Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Pokaż oczy okuliście

Z jaskrą nie ma żartów, problem dotyka już 1 na 50 osób w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju choruje już ponad 800 tys. osób. Chorobie tej poświęcony został Światowy Dzień Jaskry, który obchodzony jest w marca. Zwrócenie uwagi na tą przypadłość jest międzynarodową inicjatywą lekarzy okulistów, którzy poprzez podniesienie świadomości społeczeństwa na temat choroby chcą zwiększyć jej wykrywalność we wczesnych stadiach rozwoju. Centra Medyczne Medyceusz w Łodzi włączając się w obchody Światowego Dnia Jaskry zapraszają na porady i badania okulistyczne, nie tylko od święta.

Pierwsze objawy jaskry
Najczęściej zaczyna się od światłowstrętu i pogorszenia ostrości widzenia, dodatkowo mogą pojawiać się mroczki w polu widzenia oraz częste łzawienie oczu. Chory narzeka również, na trudności z adaptacją wzroku w ciemnych pomieszczeniach.

Szacuje się, że w Polsce problem jaskry może dotyczyć ok. 800 tys. osób. W zdecydowanej większości  przypadków choroba nie ma widocznych dolegliwości, a zachorować może każdy. Jak w przypadku wielu innych chorób, tak i przy jaskrze, ważna jest wczesna diagnoza, dlatego należy badać oczy regularnie, tym bardziej w dobie smartfonów i pracy przy komputerze. W początkowym stadium choroba nie daje objawów, ale jest podstępna i powoli niszczy nerw wzrokowy. Gdy chory zaczyna gorzej widzieć, uszkodzenie nerwu wzrokowego przekracza już najczęściej 60 proc.

Powodem tak dużej skali chorych jest zbyt późne wykrycie choroby, by uratować wzrok. Stąd co roku z okazji Światowego Dnia Jaskry lekarze przypominają o profilaktyce i zapraszają na badania. Na wizytę powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby, które co najmniej rok nie były u okulisty. Warto zwrócić uwagę, że jaskra i zaćma są często ze sobą mylone, a to dwie różne jednostki chorobowe. Zaćmę można wyleczyć i  jest to choroba odwracalna. Jaskra natomiast, gdy jest nieleczona może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Leczenie choroby
Wcześnie wykryta jaskra da się leczyć, na początku najczęściej podaje się specjalne krople do oczu, w dalszej kolejności lekarz może skierować na laseroterapię bądź na zabieg chirurgiczny. Działania te mają na celu przede wszystkim obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku. Uszkodzenia oka w wyniku jaskry są nieodwracalne, przez co leczenie sprowadza się do hamowania postępu choroby i zapewnienia choremu jak najlepszej funkcjonalności narządu wzroku.

Główną przyczyną jaskry jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Dlatego chory powinien unikać większego wysiłku fizycznego oraz ćwiczeń związanych z długotrwałym pochylaniem głowy w dół.

Następstwem jaskry jest zanik nerwu wzrokowego, przez co pojawiają się ubytki w polu widzenia. To z kolei sprawia, że do mózgu przekazywany jest coraz gorszy obraz, który w skrajnych przypadkach może zaniknąć zupełnie.

Umów się do okulisty w CM Medyceusz w Łodzi
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/okulista

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo