich chorób pacjenta, z uwzględnieniem przeciwwskazań do zabiegów z powodu innych chorób towarzyszących. Możliwe jest wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia, wystawienie zaświadczenia (wniosku) dla PFRON (np. gdy jest potrzeba dofinansowania zakupu niezbędnego sprzętu lub dostosowania mieszkania dla potrzeb osoby z niepełnosprawnością).

Fizjoterapeuta, który uzyskał tytuł licencjata (lub technika do 2004 roku włącznie) jest uprawniony do wykonywania, na zlecenie lekarza lub fizjoterapeuty z tytułem magistra ze specjalizacją z zakresu fizjoterapii, zabiegów fizjoterapeutycznych. Fizjoterapeuta z tytułem magistra (po 5 letnich studiach) jest uprawniony do badania fizjoterapeutycznego w celu ustalenia diagnozy funkcjonalnej u pacjenta z rozpoznaniem lekarskim i, w zależności od lat pracy, może planować przebieg fizjoterapii. Fizjoterapeuta z tytułem magistra, który ukończył specjalizację z zakresu fizjoterapii/rehabilitacji ruchowej, jest uprawniony do przeprowadzenia diagnozy funkcjonalnej podczas badania fizjoterapeutycznego, zlecania i zmiany zabiegów rehabilitacyjnych, zlecania zaopatrzenia ortopedycznego i planowania przebiegu fizjoterapii.

Aby zostać lekarzem rehabilitacji  należy uzyskać dyplom studiów wyższych na kierunku lekarskim (6-letnie), uzyskać prawo do wykonywania zawodu lekarza (zdać Lekarski Egzamin Końcowy) odbyć roczny staż podyplomowy oraz uzyskać tytuł lekarza specjalisty rehabilitacji (po 5 latach specjalizacji w tej dziedzinie oraz złożeniu Egzaminu Państwowego) – mówi lek. rehabilitacji CM Medyceusz Monika Nagańska.

W społeczeństwie funkcjonuje niestety przeświadczenie, że  fizjoterapeuta i lekarz rehabilitacji to to samo. W rzeczywistości jest to odmienna ścieżka kształcenia i odmienne zawody, z których wynikają różnice w uprawnieniach. Do lekarza Specjalisty Rehabilitacji potrzebne jest skierowanie do Poradni Rehabilitacyjnej (1300), które ważne jest przez cały czas leczenia w danej jednostce chorobowej (pod warunkiem, że  między wizytami nie minęły 2 lata). Prowadzenie pacjenta przez dłuższy czas - przez dobór zabiegów oraz decyzje o miejscu odbywania rehabilitacji, możliwość diagnostyki – powoduje, iż rehabilitacja  prowadzona w Poradni Rehabilitacji przez lekarza jest ciągła i kompleksowa - dodaje lek. Monika Nagańska. - Leczenie obejmuje wrodzone i nabyte schorzenia narządu ruchu, stany po operacjach, schorzenia neurologiczne, reumatologiczne, opiekę nad pacjentami w Poradni Rehabilitacji Dzieci oraz  poprawę sprawności w wieku podeszłym – wyjaśnia lek. Nagańska.

Do specjalisty z dziedziny fizjoterapii wymagane jest skierowanie do Działu Fizjoterapii (1310). Jest to jednorazowe skierowanie na konsultację z fizjoterapeutą, podczas której pacjent ma zlecone zabiegi na cykl 10 dniowy. Następnie, jeżeli wymaga dalszej rehabilitacji, musi powrócić do lekarza po kolejne skierowanie.

Lek. Monika Nagańska jest Specjalistą Rehabilitacji Medycznej, absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi.

Zapisz się do rehabilitanta w CMM
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/rehabilitant

Jak zadbać o kręgosłup
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/234-dbaj-o-swoj-kregoslup

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo