Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Alergie: objawy i leczenie

Trwa sezon intensywnego pylenia. Już blisko połowa łodzian skarży się na kłopoty zdrowotne wywoływane przez alergię. Jak sobie z nią radzić?  – Z pewnością nie można lekceważyć objawów alergii, ani leczyć się samemu. Warto dać sobie pomóc i odwiedzić specjalistę – zachęca dr Ewa Zielińska-Wyderkiewicz, alergolog z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi. Nie wszyscy wiedzą, że w diagnostyce alergii oraz jej powikłań, oprócz tradycyjnych metod, można także skorzystać z tomografii komputerowej.

Uczuleni na olchę i leszczynę powoli zaczynają wracać do siebie, ale właśnie rozpoczyna się najbardziej intensywny okres pylenia brzozy i topoli w regionie łódzkim. Prawdziwa gehenna czeka w najbliższych tygodniach także osoby uczulone na pyłki traw.

Bez względu na alergen, objawy alergii są podobne: łzawienie, świąd spojówek, obrzęk powiek, uczucie „piasku” w oczach, ale też kichanie, wodnisty katar, kaszel, a nawet duszności. W rzadszych przypadkach mogą dołączyć do nich także zmiany skórne, a nawet tzw. „gorączka sienna”, czyli stan podgorączkowy wywołany kontaktem z alergenem.

Takie objawy są przede wszystkim uciążliwe, a niekiedy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jak przekonują, specjaliści, nie należy ich lekceważyć, bo nieleczona alergia może nasilać się, a także wywoływać inne choroby, np. astmę. Dlatego warto zgłosić się do lekarza POZ po skierowanie do alergologa i zwrócić się po pomoc do specjalisty. – W okresie pylenia, leczymy objawowo, dostosowując odpowiednie leki przeciwhistaminowe. Ale możemy też w tym czasie zaplanować skuteczną immunoterapię, którą przeprowadzimy po ustąpieniu objawów – tłumaczy dr Ewa Zielińska-Wyderkiewicz, alergolog z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Do najpopularniejszych leków antyalergicznych należą doustne leki antyhistaminowe w dobranej przez lekarza dawce, steroidy donosowe, a także leki antyhistaminowe dospojówkowe. 

Dobrze jest wybrać placówkę, w której nie tylko pracują świetni specjaliści, ale także gdzie można wykonać wszystkie badania laboratoryjne, testy skórne – PRICK, a także tomograf. Przy alergicznym nieżycie nosa dzięki tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych w wybranych przypadkach można wiarygodnie ocenić m.in. współistniejące zapalenie zatok przynosowych, czyli jedno z najpowszechniejszych powikłań przy alergii. Lekarz ocenia grubość błony śluzowej, a tym samym - drożność ujść zatok do nosa.

W postaci ostrej alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych wśród badań pomocniczych oprócz badań laboratoryjnych wymienia się badania obrazowe, takie jak RTG klatki piersiowej czy tomografię płuc.

Po ustaniu objawów można rozpocząć tzw. odczulanie.  – To niezwykle dynamiczna dziedzina we współczesnej medycynie. Niemalże co roku pojawiają się nowe, jeszcze skuteczniejsze rozwiązania w immunoterapii. Aktualnie stosuje się przede wszystkim szczepionki podjęzykowe i podskórne. Można nimi wyleczyć alergie na m.in. olchę, leszczynę, trawy, ale także roztocza, sierść psa lub kota, a także na pleśń, bo i takie alergie się zdarzają – wymienia dr Zielińska-Wyderkiewicz.

Jak zminimalizować objawy alergii? Z pewnością należy unikać wielogodzinnych spacerów, wycieczek za miasto i do parku. Wieczorem należy dokładnie umyć twarz, a najlepiej także włosy, bo w nich osadzają się alergeny, które potem „wcieramy” w twarz podczas snu. Coraz więcej mówi się także o wpływie diety na rozwój alergii – ale nie tylko z tego względu warto wyeliminować z diety produkty wysokoprzetworzone.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo