Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, w której ciśnienie krwi w tętnicach jest wyższe niż norma. Wczesne stadium choroby często nie daje objawów, ale z czasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu i upośledzenia czynności nerek. O przyczynach i objawach nadciśnienia tętniczego opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Wyróżnia się nadciśnienie tętnicze pierwotne (powyżej 90 % przypadków) i nadciśnienie tętnicze wtórne. - Przyczyny nadciśnienia tętniczego pierwotnego są różnorodne i obejmują m.in.: czynniki genetyczne, styl życia, nadmierne spożycie sodu, lekką otyłość, małą aktywność fizyczną oraz stres – mówi dr Agata Błońska. - Nadciśnienie tętnicze na ogół przebiega bezobjawowo. Objawy są na ogół niespecyficzne i obejmują bóle i zawroty głowy, szybkie męczenie się, krwawienia z nosa oraz zaburzenia snu. Warto pamiętać, aby dokonywać profilaktycznych pomiarów ciśnienia tętniczego, a podwyższone ciśnienie krwi i/lub występowanie powyższych objawów  skonsultować z lekarzem – tłumaczy dr Błońska.

Leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. W przypadku leczenia farmakologicznego stosuje się leki obniżające ciśnienie krwi, takie jak inhibitory ACE, blokery kanałów wapniowych, B- blokery i diuretyki. W przypadku leczenia niefarmakologicznego zaleca się zmiany stylu życia, takie jak dieta uboga w sól, aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu, a także zmniejszenie nadwagi i utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Oczywiście, istnieje wiele naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi. Oto kilka z nich:

  • Codzienna aktywność fizyczna, tak jak spacerowanie przez 30 minut dziennie, może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Regularne ćwiczenia wzmacniają serce i poprawiają krążenie krwi w organizmie.
  • Dieta bogata w warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, ryby i produkty pełnoziarniste może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Zaleca się unikanie wysoko przetworzonej żywności, solonych przekąsek i tłustych mięs.
  • Nadmiar soli w diecie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Warto ograniczyć spożycie soli i unikać słonych przekąsek.
  • Odpoczynek w pozycji leżącej lub półleżącej, głębokie oddychanie i techniki radzenia sobie ze stresem mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która dotyka wielu osób na całym świecie. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby. Oto kilka z nich:

  • Ryzyko nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem. U mężczyzn często występuje około 45. roku życia, a u kobiet częściej po 65. roku życia.
  • Jeśli bliscy krewni chorują na nadciśnienie tętnicze, istnieje większe ryzyko zachorowania również u Ciebie.
  • Niezdrowy styl życia, taki jak brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego.
  • Choroby, takie jak cukrzyca, nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Umów się na wizytę i zbadaj serce w CM Medyceusz
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/kardiolog
Więcej informacji o nadciśnieniu:
https://centramedycznemedyceusz.pl/aktualnosci/271-podstepne-nadcisnienie
Serce nie lubi soli:
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/401-serce-nie-lubi-soli

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo