Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jak żyć z astmą oskrzelową?

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność i kaszel to jej charakterystyczne objawy - prowadzące do ograniczenia funkcjonowania dróg oddechowych na skutek niekontrolowanych skurczów oskrzeli. Niestety jest to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. Jej leczenie ma charakter typowo objawowy, a sama kuracja polega na zlokalizowaniu czynnika, który ją wywołuje i wyeliminowaniu go. Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, najlepiej udać się do pulmonologa - lekarza, którego specjalnością są choroby układu oddechowego. Nieleczona astma oskrzelowa może zagrażać życiu chorego oraz znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie. Zaniechanie leczenia astmy oskrzelowej może prowadzić do trwałego upośledzenia płuc. Jak walczyć z tą chorobą opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

Astma jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. Choruje na nią ponad 350 mln ludzi na świecie, w tym ok 4 mln osób w Polsce. Jej wystąpienie może być uwarunkowane m.in. predyspozycjami genetycznymi, zanieczyszczeniem środowiska, paleniem papierosów oraz zwiększoną podatnością na różnego rodzaju alergeny. Bardzo często astma oskrzelowa ma podłoże alergiczne i dotyczy głównie dolnych dróg oddechowych.

- Z astmą można funkcjonować normalnie, nieprawdą jest, że astma uniemożliwia, czy jest przeciwskazaniem do jakiejkolwiek aktywności – tłumaczy dr Agata Błońska. – Warunek jest jednak jeden, należy podjąć leczenie, obserwować objawy, przestrzegać zaleceń lekarza i wprowadzić zdrowy tryb życia.

W ramach diagnostyki astmy bazuje się na ocenie charakterystycznych dla niej objawów oraz dokładnym wywiadzie lekarskim i badaniach. Najczęściej wykonuje się tzw. spirometrię podstawową oraz spirometrię po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela, po których oceniane jest funkcjonowanie układu oddechowego.

- Jedną z częstszych przyczyn napadów astmy są infekcje dróg oddechowych oraz duża podatność na alergeny m.in. roztocza kurzu, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz pleśń – tłumaczy dr Błońska z CM Medyceusz. – Napady astmy może wywoływać duży wysiłek fizyczny, silne emocje, zmiana temperatury otoczenia, zanieczyszczone powietrze, niektóre leki i alergeny pokarmowe. Warto pamiętać, że astma oskrzelowa jest chorobą o zmiennym przebiegu, a jej objawy czasem są trudne do przewidzenia. Dolegliwości mogą pojawiać się kilka razy w ciągu doby, a czasem kilka razy w miesiącu. Ataki astmy trwają od kilku minut do nawet kilku godzin. Możliwe jest jednak zapobieganie napadom i ich ograniczenie. Obecnie w leczeniu tej choroby bazuje się na dwóch grupach leków – o działaniu doraźnym oraz przeciwzapalnym.

Jak postępować w przypadku ataku astmy?

W czasie napadu astmatycznego potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Przede wszystkim należy zachować spokój i nie panikować. Warto upewnić się, czy miejsce jest bezpieczne dla nas i dla osoby, której pomagamy. Niezwłocznie należy wezwać służby medyczne, a choremu pomóc przyjąć jak najwygodniejszą dla niego pozycję. Niezbędne jest zapewnienie takiej osobie dostępu do świeżego powietrza. Jeżeli chory chce przyjąć leki, które posiada, pomagamy mu to zrobić i co bardzo ważne – staramy się go uspokoić. W trakcie ataku astmy chory nie powinien przyjmować pozycji leżącej, ponieważ utrudnia ona oddychanie. Dobrze jest usiąść lub stać podpierając się łokciami o blat stołu lub inny przedmiot. Gdy atak minie, nie należy zostawiać osoby bez opieki. Warto zapewnić jej spokój i poczekać, aż zupełnie wróci do stanu równowagi oddechowej lub przyjazdu ratowników medycznych.

Astmatyk podczas napadu zaczyna mieć świszczący oddech, trudności z nabraniem powietrza, problemy z mówieniem, a jego tętno jest przyspieszone. Przy ciężkim ataku astmy, chory oblewa się potem, jego wargi sinieją, a skóra staje się blada.

Najczęstsze objawy astmy oskrzelowej:

  • uczucie duszności;
  • kaszel, świszczący oddech;
  • ucisk w klatce piersiowej.

Dolegliwości często mają charakter napadowy. Pojawiają się nagle, może je wywołać zimne powietrze, stres, wysiłek fizyczny oraz infekcja. Przyczyną napadowej duszności może być również wysokie zanieczyszczenie powietrza oraz kontakt z alergenem. Bez odpowiedniej diagnostyki i leczenia dolegliwości mogą się nasilać, przez co może dojść do trwałego upośledzenia funkcjonowania dróg oddechowych. Oczywiście nie u wszystkich chorych występują tak charakterystyczne objawy. Zdarza się, że kaszel jest jedynym objawem, stąd tak ważna jest prawidłowa diagnostyka choroby. Astmy nie można wyleczyć, jednak możliwa jest jej kontrola, zapobieganie dolegliwościom lub ich znaczne ograniczenie, a w konsekwencji powstrzymanie postępu choroby.

Umów się na wizytę do pulmonologa w CM Medyceusz w Łodzi
https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/pulmonolog

Więcej o alergii
https://centramedycznemedyceusz.pl/okiem-specjalisty/383-alergie-objawy-i-leczenie

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo